Понеділок, 17 червня. Початок робочого тижня. Весь Тернопіль сколихнуло повідомлення. У приміщенні Державного архіву в Тернопільській області зранку пролунав постріл. Кулю собі у скроню пустив працівник Відділу державної служби оборони (ВДСО), 32-річний Сергій Ганусин. З тих пір минуло понад 4 місяці, та донині відгомін цієї резонансної події не минув, адже крапку і цій справі ще не поставлено.

Як і тоді, по гарячих слідах, у тернопільській міліції робили припущення, що в архіві мало місце самогубство, так і нині вже ствердно говорять «Номер один» у секторі зв’язків із громадськістю УМВС в Тернопільській області та у ВДСО при обласній міліції, що то було самогубство. Але чи так воно було насправді? Чи, можливо, молодого чоловіка було доведено до cамогубства? Розповімо коротко про обставини справи, а вже Вам, шановні читачі, робити висновки…

Застрелився в кімнаті охорони

Зранку 17 червня старший лейтенант міліції Сергій Пашко заступив відповідальним по підрозділах охорони області. За його словами, о 7.30 він проводив інструктаж, допуск до несення служби зі зброєю та контролював отримання зброї працівниками ДСО. Одним з них був охоронник Сергій Ганусин. Він отримав пістолет Макарова та, згідно з планом, повинен був заступити на охорону ПАТ «Мегабанк». Опісля на службовій автівці двох охоронців – Сергія Ганусина та Ігоря Гладія – доставили до обласного архіву, куди останній заступав для несення служби. Сергій Ганусин повідомив своєму колезі, що банк, куди він заступає, знаходиться недалеко та відкривається лише о 8.30, тож чоловіки зайшли до приміщення архіву. Ігор Гладій займався своїми прямими обов’язками (приймав об’єкт під охорону), а Сергій зайшов у кімнату охорони. Охоронець архіву практично нічого не встиг зробити, оскільки почув, як пролунав постріл. Підбігши до кімнати охорони, він побачив лежачого на підлозі Сергія Ганусина зі слідами крові на голові. Він був непритомний. Зі словами «що ж ти наробив?» Ігор став викликати допомогу. В цей час підбігли два працівники архіву та всі разом намагалися привести потерпілого до тями. Тим часом приїхала «швидка». Медики зробили ряд процедур, передбачених у таких випадках, та помістили потерпілого у карету швидкої допомоги, де він по дорозі у лікарню помер.

Під час проведення службового розслідування працівниками Департаменту ДСО при МВС України та УМВСУ в Тернопільській області передсмертної записки у Сергія Ганусина не виявлено.

Сімейне життя не склалося

У 2005 році Сергій Ганусин одружився, а в 2006-го у нього та його дружини Іванни народився син Ігорчик. На жаль, сімейне життя в Сергія та Іванни не склалося. Молода пара часто сварилася. Все через алкоголь.

Сергій, перебуваючи у стані алкогольного сп’яніння, іноді ставав агресивним щодо дружини або казав, що щось зробить собі. Після чергової суперечки дружина наполягла на розлученні. Сергій намагався відновити стосунки з дружиною, у вихідні неодноразово приходив до неї та сина. Гостював і у вихідні напередодні трагедії.

Так, 15 червня Іванна зателефонувала Сергієві, щоб той посидів із сином, бо вони з мамою мали відлучитися у справах. Він не відмовився, бо дуже любив свого Ігорчика. Коли мати і бабця хлопчика повернулися, то Сергій зі своїм братом Анатолієм покинули квартиру та подалися до своєї матері. На наступний день, у неділю, 16 червня, брати пішли у магазин «Сонях», де взяли пляшку горілки, яку розпили на вулиці Бойчуків. В обід Сергій без попередження прийшов до екс-дружини, він був напідпитку. Невдовзі Сергій з Іванною та сином вийшли на прогулянку, купили малому іграшку та повернулися додому. У хаті під час розмови з колишньою дружиною та тещею Сергій раптом сказав: «Завтра йду на роботу, візьму вогнепальну зброю і перша куля буде моя». Перелякана старша жінка пригрозила, що передасть його командирові, на що Сергій віджартувався. Відтак жінки не приділили належної уваги цим словам. До того ж, спілкуючись з Іванною, Сергій розповів про неприємності на роботі, пов’язані із зникненням інкасаторської сумки, в якій була велика сума грошей. У зв’язку з цим його кілька разів викликали дати пояснення, постійно ставили одній і ті ж запитання, при цьому чоловік додав, що він так більше не може.

Того недільного дня Сергій Ганусин залишився ночувати у своєї колишньої дружини, а вранці, поки всі спали, зібрався і востаннє пішов на роботу…

Справа на 76 тисяч

Зауважимо, що Сергій Ганусин практично все своє свідоме життя пропрацював у ВДСО. Після служби у війську, в червні 2000 року, був прийнятий на посаду стрілка ВОХОР ВДСО при Тернопільському міськвідділі міліції. Працював на посадах інкасатора та старшого інкасатора ВДСО. У результаті реорганізації Сергія перевели охоронцем кредитно-фінансових установ. Двічі, у 2000 та 2008 роках, проходив навчання за програмою первинної професійної підготовки цивільних працівників підрозділів ДСО, які виконують функції з інкасації коштів, охорони та перевезення валютних цінностей.

Що ж до проблем на роботі, то вони й справді були. Так, 19 липня 2012 року інкасатори ВДСО на виконання умов укладеного з ТзОВ «Золотий екватор» договору, отримали понад 76 тис. грн., але не доставили їх в «УкрСиббанк» Тернополя. Як встановило слідство, зловживаючи службовим становищем і діючи за попередньою змовою групою осіб, кошти було привласнено. За вказаним фактом проведено службове розслідування, за результатами якого вини Сергія Ганусина у зникненні коштів не доведено, але вбачалося неналежне виконання службових обов’язків у частині прийому та передачі інкасаторських сумок з матеріальними цінностями під час їх охорони та перевезення. За це йому було оголошено догану, а кількох працівників ВДСО притягнуто до дисциплінарної відповідальності. Разом з тим, справу по цьому факту не закрито і на той час по ній проводилося досудове розслідування. Отож, імовірно, всі ці пояснення слідчим, тиск на психіку, вимоги повернути гроші довели 32-річного Сергія Ганусина до крайньої межі…

У всьому винен алкоголь

Про те, що Сергій Ганусин полюбляв заглянути в чарку знали не лише рідні. Натомість на робочому місці цього чомусь не брали або не хотіли брати до уваги, при тому, що він постійно мав справу з вогнепальноєю зброю. І хоча Сергій характеризувався як психологічно стійкий працівник, але зайва доза алкоголю може зробити з людиною непередбачуване.

Так і сталося. За даними обласного бюро судово-медичної експертизи, при судово-токсикологічній експертизі в організмі Ганусина виявлено етиловий спирт: у крові – 4,73% (проміле), у сечі – 3,02% (проміле). Це доволі значна доза спирту, яка мала б відбитися на рухах людини та її розмові. Відповідно, як колеги по роботі, так і особи, які відповідають за видачу зброї, не могли цього не помітити. Однак цього не трапилось. Зокрема, особа, яка видавала зброю, стверджує, що видимих ознак алкогольного сп’яніння в Сергія не було і спиртним від нього не пахло. Це саме стверджує водій, який його доставляв до архіву. При цьому як водій, так і другий охоронець, з яким вони під’їхали під архів, переконують, що по дорозі алкоголю вони не купували. А чи насправді так було, відповісти на це запитання, очевидно, вже ніхто не зможе.

Створена спецкомісія, до якої входили працівники міліції, зробила висновок, що найбільш імовірними причинами покінчення життя самогубством є самотній стан Сергія Ганусина, відмова колишньої дружини відновити стосунки та хвилювання з приводу зникнення інкасаторської сумки, в якій була значна сума грошей…

Високопосадові чини міліції лише після даного інциденту зробили висновок, що варто провести поглиблене психологічне тестування працівників, які несуть службу з табельною зброєю, провести зустрічі з дружинами працівників ВДСО та поновити роботу рад жінок. А також вони рекомендували зустрітися особовому складу ВДСО з представниками релігійних конфесій, під час яких роз’яснити основні цінності людського життя…

Іван Білий, “Номер один

ДОВІДКА

Відповідно до лікарського свідоцтва про смерть, причиною смерті С. Ганусина стало вогнепальне кульове наскрізне поранення голови з переломами кісток склепіння й основи черепа та руйнування речовини головного мозку.

КОМЕНТАР

Віталій Сідоров, прокурор м.Тернополя:

– Відомості в Єдиний реєстр досудових розслідувань за ч.1, ст. 115 КК України «Умисне вбивство» були внесені 17 червня 2013 року. Прокуратура міста Тернополя здійснювала досудове розслідування даного кримінального провадження.

У ході цього розслідування було встановлено, що в даному випадку мало місце самогубство вільнонайманого працівника ВДСО. Відповідно кримінальне провадження закрито 16 серпня цього року за відсутністю події злочину, оскільки самогубство не є кримінально-карним злочином.

Однак прокурором міста Тернополя в порядку ст.36 Кримінального процесуального кодексу України постанова слідчого про закриття кримінального провадження була скасована. Таким чином, досудове розслідування триває, його матеріали передано в прокуратуру Тернопільської області.