Маленькі діти на світлинах справляють враження ангелят, народжених лише для вияву до них ласки і добра, й нікому  не прийде в голову думка, що з них може вирости…

Хлоп’ятко в білому одязі, мабуть, фотографували вперше в його житті, отож дивиться воно на незнайомого дядька-фотографа здивованими і трішки переляканими очима. Втім, не варто сплескувати долонями і милуватися безпорадним дитям, яке лише вступає в життя – пройдуть десятиліття і воно, вирісши й цілком сформувавшись у своїх поглядах і переконаннях, зуміє само перелякати увесь світ так, що залишить по собі лиху пам’ять, мабуть,  на багато століть. Хоча спершу здавалося, що  наміри у нього були найшляхетніші. Він якимось ірраціональним чином любив свою батьківщину, вважаючи, що вона заслуговує на привілейоване існування. І обов’язково – за рахунок інших народів. А для цього останнім необхідно було силоміць нав’язати своє розуміння справедливості. І що цікаво – величезний народ на тривалий час чи то загіпнотизований, чи – наче жінка – спокушений ним, піддався його магнетичному красномовству. Адже чути його пристрасні, часто надривні промови було так приємно і лоскотно для власного самолюбства…   

Ну хто, приміром, взявся б заперечувати проти політичного лідера, котрий: палко запевняв би націю, що вона найкраща серед інших і гідна провідного становища; що слід звертатися до героїчних постатей і подій минувшини задля пошуку духовної опори; що генофонд народу треба облагороджувати; що головне – єдність і самовіддана праця заради великої спільної мети; що ворогів нації треба виявляти і знешкоджувати; що вожді повинні показувати  особистий приклад скромності, турботи про громадське благо й інших чеснот; що корупцію, казнокрадство, інші прояви  злочинності  треба випікати розпеченим залізом; що діти – майбутнє нації, тому треба приділяти неослабну увагу питанню материнства і вихованню здорового покоління; що з шкідливими звичками (пияцтвом, курінням) треба вести нещадну боротьбу й усіляко заохочувати тих, хто їх позбувся.

Якщо ввести усе перелічене у комп’ютер, давши йому завдання визначити реальну особу, яка б відповідала даним характеристикам, то з великою ймовірністю можна отримати… Адольфа Гітлера. Саме він, маленький, зображений на фото. Сьогодні, 20 квітня – 130 років від дня його появи на світ. У яку життєву реальність втілилися його мрії та плани – «вдячне» людство, в тому числі й німці, пам’ятатимуть завжди. Пам’ятатимуть, здригаючись. Недаремно в австрійському Браунау, поблизу будинку, де саме в цю квітневу пору з’явився на світ один із найкривавіших тиранів ХХ століття, стоїть меморіальний камінь з написом «За мир, свободу і демократію. Фашизм – більше ніколи. Про це нагадують мільйони загиблих».  

Маленькі діти… Вони такі довірливі й беззахисні,  а на світлинах справляють враження ангелят, народжених лише для вияву до них ласки і добра, й нікому  не прийде в голову думка, що з них може вирости…

Ігор Дуда