За традицією “За Збручем” оприлюднює щоквартальний рейтинг впливових осіб Тернопільщини. Хто здобув, а хто втратив позиції в першому кварталі 2013 року?

1. (-). Перше місце нашого рейтингу знову вакантне. Тернопільщина без господаря, без особистості, яка є безумовним авторитетом і лідером для решти. Це проблема не тільки всієї вертикалі влади області, а й економіки і, врешті, звичайних громадян. Серйозні інвестори оминають наш край, рейдерам нікого боятися, а політики не можуть домовитися між собою, щоб пролобіювати бюджетне фінансування, програми розвитку. Та що там розвиток? Головний родильний будинок області обіцяний ще минулого року і профінсований урядом відремонтувати не можуть!

На жаль черги авторитетних бажаючих очолити безголову Тернопільщину не спостерігається.

2 (2). Сергій Надал, міський голова Тернополя

Для мера перший квартал видався непростим. Поруч з кількома результативними та прибутковими для його молодої команди “земельними” сесіями керівник міста програв баталії на зовнішніх фронтах. Поки невдачею завершилися спроби отримати мандат від Тягнибока на управління ВО “Свобода” в межах області. Екс-голова облради нардеп Олексій Кайда чіпляється за кожну нагоду зберегти свій вплив і віддавати Тернопільщину не збирається.

Через цей конфлікт Сергію Надалу ніяк не вдається налагодити мирне співіснування з намісництвом Януковича. На голову мера бумерангом сиплеться злість “регіоналів” за агресивні дії нардепів Головка, Сиротюка, а також Стаюри,  Чашки та інших свободівців. Кожен вибитий зуб заступника Хоптяна провокує нову атаку правоохоронців. Муніципальні управління та відділи останній місяць посиленно “трясуть” силові та контролюючі структури.

3 (3). Валентин Хоптян, голова Тернопільської облдержадміністрації

У публічній площині програв практично всі протистояння. Цього разу навіть на власному полі. Виглядає абсурдно, коли керівник області засідання колегії ОДА з Тернополя переносить у райони заради того, щоб не нарватися на протести опозиції.
Валентин Хоптян примудрився втримався на посаді, бо Києву нині не до тернопільських проблем. Це дозволило наміснику Януковича добряче “насолити” опозиції. Зірвано шість засідань тервиборчкому, і як наслідок, жоден з двох десятків свободівців які чекають в черзі два роки досі не стад депутатом облради. Тимчасовий зіц-спікер облради Тарашевський – на побігеньках у заступників голови ОДА. Іншого затятого ворога – нардепа Деревляного – “Білий дім” нагодував обіцянкою перевиборів облради. Додатковим аргументом став скандал із хабарем зятя ще одного нардепа від БЮТ. Можливо, за такі підкилимні баталії Хоптян досі не позбувся посади..

4-5 (4,-) Генадій Мовчан, прокурор області та Віктор Сак, начальник УМВСУ в області

Тернопільщина стала ще більше “червоною”. Через відсутність в області впливового чиновника “розправляються крила” у генералів та полковників. На них нікому прикрикнути чи спам’ятати. Двійко силовиків вже обжилися на посадах, провели трус в лавах заступників і взяли до рук владні віжки.

Як наслідок, до деяких підприємців і службовців, які раніше вважалися недоторканими, завітали непрохані гості. Звичайно, це відбувається лише з санкції обласного начальства.

6 (7). Іван Гута, агрохолдинг “Мрія”

Мультимільйонер з Васильківців продовжує відбивати атаки ласих на його аграрний бізнес. Поки що не вдалося похитнути його позицій і людям з 4-5 сходинки нашого рейтингу. Про те, що Гуту не так просто “закатати в землю” свідчить залучення до лав захисників холдингу від подватківців – нардепа-свободівця Михайла Головка. При потребі на захист аграрія можу стати цілі фракції Верховної Ради.

Проблеми з силовиками не похитнули акцій агрохолдингу “Мрія”  на міжнародних ринках. Знаючі люди, кажуть, що Гута причетний до купівлі найбільшого в області цукрового заводу в Чорткові у депутата-регіонала Андрія Веревського. Угода здійснена минулого місяця.

7 (-). Михайло Цимбалюк, ректор Львівського університету внутрішніх справ

Привид колишнього двічі голови ОДА літає над пагорбом, де розташований тернопільський “білий дім”. Не випадково, окремі ЗМІ з завидною регулярність пророкують його близьке повернення. З ректорського крісла у Львівському університеті внутрішніх справ пан Михайло уважно спостерігає за подіями на Тернопільщині.

Поряд з ним преректор і теж колишній голова області – Василь Коломийчук. Є з ким порадитися і намалювати красиві плани.

8 (-). о. Андрій Романків, протисинкел Тернопільсько-Зборівської митрополії УГКЦ

Авторитет діяльного адміністратора митрополії зростає через активну участь у різних церковно-громадських проектах. Митрополит Василь Семенюк у силу свого характеру проявляє показну лояльність до вертикалі Януковича. Останнім часом у глави архиєпархії похитнулося здоров’я, а друга особа Тернопільської УГКЦ тримає дистанцію у спілкуванні владою і намагається грати самостійну гру.

Будівельний конфлікт, який затіяв один з деканів в Тернополі доведеться гасити саме отцю Романківу.

9 (8-9). Петро Гоч, заступник голови ОДА

“Хук лівою” у виконанні нардепа-свободівця Михайла Головка похитнув авторитат заступника Хоптяна. Чиновників такого рівня за час Незалежності в Тернополі ще не били. За такою “примністю” доводилося їздити аж до Києва.

Попри розбиту губу пан Гочн продовжує відігравати активну роль в команді намісника Януковича. Саме він супроводжує начальника у засланні в теплицях Фірташа. Також його вважажають архітектором і диригентом перманентної кризи в облраді. Не виключено, своєї самопожертвою пластовий сеньойор Гоч сподівається заслужити право бути “спадкоємцем” хоптянового крісла.

10 (11-12). Олексій Кайда, народний депутат України

З важкими боями добився права залишитися куратором ВО “Свобода” на Тернопільщині. Та спроби посадити посадити у своє колишнє крісло в облраді однопартійця з тріском провалилися. Кажуть кандидати, яких проштовшував Олексій Петрович не до смаку частині побратимів.

Від політики нардепа відволікали вердечні питання, адже Кайда вирішив вдруге одружитися. Його весілля з біатлоністкою Підгрушною – подія року на Тернопіллі.

Прим. ред.: в дужках – місце у попередньому рейтингу