13 питань, які стосувались надання дозволів на розробку надр в Тернопільській області, було винесене на сесію обласної ради напередодні. І тільки 3 із них набрали необхідну кількість голосів.

По всіх решта не голосували «за» переважно представники фракції ВО «Свобода». Серед щасливчиків опинилось, зокрема, приватне підприємство «Альма-Віта» (с. Золотники Теребовлянського району) – йому надали спецдозвіл на геологічне вивчення, в тому числі дослідно-промислову розробку водозабору прісних підземних вод. Аналогічний дозвіл на аналогічну діяльність отримали дочірнє підприємство «Техніка» (м. Борщів) та Підволочиське управління житлово-комунального господарства. Розгляд такого ж питання за клопотанням приватного підприємства «Комунальник-Плюс-1» (м. Заліщики) перенесли на наступне засідання. Усі решта – пролетіли. Ще перед початком голосування «свободівці» запропонували відтермінувати розгляд тих питань, у переліку документів яких не має соціального пакету розвитку сіл, де планується розробка надр. На погоджувався із цим депутат від «Нашої України» Олександр Стадник.

– В черговий раз ми наступаємо на одні і ті самі граблі. Завжди при розгляді питань по гірничих відводах якісь появляються нові бажання боротися за інтереси громади. Ніхто ж не забороняє нам, як депутатам, поїхати у той чи інший населений пункт, зустрітися з громадою і з’ясувати працює це підприємство нормально чи ні. По-друге, в кожному проекті рішення є написано, що враховано рішення сільської чи районної рад. Ми що ставимо під сумнів ті ради, які знаходяться на тих місцях, де працюють підприємства? – запитував у своїх колег Олександр Стадник.

Не зовсім зрозумілою позиція «Свободи» виявилась і для депутата від УНП Тараса Пастуха. За його словами, перед тим, як потрапити у сесійний зал, ці рішення пройшли усі необхідні процедури. Крім того, розглядались перед тим на погоджувальній раді і жодних до них зауважень не було. Більше того, після рішення сесії ще є ряд дозвільних моментів, які має підприємство пройти, і не факт, що кінцевий дозвіл воно таки отримає.

– Коли підприємство запрацює, тоді вже про щось можна далі говорити. Якщо ми його зараз «зарубаємо», то не те, що це село не бачило дороги від 14 року, воно не побачить її ще наступних 100 або 200 років. Тому що в таке село чи таку область не захоче ніхто інвестувати жодної копійки, – вважає Тарас Пастух.

У свою чергу, депутат Юрій Пудлик («Єдиний Центр») звернув увагу колег, що за кожним таким рішенням стоять цілі колективи. Якщо сьогодні не дати їм дозволу на розробку того чи іншого родовища, завтра – люди можуть залишитися без роботи.

А ось регіоналка Ярослава П’яла побачила у не голосуванні «свободівців» звичайний передвиборний піар.

– Ми зараз стали свідками того, що деякі політичні сили хочуть через вкрай важливі господарські питання створити собі політичну трибуну перед самими виборами. Тому закликаю усіх до здорового глузду, – сказала депутат.

Якщо хтось із народних обранців побачив тут політичний підтекст, то Віталій Шафранський з УНП – корупційний.

– Ті, хто не підтримує, або «кришують» від податків ті структури, або хочуть тих відкатів. Ми всі говоримо про місцевого виробника, про робочі місця, про безробіття, що немає роботи і люди їдуть за кордон. Так де вони будуть робити, якщо ми самі не дозволяємо людям законно працювати? Треба голосувати за господарські питання поіменно і тоді нехай громадськість апелює не до фракції,  а до конкретної людини, щоб кожного можна було запитати, чому той чи інший виступав проти надання дозволу, – запропонував депутат.

Із такою пропозицією народні обранці погодилися. До речі, переконати депутатів намагалися і представники тих підприємств, які клопотали за дозволи. Вони розповідали, як допомагають селам і яким чином беруть участь у соціальному розвитку населених пунктів. Але думка людей і колег не похитнула депутатів від «Свободи» – вони просто не голосували за ті чи інші рішення.