Активісти громадської організації «Тернопіль Європейський» представили журналістам свій новий проект, подібних якому в нашому місті ще не було. Вони пропонують провести всебічний незалежний аудит діяльності міської влади, розподілу бюджетних коштів та ефективності їх використання.

Тернопіль європейський, Віталій ЦимбалюкА спонукала до такої ідеї, зокрема, раптова бурхлива активність команди міського голови Сергія Надала, який раптом розпочав тотальний ремонт на тернопільських вулицях. Фахівці «Тернополя Європейського» проаналізували титульні списки капітальних ремонтів за всю каденцію чинного мера і з’ясували, що за чотири попередні роки, у порівнянні з 2015-им, передвиборним, було зроблено лише мізер.

– Чому впродовж чотирьох років міська рада, очільник якої має свою абсолютну депутатську більшість, фактично била байдики?, – сказав на прес-конференції Голова ГО «Тернопіль Європейський» Віталій Цимбалюк. – І куди в такому разі зникали бюджетні гроші у попередні роки?

– Пан Надал пояснює, що цього року Тернопіль отримав значно більший бюджет, тому, мовляв, і кошти на масові ремонти знайшлися, – говорить активіст організації Олег Вітвіцький. – Однак чому ж тоді в цьому «багатому» бюджеті і далі катастрофічно бракує грошей на зарплати вчителям і лікарям, на допомогу воїнам АТО, на харчування дітей в школах та інші першочергові потреби?! І чому наша міська рада впродовж всієї каденції роздавала наліво і направо комунальну землю, замість того, щоб продавати її через аукціони, а вже за виручені кошти займатися ремонтами дворів і доріг усі п’ять років?

Громадські активісти підозрюють, що нинішній міський голова тому і рветься так вперто на другий термін, що далеко не всі вигідні оборудки йому ще вдалося реалізувати, і ще не всі так звані «інвестиційні угоди» укладено через примарні комунальні підприємства, яким безоплатно виділено десятки земельних ділянок. Якщо ж місто після виборів очолить інша людина, їй доведеться ще дуже довго розбиратися в усіх тіньових схемах, створених «папєрєдніками». Вони ж тим часом  і далі успішно працюватимуть на кишені своїх розробників. В результаті на тернопільських вулицях продовжуватимуть з’являтися все нові  й нові скандальні будівництва. Але провина за них ляже в свідомості тернополян вже на нову владу міста.

– Якщо ми прагнемо  жити по-європейськи, то насамперед слід усунути все, що цьому заважає, – говорить активіст «Тернополя Європейського» Микола Городецький. – Сьогодні жителі міста не мають навіть приблизного уявлення про реальну ситуацію з бюджетом, освітою, медициною, комунальним майном, та й з господаркою міста в цілому. І в цьому нічого дивного, адже обмеженість інформації і відсутність прозорості забезпечують ідеальні умови для корупції.

Щоби покінчити з тіньовими оборудками чиновників, «Тернопіль Європейський» пропонує влаштувати повний, фаховий і незалежний аудит діяльності міської влади нинішньої каденції. Схожі ініціативи вже з’являлися в Україні, однак як правило, вони звучали від політичних сил й так і не були реалізовані. Та й послуги фахових незалежних аудиторських фірм коштують дуже дорого. Тим часом світова практика однозначно підтвердила ефективність такого механізму.

– Тож ми маємо намір звернутися за допомогою до міжнародних структур з проханням надати нам грантову підтримку для проведення такої комплексної перевірки всіх діянь Тернопільської міської ради, – розповів Віталій Цимбалюк. – Відтак на кошти грантодавців буде запрошено міжнародну аудиторську фірму, яка гарантуватиме незаангажованість та об’єктивність. А «Тернопіль Європейський», зі свого боку, створить Громадську дорадчу раду, куди увійдуть авторитетні фахівці-аудитори та громадські діячі з Тернополя. Це дасть можливість і оцінювати роботу зарубіжних аудиторів, і допомагати їм консультаціями щодо специфіки тернопільських реалій.

Відповідаючи на запитання, Віталій Цимбалюк підкреслив, що ініціатива «Тернополя Європейского» жодним чином не пов’язана з місцевими виборами, а сама громадська організація ніколи не була і не буде політичним проектом. Розставив він усі крапки над «і» й щодо чуток про своє балотування на посаду міського голови Тернополя. «Я не збирався і не збираюся балотуватися на цих виборах ні на посаду міського голови, ні в депутати будь-якої ради. І ніде й ніколи про таке не заявляв – це все лише фантазії моїх опонентів. Як громадський активіст, я можу принести нашому місту значно більше користі. І темпи діяльності нашої організації після виборів будуть тільки зростати», – сказав він.

ГО «Тернопіль Європейський» запрошує до співпраці фахівців, які мають належний досвід з аудиторської справи в різних сферах комунального господарства. Контактний телефон – (096) 980-94-68.

Оксана Борисенко