– За два тижні перехворіли всі — ми з чоловіком, двоє дітей, – каже тернополянка Олександра Гаркуша. – У нас не було ще такої весни, щоб усіх скосив вірус.

Висока температура тіла, першіння в горлі, кашель, біль у грудній клітці — з такими скаргами найчастіше звертаються тернополяни до своїх дільничних лікарів. Майже половина хворих — діти. Серед них найбільше – від року до чотирьох.

– Я не прихильник “хімічних” чаїв та пігулок. Але у вихідні я почувалась так кепсько, що не стрималась — пила “Фервекс”, “Колдрекс” та їла жменями таблетки з вітаміном С, – розповідає Лариса Липова.

Про недугу, яка шириться тернополем, пише “20 хвилин”.

Хворіли за чергою

“Туман” у голові, ламкість у всьому тілі, сильний головний біль вибив тернополянку Ларису Липову на кілька днів зі звичного ритму. У неї боліло горло, а згодом почався кашель.

– Я — мати двох дітей, тому не можу собі дозволити весь день лежати у ліжку, – каже жінка. – Але у перший день хвороби я навіть не могла підняти руку, розплющити очі. Була абсолютно безпомічна.

Тернополянка захворіла другою — за кілька днів перед тим повернулася зі школи хворою її старша донька Христина.

– Скаржилась, що болить горло, хоча воно не було червоним. А от температура у доньки одразу була високою — 39,7, – продовжує співрозмовниця.

Того дня учнів кількох класів двох тернопільських шкіл відправили на карантин.

– Не думаю, що донька десь переохолодилась, — я за цим стежу. То через вірус, який шириться у місті, – переконана пані Липова.

У дівчинки висока температура протрималась кілька днів. За словами матері, гарячку важко було збити. Зараз жінка уникає великого скупчення людей, бо хвилюється, щоб вірус не підхопила її молодша донька – п’ятирічна Анюта.

– Сьогодні в Анюти день народження. Хотіли запросити гостей, потім продовжити свято у “Подолянах”, – каже жінка. – Але всі ці плани – у минулому. Перечекаємо, коли мине небезпечний період.

Щоб покращити імунітет, пані Липова дає дітям протерту смородину та журавлину, лимони з цукром.

Удома – лазарет

Троє дітей Олесі Красій уже більше тижня сидять удома з високою температурою. Захворіла також і жінка, у неї бронхіт.

– Не сплю більше тижня. Вночі дітям найгірше — збиваю температуру кожні три години, протираю шкіру оцтом із водою, – розповідає вона.

Спочатку захворіли двійнята — Юля та Катруся.

– Тільки день були у дитсадку – після того, як перехворіли скарлатиною. Наступного – довелося дівчат залишити вдома, – продовжує жінка. – Потім зі школи хворим прийшов Дмитрик. Через день почав кашляти, швидко піднімалася температура – збити мені її не вдавалося.

Для зміцнення імунітету вся сім’я наприкінці зими пила “Афлубін”, їла квашену капусту, пила чай із лимоном.

– Я дуже хвилююся, щоб не було ускладнень після ГРВІ. Уже пройшла флюорографію. Виявилось, що в мене – бронхіт, тому п’ю антибіотики, – каже пані Красій.

Удвічі побільшало викликів у дільничних лікарів. Переважно у хворих — вірусна інфекція.

– Висока температура, біль у грудях, кашель — найбільш поширені симптоми, – каже лікар загальної практики-сімейної медицини міської лікарні №3 Ірина Задорожна. – Коли хвороба у розпалі, призначаємо антибіотики та противірусні препарати.

У таких випадках дуже шкодить самолікування, до якого часто вдаються тернополяни.

– П’ють жарознижувальні препарати, експериментують із ліками. Хоча зволікати не можна, треба відразу викликати лікаря, щоб розпочати лікування, – каже лікар.

Половина хворих — діти

Протягом останніх двох тижнів у місті зросла кількість тернополян, хворих на ГРВІ.

– Показники дуже високі, але вони не перевищують епідемічного порогу, – повідомила лікар-епідеміолог міської санепідемстанції Світлана Маціпура. – Максимальна кількість хворих, які звернулися до лікарів, припала на 16-18 березня. Тепер цей показник трохи зменшився. Але це офіційна статистика – ми опрацьовуємо первинні дані, які надходять із поліклінік та лікарень.

– Найбільше хворих — 42,7% – діти віком від року до чотирьох, 35% від загальної кількості хворих дітей – п’яти-дев’ятирічні, – продовжує епідеміолог. – Насторожує те, що збільшилась кількість госпіталізованих. Минулого тижня було 75 осіб. Це означає, що у них виявили середню і важку форми захворювання.

Чи хворіють тернополяни саме на грип, буде відомо тільки наприкінці цього тижня.

– У нас працює лабораторія, яка підтверджує випадки грипу. Такі дані ми отримуємо щомісяця, – каже пані Маціпура. – Хворі на грип є, але це підтвердять тільки лабораторні аналізи. До речі, від жовтня у Тернополі виявили дев’ять випадків грипу різновиду В і два – різновиду А.

Чи буде у Тернополі епідемія грипу у березні, епідеміологи прогнозувати не беруться. Кажуть, що у нашому місті весняна „пошесть” – не вперше. Колись уже були епідемії не тільки у березні, але й у квітні.

– Березневі епідемії у Тернополі були у 1993-му та 2002 роках. Багато тернополян хворіли на ГРВІ і в квітні 1998 року, – пригадує лікар-епідеміолог.

Збільшення кількості інфекційних захворювань пані Маціпура пов’язує із перепадами температури на вулиці.

– Світить сонце, але повітря холодне. Тому легко одягатися поки що не варто, – радить вона. – Дуже добре, що діти пішли на канікули. Відтак ми змокли уникнути великого скупчення учнів у школах. А вже через тиждень, думаю, картина зміниться — хворих поменшає.

Обличчя” весняного грипу

Особливості цьогорічного грипу: висока температура, біль у грудях, кашель, першіння у горлі.

Профілактика:

1. 1 ч. л. арніки заварити в 1 скл. окропу, настояти 12 год. Пити за 15-20 хв. до споживання їжі.

2. Корінь кульбаби розтерти на порошок. Приймати три рази на день, запиваючи водою (сприяє виведенню шкідливих речовин з організму).

3. 2 ст. л. суниці лісової залити 2 скл. окропу. Настояти 30 хв., процідити, пити 1/3 скл. кожні дві години.

Лікування:

1. Перетерти вісім середніх зубчиків часнику до утворення однорідної маси, додати 8 ч. л. яблучного оцту, процідити і залишити на ніч у холодильнику. Вранці додати 2 ст. л. нагрітого меду. Взяти 2 ч. л. суміші і тримати у роті до повного розчинення. Збиває температуру та знищує віруси.

2. Полоскати горло настоями нагідок, шавлії, соком хрону, розведеним водою.

3. Для дорослих — 1 ст. л. меду змішати з яйцем. Збити до утворення однорідної маси. Гоголь-моголь змішати з 0,5 л пива.

За інф. фітотерапевта Марії Тройчак