Створення системи Молодіжних житлових кооперативів на теренах Тернопільської області розпочалося ще за часів Радянського Союзу. Хоча, як зізнаються ветерани у галузі молодіжного житлового будівництва, стартував цей процес у 80-90 роках минулого століття нелегко.

.

– Мало було молодіжної ініціативи, потрібно було мати на той час  дуже велику партійну підтримку, в тому числі і органів виконавчої влади. Не можу не згадати нині покійного першого секретаря міському партії Володимира Зайчука, який за фахом сам будівельник. Він тоді з розумінням поставився до перших наших молодіжних ініціатив. Дуже активно участь у цьому брав і тодішній міський голова Тернополя Анатолій Кучеренко. Йому доводилось проводити такі непрості рішення, – розповів заступник голови облдержадміністрації Юрій Желіховський.

За його словами, Тернопіль не просто вивчав досвід інших міст Радянського Союзу, а йшов своїм шляхом.

–  Час показав, що напрямок був вибраний правильний. Тому що черга на житло була велика, треба було забезпечити молоді сім’ї ним. Нереально було у молодому віці дочекатися своєї черги. Набутий досвід в ті роки, дав можливість реалізувати не лише молодіжну ініціативу, а й допомогти молодим сім’ям отримати житло, – запевняє чиновник.

Перший молодіжний житловий кооператив у місті був створений у 1986 році. Як зазначив директор товариства індивідуальних забудовників «Добробуд» Віталій Смакоуз, принцип був доволі простий: молоді люди, кращі працівники за направленням потрапляли в МЖК і за 2-3 роки мали можливість отримати житло.

–  Те, що ці люди принесли дуже багато користі місту – це зрозуміло. Тому що їх направляли на такі низькооплачувані роботи, як мощення тротуарів, ремонт готелю «Тернопіль», роботи на бетонних заводах. Вони не отримували великих грошей, а вони працювали за квартиру. Те, що було намічено, це і було виконано. 454 квартири «емжековці» отримали на вулиці Злуки, – розповів Віталій Смакоуз.

На сьогоднішній день, за його інформацією, на державній черзі на квартиру стоїть 3948 чоловік, на кооперативній –  7106, а на позачерговій –  490. Тому Віталій Смакоуз сподівається, що нинішня влада візьме на замітку позитивний досвід минулих років і ця ситуація зміниться на краще.

Ще одним кроком на зустріч молодим сім’ям стало створення у 1998 році в нашій області  Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву. Тоді була впроваджена програма, яка працює і досі –  це пільговий державний довготерміновий кредит молодим сім’ям та одиноким молодим громадянам на будівництво, придбання житла. Сьогодні таких програм працює кілька.

–  Щоб стати учасником програм фонду треба виконати декілька основних вимог. Вік молодої сім’ї, тобто вік чоловіка та дружини, має перевищувати 35 років включно. Друга обов’язкова вимога – сім’я, яка хоче скористатися будь-якою програмою державної підтримки кредитування чи субсидиювання на житло, повинна перебувати на квартирному обліку за місцем проживання. Третє – це підтвердження платоспроможності. Сума доходу рахується індивідуально – це залежить від площі квартири, від величини першого внеску, вартості квадратного метру. Тобто, сума повернення кредиту плюс прожитковий мінімальний рівень на кожного члена сім’ї не повинен бути меншим за дохід сім’ї. Якщо доходу не вистачає, то фонд має право дати дозвіл позичальнику чи кандидату у позичальники скористатися допомогою поручителя. Але коли доходів вже взагалі немає, то шансів отримати допомогу від держави нереально, – пояснив керівник Тернопільського регіонального управління Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву Андрій Козак.

На сьогоднішній день у реєстрі черговиків фонду перебуває майже 300 молодих сімей. Декому з них пощастить стати власником житла ще цього року. На вулиці 15 Квітня в обласному центрі буде зданий будинок, 16 квартир у якому профінансує фонд за державним пільговим кредитом.

Будь-яку інформацію щодо молодіжного житлового будівництва можна дізнатись в консультаційному центрі фонду за телефоном 43-09-78.

Довідка ZZ

Цього року в державному бюджеті на молодіжне житлове будівництво закладено 1 мільйон 360 тисяч гривень. Торік фінансування не здійснювалось взагалі.

В бюджеті Тернопільської області на допомогу молодим сім’ям в отриманні житла передбачено 122 тисячі гривень. В місцевих бюджетах – 94 тисячі гривень. В бюджеті Тернополя на це передбачено – 100 тисяч гривень.