Високопреосвященний архиєпископ і митрополит Тернопільсько-Зборівський Кир Василій Семенюк затвердив програму заходів приурочених 120-ій річниці від дня народження Патріарха Йосифа Сліпого, які відкривають ювілейний 2012 рік у Тернопільсько-Зборівській митрополії. Організатором виступає курія Тернопільсько-Зборівської архиєпархії та фундація «Справа Патріарха Йосифа».

Отець Андрій Романків, протосинкел архиєпархії, на прес-конференції 30 січня презентував заходи представникам ЗМІ. Священик говорив про значення постаті Йосифа Сліпого, «життя якого було пронизане любов’ю до Бога, Церкви та українського народу… Він розділив долю багатьох репресованих українців, будучи закордоном, гідно представляв знедолений український народ та є, безперечно, українським авторитетом, що визнаний різними конфесіями». О. Андрій Романків назвав 2012 рік ювілейним роком відновлення історичної пам’яті, у якому вірні митрополії повинні переглянути своє відношення до постаті Патріарха та наслідувати його чесноти.

За словами генерального вікарія, до 16 лютого відбуватиметься трансляція документального фільму «Патріарх» для старшокласників загальноосвітніх шкіл Тернополя в українському домі «Перемога». Учням буде запропоновано взяти участь у конкурсі на написання твору «Мої враження після перегляду фільму «Патріарх». О. Андрій зазначив, що завдяки спонсорській допомозі є визначено 3 призові місця. Особу, яка займе перше місце, нагородять сучасним смартфоном, а за 2 і 3 місця діти отримають музичні програвачі.

Священик подарував копію фільму представникам Тернопільських телеканалів для трансляції, а також запропонував проведення круглих столів у прямому ефірі для ознайомлення громадськості міста із постаттю видатного земляка.

13-16 лютого пройде виставка документів у Тернопільському державному обласному архіві присвячена життю та діяльності Патріарха Йосифа.

17 лютого у с. Заздрість, на території музейного комплексу, родинної садиби Патріарха Йосифа Сліпого відбудеться Свята Літургія, молитва та презентація видань О. Германа «Князь Церкви», В. Сергійчука «Патріарх Йосиф Сліпий у документах радянських органів державної безпеки», аудіо-диску для дітей «Патріарх Йосиф Сліпий». У заході візьмуть участь семінаристи Тернопільської духовної семінарії ім. Патріарха Йосифа Сліпого, викладачі, представники інтелігенції. Початок о 10.00.

17 лютого – урочиста академія в українському домі «Перемога» для старшокласників Тернополя в день 120-ої річниці з народження Патріарх Йосифа. Цього дня отець-доктор Віталій Козак, о. Володимир Ковалковський представлять наукові доповіді, а учні Тернопільського навчально-виховного комплексу «Школа-колегіум Патріарха Йосифа Сліпого» представлять концерт.

13-15 лютого – дні духовності «Світоч християнської віри»: конкурси, вікторини, духовні читання у Тернопільському навчально-виховного комплексі «Школа-колегіум Патріарха Йосифа Сліпого».

14 лютого – День чистих сердець на базі Тернопільського навчально-виховного комплексу «Школа-колегіум Патріарха Йосифа Сліпого».

16 лютого – День закладу Тернопільського навчально-виховного комплексу «Школа-колегіум Патріарха Йосифа Сліпого». Два перші уроки – виховні години. Відбудеться Архиєрейська Божественна Літургія у храмі Святих Володимира і Ольги та урочистий концерт у приміщення педагогічного університету.
19 лютого у всіх парафіях Тернопільсько-Зборівської митрополії буде зачитане послання архиєпископа і митрополита Кир Василія Семенюка приурочене 120-ій річниці від дня народження Патріарха Йосифа.

Довідка

Блаженніший Патріарх Йосиф Кардинал Сліпий, Глава Української Греко-Католицької Церкви (у 1944-1984 роках), народився 17 лютого 1892 року у селі Заздрість на Тернопільщині. Початкову освіту здобув у народній школі рідного села. У 1911 з відзнакою закінчив Тернопільську гімназію.

Богословські студії почав у Львівській духовній семінарії на свято Покрови Пресвятої Богородиці 1911 року. А вже на початку 1912 року продовжував навчання в Інсбруці.

У 1916 році захистив докторську працю.

27 вересня 1917 року отримав священичі свячення. Після завершення наукової праці в Інсбруці та магістерських курсів у Папському Григоріанському Університеті Риму, у 1922 році повернувся до Львова та став професором догматики. З 1925 року – ректор Львівської духовної семінарії, а у 1928 -го – ректор Львівської Богословської Академії.

З 1930 року – дійсний член наукового товариства ім. Тараса Шевченка, бере активну участь у міжнародних конференція та конгресах. Автор богословських, наукових праць.

З 1935 року крилошанин, архидиякон Митрополичої Капітули, нагороджений митрою.

В 1939 році іменований Екзархом Великої України, отримав єпископську хіротонію та призначений правонаступником Митрополита Андрея Шептицького.

З 1 листопада 1944 року, після смерті слуги Божого Андрея Шептицького, став Митрополитом Української Греко-Католицької Церкви.

У ніч з 10 на 11 квітня 1945 року заарештований, вивезений у Київ і там засуджений на позбавлення волі.

27 січня 1963 року, після 18-ти років ув’язнень та тортур у радянських тюрмах та таборах Сибіру, випущений на волю.

9 лютого 1963 стараннями Папи Івана ХХІІІ виїхав у вільний світ до Риму, де розпочав активну та плідну діяльність на захист поневоленого Українського народу перед світовою спільнотою. Згуртував українців розкиданих по цілому світі. Відродив українські релігійні, наукові та культурні установи у центрах проживання українців.

Ревний прихильник Патріаршого устрою для Української Церкви.

10 жовтня 1963 року виступив з промовою на ІІ Ватиканському Соборі.

8 грудня 1963 року проголосив офіційне відкриття у Римі Українського Католицького Університету ім. Папи Климента.