ВАТ «Тернопільобленерго» відключило від енергопостачання два невиробничі об’єкти комунального підприємства «Тернопільводоканал». Енергетики відключили світло водоканалу через заборгованість за електроенергію. Заборгованість виникла через нерентабельність діючого тарифу на водопостачання та водовідведення. Існує загроза відключення від електропостачання й інших об’єктів «Тернопільводоканал».
– Зараз ми маємо знеструмлення адміністративного корпусу та відділу розрахунків населення за послуги, – розповів під час прес-конференції Володимир Кузьма, директор КП «Тернопільводоканал». – Світло відключили у такий спосіб, що ми навіть не знали про це. Це зробили 10 вересня біля 20-ої вечора. Єдине, що ми дізналися – це усне підтвердження, що це було зроблено у зв’язку із наявністю заборгованості. В адміністративному корпусі працює диспетчерська служба підприємства і лабораторія питного водопостачання, тому довго тривати відключення не може. Будемо шукати спосіб відновити постійне живлення від енергетичних мереж або шукатимемо альтернативне живлення, тому що ми повинні проводити аналізи води і маємо забезпечувати координацію роботи наших об’єктів диспетчерською службою. На рівні законодавства у цьому питанні є суперечливі норми. З однієї сторони у законодавстві, яке регламентує порядок роботи енергопостачальних організацій передбачене право застосовувати відключення при наявності заборгованості. В той же час є закон «Про питну воду та питне водопостачання», який говорить про неприпустимість відключення від електроенергії об’єктів централізованого водопостачання і водовідведення. У зв’язку з цим ми звернулися з позовом до суду щодо заборони для «Обленерго» проводити відключення наших об’єктів. Сподіваємось, що суд об’єктивно розгляне це питання і ми отримаємо його рішення про таку заборону. Така практика була у харківському водоканалі і вони мають рішення про таку заборону. У нас такого рішення ще немає тому «Обленерго» відключило нам електроенергію. До суду ми звернулися одразу, як тільки отримали попередження про відключення – наприкінці серпня. Такі справи, як правило суд розглядає швидко.
Складна ситуація склалася не тільки у тернопільському водоканалі. До практики відключення світла водоканалам через заборгованість вже вдалися у місті Сміла Черкаської області та у містечках Київської області. Якщо таке трапиться і в Тернополі, то не просто населення залишиться без води, а й може статися екологічна катастрофа.
– Мені страшно прогнозувати таку ситуацію і сподіваємось, що до цього не дійде, – каже Володимир Кузьма. – Поки що знеструмлені невиробничі об’єкти. Але зрозуміло, що жоден наш виробничий об’єкт без електропостачання не зможе виконувати свої функції. Якщо у плані водопостачання припиниться подача води, то у плані роботи каналізаційно-насосних станцій чи каналізаційно-очисних споруд – це може спричинити екологічну катастрофу. І підприємство, і міське керівництво не допустить такої ситуації. Будемо вести перемовини, впевнений, що і представники «Обленерго», міського РЕМу прекрасно розуміють наслідки, і не мали б застосовувати відключення електропостачання.
Заборгованість у водоканалу перед «Обленерго» виникло через те, що з початку цього року декілька разів відбувалося підвищення вартості електроенергії, а тарифи на водопостачання Національна комісія не переглядала.
– Незважаючи на наші спроби переглянути тариф на 2018 рік на наші основні послуги, до сьогодні не маємо результату, – пояснює Володимир Кузьма. – Очікується, що тільки цього місяця Національна комісія має прийняти остаточне рішення. 9 місяців 2018 року ми працюємо з тарифом, який був затверджений ще на 2017 рік і цей тариф не враховує тих затрат, які ми фактично несемо у поточному році. По електроенергії у тарифі закладена ціна 2,41 гривень, а з липня ми сплачували за неї вже по 2,91 гривень. Наш тариф не враховує витрати у розмірі 50 копійок на кожному кіловаті електроенергії. Підприємство споживає 2 мільйони кіловат-годин електроенергії в місяць, тобто це виходить мільйон гривень. Щомісяця тільки на тому, що наш тариф не враховує всіх затрат на електроенергію ми втрачаємо майже мільйон гривень. Це основна з причин заборгованості. Станом на перше вересня маємо заборгованість за електроенергію на суму більше 13 мільйонів 700 тисяч гривень. Ця сума приросла виключно у поточному році. Станом на початок року ми не тільки не мали заборгованості, а й мали незначну переплату за електроенергію, що було вперше за багато років, коли ми закрили всі борги по електроенергії за поточне споживання, а також врегулювали усі питання пов’язані зі штрафними санкціями. У нас була унікальна ситуація. На жаль, це було тільки на початок року. З початку року ми отримали неприємний сюрприз від Нацкомісії, коли вона наприкінці 2017 року переглянула тариф на електроенергію і надалі щомісячно переглядали ціну на електроенергію в сторону збільшення, не коригуючи наших тарифів. Зі свого боку ми подали нові розрахунки ще в серпні 2017 року, але Національна комісія упродовж другої половини 2017 року та першої половини 2018 року працювала нестабільно: багато засідань не відбулося, оскільки не було повноважного складу комісії, фактично вони не могли розглянути наших тарифів. Вже з травня цього року є повноважний склад комісії, ми включені у чергу на перегляд, але процедура перегляду тарифів сильно формалізована. Вона передбачає два етапи прийняття рішень, між кожним етапом проходить тривалий термін, двічі відбуваються громадські слухання і тільки після того Національна комісія може прийняти рішення про остаточний перегляд. Зараз у нас вже на фініші цей процес, 11 вересня відбулися громадські слухання щодо перегляду наших тарифів, скарг та зауважень не поступило. Сподіваємось, що Нацкомісія врахує це і найближчі тижні перегляне тариф. Якщо у найближчі два тижні Нацкомісія тариф прийме, то зможемо застосовувати його через два тижні після оприлюднення. Реально новий тариф зможемо застосувати із жовтня місяця.
Та навіть новий тариф не вирішить проблеми. Підприємство зможе розраховуватися за поточне використання електроенергії, а питання боргу залишиться невирішеним, оскільки він не буде закладений у вартість послуги. Закласти його у вартість послуги можна буде при наступному перегляді тарифів уже на 2019 рік. Таким чином населення чекає два етапи підвищення вартості водопостачання та водовідведення – цього та наступного року.
Ольга Трач
Фото автора