Принаймні 2 тис. грн сьогодні у Тернополі обов’язково треба мати, аби поховати родича.

.

Похорон, звісно, – справа, коли на гроші зважають в останню чергу. Однак це також чиясь робота, а її потрібно оплачувати. У скільки ж оцінюють тепер свою роботу люди та організації, що мають прямий стосунок до такої справи, дізнавалася “RIA плюс”.

– Перший крок – реєстрація свідоцтва про смерть родича, – каже заступник начальника CКП “Ритуальна служба” Зіновій Шумський. – Для цього людина подає у РАЦС лікарську довідку, приносить паспорт покійного та свої документи.

За інформацією працівників РАЦСу, за реєстрацію такого свідоцтва платити не треба. За лікарську довідку – також. Другий крок – бальзамування. Таку послугу надають приватні підприємства. Її оцінюють у межах 800 грн.

Могили копає лише одне підприємство

Ритуальні послуги наразі у Тернополі надає СКП “Ритуальна служба”. Його працівники копають могили, транспортують тіло та продають похоронну атрибутику. Якийсь час за ці послуги, окрім викопування могил, бралася й приватна агенція “Пам’ять”. Втім, як повідомив її колишній керівник, такі послуги вже не надають. Та й самого підприємства уже немає. Тепер там займаються лише могильними пам’ятниками.

– Весь перелік ритуальних послуг у Тернополі, окрім нас, не надає ніхто. Інші організації переважно торгують ритуальною атрибутикою, – каже Зіновій Шумський. – Зокрема, ями копають лише наші працівники.

Для інших організацій, за словами пана Шумського, це було складно організувати, бо це вимагало додаткових витрат. Адже потрібно було наймати людей і забезпечувати їм стабільну оплату.

– Раніше ми повністю існували на дотацію держави, – пригадує Зіновій Шумський. – А тепер нас залишили самих на себе, хоча займаємося дуже непростою справою.

Найдешевший вінок можна придбати за 20 грн

Викопати ями вручну тепер коштує 209 грн, кажуть на підприємстві. До нього переважно вдаються тоді, коли до могили неможливо під’їхати або коли померлого ховають поруч із родичем. Механізоване викопування могили оцінюють у 194 грн. За саме ж місце на кладовищі, як каже пан Шумський, платити не треба. Подальші витрати пов’язані в основному із придбанням атрибутики.

– Звичайна труна , оббита тканиною, коштує 500 – 700 грн, – каже економіст підприємства Юрій Тіцький. – Лакована коштує від 800 грн. Найдорожча коштує 5000 тис. Ціна залежить від матеріалу, з якого зроблена труна, та від оббивки.

Більш дорожчих – у місті, за словами пана Тіцького, фактично не замовляють. Тож трун за ціною у 8000 грн, у Тернополі вже не купити. Хрести ж коштують 120-460, а табличка — 25 грн. Вінки “тягнуть” до 350 грн за штуку. Утім, на ринку чи у салонах трапляються й значно дорожчі.

– Найдешевший вінок у нас можна придбати за 20 грн, – додає пан Тіцький. – Найдорожчий – за 350.

Окрім того, кажуть фахівці, на захоронення зазвичай люди купують хустки, покривала, свічки.

– Хустки коштують 16, рушники – 25 грн. Вартість свічок залежить від розміру – найдешевші коштують 50 коп., – продовжує Юрій Тіцький.

Трапляється, попрощатися із покійним хоче велика кількість родичів і знайомих, а розміри квартири – обмежені. Відтак за допомогою тернополяни йдуть у ритуальну службу.

– На вул. Микулинецькій у Будинку трауру діють два зали, – каже Юрій Тіцький. – Година оренди великого – коштує 20 грн, малого – 17.

Варто згадати і ще одну послугу – транспортування тіла. Замовити катафалк коштує 140-153 грн. Ціна залежить від того, як каже пан Тіцький, який саме транспорт використовують.

Підсумувавши все вище згадане отримуємо суму – близько 2000 грн. Утім, жодне захоронення не обходиться одним вінком чи однією свічкою. Тому ви можете доплюсувати певну суму – залежно від можливостей вашого гаманця. Інколи доводиться для померлого купувати ще й одяг. Окрім того, варто врахувати плату за поминальну службу. Стабільної суми, звісно, немає. Люди дають, скільки можуть. Однак без оплати тернополяни священика відпускати не звикли

“Не лізьте нам у кишеню…”

У списку організацій, що надають ритуальні послуги у Тернополі, в Інтернет-довідниках є кілька приватних фірм. Телефоном їхні працівники нам повідомили, що лише торгують атрибутикою – квітами, вінками, домовинами. А ще – виготовляють фото на таблички.

– У нас є лише домовини, – повідомили у “Реквіємі”. – Мінімальна ціна – 380 грн, лакована “тягне” 1000 грн. Зрештою, надто дорогі у Тернополі не йдуть.

Питання, які за ціною були найдорожчі продані ними труни, підприємці чомусь сприйняли мало не за образу. За детальною інформацією з цього питання порадили звернутися на Микулинецьку (на той же “Комбінат комунальних підприємств” – прим. ред.). Мовляв, ціни – всюди однакові.

Утім, одна з місцевих фірм все-таки послуги родичам померлих надає. Однак озвучити, які ж саме послуги вони пропонують і скільки це “тягне”, чоловік, яз яким ми розмовляли, повідомити не захотів.

– Не лізьте нам у кишеню, ми заробляємо менше, ніж ті державні структури, які не мали б наживатися на такій справі, – обурився він і кинув трубку.

Світлана Гривас, “20 хвилин”