В області почастішали випадки спалювання листя та рослинних залишків. Екологи нагадують, що це порушення законодавства, за яке передбачені штрафи.

листя, дим, вогоньЦього року спалювання листя та рослинних залишків завдало чималої шкоди. В області згоріло кілька десятків гектарів пшениці. Крім того, спалювання погіршує навколишнє середовище.

«Кожен, хто спалює листя – отруює себе і всіх навколо. Забороняється спалювати. Ця заборона регламентована у законодавстві. Конституція України, гарантуючи кожному безпечне для життя та здоров’я довкілля, і визнаючи людину найвищою суспільною цінністю, дає кожному законне право боротися із паліями. Відповідальність за спалювання сухої рослинності і листя передбачена кодексом України про адміністративні правопорушення, статтею 77.1. Відтак штрафи, які передбаченні цією статтею для фізичних осіб від 10 до 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що еквівалентно 170-340 гривень, на посадових осіб від 50 до 70 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що еквівалентно 850-1190 гривень. Шкода від спалювання листя і сухої трави велика. При згорянні однієї тонни рослинних залишків у повітря вивільняється біля 9 кілограмів мікрочастинок диму. Разом з димом в повітрі утворюються пестициди та радіонукліди, накопичені рослинами протягом року. Спалювання рослинних залишків становить суттєву загрозу для природи: з листям згорають зимуючі корисні комахи, руйнується ґрунтовий покрив. Нерідко разом з листям горить сміття. Це спричиняє ще потужніше забруднення атмосферного повітря»», – каже еколог-ландшафтник Світлана Молодецька.

Альтернативою спалювання є компостування. Екологи радять власникам присадибних ділянок робити компостні ями і зберігати у ній рослинні залишки. У результаті кожен може мати безкоштовне добриво.