Після святкових застіль кисломолочні продукти стають особливо актуальними. Однак купуючи йогурт чи кефір, обов’язково читайте склад продукту і чи зроблений він за ДСТУ, нагадує фахівець
Щоб вибрати якісний кефір чи йогурт слід почитати його етикетку – з чого зробили продукт та доки він придатний, нагадують фахівці. Чим вищий термін придатності біойогурта вказаний на упаковці, тим менше шансів, що він “біо”. Тож купуючи йогурт, звертайте увагу, протягом якого терміну можна вжити цей продукт. Краще, коли термін придатності – до 14 діб, а не місяць і більше, кажуть фахівці
Хороші йогурти, виготовлені насправді з молока, знайти в продажі можна. Але в багатьох кисломолочних продуктах, крім натуральних наповнювачів, є також барвники і замінники природніх складників.
– Після свят люди більше купують кефір, йогурти. Видно, що шинки та ковбаси трохи проїлися і всі згадують за свій шлунок, – говорить продавець одного з кіосків молочних продуктів пані Надія.
З нею погоджуються й продавці-консультанти молокопродуктів в магазинах.
Магазинні – більше привабливі дитині
На йогурти та кефіри люди «налягають» недарма. Адже ці продукти містять корисні мікроорганізми, які покращують травлення, допомагають шлунковому тракту справитись із важкою їжею, якої на свята є багато.
– Так, купуємо для сім?ї кефір. Треба почистити організм, бо всі ті поїздки до родичів на свята дали своє, – говорить тернополянка Ольга Василяк, яку ми зустріли в одному з супермаркетів міста. – Дивлюсь на дату виготовлення кефіру та виробника. Маю двох вже перевірених, тож вибираю їх.
В теплу пору року, як продовжує жінка, вона купує молоко та дає йому скиснути. Відтак покращують травлення простоквашею.
– Але зараз корови в тих наших знайомих не дояться. То нема з чого просто вашу зробити. Купуємо магазинний кефір, – каже вона. – Часом беремо також ряжанку.
Натомість тернополянин Андрій Гасько купує йогурти постійно, не лише після свят. Каже, що це хороший перекус. Але намагається брати ті, в яких найменший термін придатності. Двічі йому попадались несвіжі йогурти, то хлопець не полінувався піти в магазин та обміняти.
– Кисломолочні продукти треба пити, причому не тільки після свят. Я привчила свого пятирічного сина перед сном пити йогурт. Думаю це краще, аніж наїдатися та лягати спати, – говорить Світлана Проців. – Довгий час я купувала спеціальну закваску та робила йогурт вдома. Спочатку малий не хотів його пити, бо цей продукт – не такий кольоровий, солодкий та ароматний, як магазинні йогурти. Але з часом звик.
Взимку, коли немає домашнього молока, жінка не робить йогурти. Тож доводиться купувати їх у магазині.
-Купують лиш ті, у яких малий термін придатності. Не беру широко розрекламовані йогурти для дітей, бо не від одних батьків уже чула, що малі такими продуктами отруїлись, – додає пані Проців. – Влітку, коли купити домашнє молоко не буде проблемою, хочу придбати йогуртницю. Відтак зможу постійно робити натуральні йогурти.
Стабілізатори мають бути
У продажі у магазинах і супермаркетах міста є великий вибір йогуртів. Причому, продають як виготовлені в нашій області так і в сусідніх Львівській, Хмельницькій, так і виробників з Запоріжжя, Миколаєва, Харкова та інших регіонів. Ціни коливаються від 4 грн і до 10 грн за пляшку чи пакетик йогурта. Вартість продукту залежить від складників і виробника. Щоб знати, що купуєте, уважно читайте інформацію на упаковці. Загалом щоб отримати “правильний” йогурт, потрібні якісне молоко, якісна закваска і якісний наповнювач.
На прилавках – чимало йогуртів зі смаком полуниці, чорниці, абрикосів, злаків, лісових ягід, меду та інше. Продукції без фруктових чи зернових наповнювачів дуже мало.
Більшість виробників вказують, за допомогою яких інгредієнтів виготовили йогурт. Наприклад, з лицевої сторони упаковки намальовані яскраві ягоди, але з іншої сторони в переліку складників – лише ароматизатори і фраза, що йогурт зі смаком певної ягоди. Але шматочків тих ягід ви там не знайдете.
– Фруктові наповнювачі у йогуртах роблять на основі концентрованого соку, пюре або джему. Головне – щоб наповнювачі були на основі натуральних складників, а не штучних добавок, – говорить держінспектор з держнагляду ДП “Тернопільстандартметрологія” Ольга Сернецька. – Також раджу не лякатися слова стабілізатори, адже без них йогурт просто неможливо зробити. Загалом класичний йогурт роблять із молока, вершків, сквашених “живими” заквасками з додаванням наповнювачів та стабілізаторів.
Купуючи йогурти, також звертайте увагу на термін придатності продукту до споживання.
Традиційний йогурт може зберігатися не більше 14-ти діб. Якщо ж термін придатності – значно більший, то це означає, що в нього добавили консерванти, постійне споживання яких може зашкодити здоров’ю людини, пояснює фахівець. Також вона радить вибирати йогурти, які виготовлені за державним стандартом України (ДСТУ), а не за технічними умовами (ТУ). Адже перші точно виготовлені з натуральної сировини.
Суперечки щодо «біо»
У продажі в тернопільських магазинах є продукти з написом “йогурт”, а є “біойогурт”. Вітчизняні вимоги і світова практика трохи розходяться у визначенні цих понять. Загальноприйнятим вважається, що молочнокислий продукт може називатися “біо”, якщо він містить певну кількість молочнокислих бактерій і біфідобактерій. Вітчизняний же ДСТУ 4343:2004 називає продукт, що містить біфідобактерії, біфідойогуртом. А “біойогуртом” – біопродукт на основі йогурту, який додатково містить Lactobacillus acidophilus – бактерії ацидофільної палички, пояснюють у Центрі експертиз «Тест».
Лікувальні властивості мають тільки так звані “живі” кисломолочні продукти і біопродукти. У пастеризованих йогуртах не залишається нічого “живого” після теплової обробки, вони мають досить тривалий термін зберігання – від декількох місяців до року, говорять фахівці. Що вищий термін придатності біойогурта, то менше шансів, що він “біо”, пише 20 хвилин