На сміттєзвалищах Тернопільської області накопичено приблизно 1 мільйон 300 тисяч тонн побутових відходів.

Щороку їх кількість збільшується приблизно на 700 тисяч тонн. Тільки 4,6 % відходів, які утворюються використовуються повторно для виробництва цінних ресурсів: пластику, скла, заліза, а решта – захоронюють.

Одна із вимог вступу України до Європейського Союзу – це зменшення кількості відходів, які захоронюються на полігонах. Відповідно є проект Національного управління відходами. Також наприкінці жовтня голова ТОВА В’ячеслав Негода видав розпорядження, відповідно до якого в області мають припинити роботу 95 сміттєзвалищ.

– Разом з громадами та контролюючими органами ми розпочали роботу щодо зменшення кількості сміттєзвалищ в області, – повідомив під час брифінгу у ТОВА Ігор П’ятківський, виконувач обов’язків начальника управління екології та природних ресурсів ТОВА. – Щоб всі сміттєзвалища у селах максимально скоротити, залишити 23 сміттєзвалища на які оформлені документи на землю, і які перейдуть на обслуговування до комунальних підприємств і централізовано на них вивозити побутове сміття до того часу поки не знайдемо інвестора для будівництва сміттєпереробних заводів і створення принаймні трьох полігонів. Зараз в області є 95 сміттєзвалищ, роботу яких потрібно припинити. Чинними розпорядженням ми поставили завдання громадам до кінця року прийняти рішення щодо припинення експлуатацію тих сміттєзвалищ, які не відповідають вимогам чинного законодавства. Всі жителі громади мають бути попередженні, що на ці сміттєзвалища сміття вивозити не можна, тільки на санкціоновані. Надалі громада має провести рекультивацію тобто вивезти накопичені відходи на узаконений полігон чи місце зберігання, а ділянка має бути рекультивована, відновлений природний стан і може використовуватися для посадки лісу.

23 сміттєзвалища, які залишаться у громадах необхідно буде привести до вимог законодавства та отримати дозволи на оброблення відходів і на них захоронятимуть відсортоване сміття.

– Повноваження щодо контролю за поводженням із побутовими відходами покладені на голову громади та виконавчий комітет, – додає Ігор П’ятківський. – Голова зобов’язаний здійснювати контроль, забезпечити благоустрій населеного пункту і вживати заходи адміністративного впливу до тих порушників, які сміття вивозять за межі населених пунктів. Ми розуміємо, що в селах небагато відходів є, які підлягають переробці. Органічні відходи, листя, дерево населення може використовувати для своїх потреб для компостування. Громади також можуть створити станції компостування де централізовано будуть збирати органічні відходи і переробляти їх на біогумус. Надалі його можна використовувати для підживлення квітників, дерев, чагарників, а також продавати.

До 2030 року, за словами Ігоря П’ятківського необхідно зменшити кількість відходів, які захоронюються на полігонах, до 30%, а 60% має перероблятися на корисну продукцію.

Ольга Трач