Світ

У США – геронтократія?

Якщо в Україні президентська гілка влади виявляє тенденцію до омолодження, то в США усе, схоже, відбувається навпаки – там у моду входить геронтократія. Наступного року на зміну тоді вже 74-річному республіканцеві Дональду Трампу може прийти старший від нього на 4 роки демократ Джо Байден. Так, так, той самий колишній віце-президент США, який ще, здається, зовсім недавно по-батьківськи кивав пальцем Арсенію Яценюку, докоряючи тому за відсутність дієвих реформ, оголосив про участь у президентських виборах в 2020 р. Більше того – наразі він випереджає чинного господаря Білого дому: згідно з результатами опитування, 43% з 1000 зареєстрованих виборців заявили, що оберуть президентом Байдена, а на користь Трампа висловилися 37% . Це буде вже  третя спроба Байдена стати президентом США – він балотувався у 1988 і 2008 роках.

Із нас беруть приклад

Кольорова гама георгіївських стрічок, а точніше – те, що за ними стоїть, викликає алергію не лише в Україні, де вони заборонені  вже близько двох років. Нещодавно наш приклад наслідував і Узбекистан – відповідне розпорядження видав прем’єр-міністр країни. Замість георгіївських стрічок до дня Перемоги, який в республіці тепер зветься Днем пам’яті й почестей, будуть роздавати стрічки кольорів національного прапора. Влада вважає, що цей захід повинен “щиро об’єднати людей”. Як зазначають місцеві історики, під час колонізації Узбекистану царською Росією багато генералів і офіцерів були нагороджені орденом і стрічкою Святого Георгія, впровадженими Єкатериною ІІ в 1769 р. На медалях і орденах, якими нагороджувалися військові російської армії, були вписані назви узбецьких міст, які були захоплені шляхом винищення місцевого населення, і до цих нагород були прикріплені стрічки ордена Святого Георгія.  

Україна

Можливості може не бути?

Володимира Зеленського і до, і після виборів нерідко звинувачували у відсутності належної комунікації з суспільством. Мовляв, він більше постає у якомусь віртуальному образі, сховавшись за спинами своїх речників і радників. Дебати на НСК Олімпійський довели, що лідер “Вечірнього кварталу” не  дуже лізе за словом у кишеню і здатен на гострі, аж до дошкульності репліки (“Я не ваш опонент, я – ваш вирок”). А нещодавно, уже в статусі переможця виборчих перегонів, В. Зеленський чи не вперше висловив невдоволення діяльністю однієї  з державних інституцій – покартав Центрвиборчком за те, що та дуже довго підраховувала голоси. Це, в свою чергу, відтягувало набуття новим очільником держави своїх повноважень, в тому числі – й можливості розпустити Верховну Раду і оголосити дострокові вибори.  Вони, як вважає ряд аналітиків, були б новому президенту вельми доречними, оскільки дали б змогу на хвилі власного успіху привести у парламент свою потужну фракцію. Через півроку, за ймовірного зниження рейтингу, такої можливості може й не бути…

Так сказав прокурор

Головний військовий прокурор Анатолій Матіос, всупереч чуткам, не збирався нікуди тікати з України. Натомість мав чимало що сказати у розмові з Дмитром  Гордоном на каналі 112 Україна, виявивши при цьому як прямоту, так і достатньо обережності в оцінці тих чи інших персоналій. Так, на його думку, в голови комітету ВР з питань національної безпеки і оборони Сергія Пашинського нині “весняне загострення”, через що багато критично важливих питань не знаходять свого вирішення. Він також висловив переконання, що над складами боєприпасів треба спорудити куполи на кшталт конфайнмента на ЧАЕС, інакше на їхній території розгулюватимуть корови і вони й далі будуть вибухати. Стосовно результату виборів президента: у П. Порошенка, на думку А.Матіоса, було багато плюсів, але вибір народу свідчить дещо про інше. Також він вважає, що глави САП і НАБУ – Н. Холодницький і А.Ситник – будуть “чубитися” один з одним ще довго – аж поки суспільству це не набридне і воно не дасть “підсрачника” обом. Торкаючись своїх перспектив, А.Матіос зазначив, що він працює на державу і сподівається пробути на своїй посаді до закінчення контракту.

“Сигнал” від Путіна

Роздача Кремлем російських паспортів мешканцям ОРДЛО стала черговою зовнішньополітичною витівкою Кремля, спрямованою на посилення й без того напруженої ситуації в регіоні. Не надто оригінальною – раніше подібне практикувалося в Абхазії. На думку публіциста й аналітика Віталія Портникова, це – сигнал жителям Півдня і Сходу України. Ви, мовляв, приймайте наші диверсійні групи, закидайте квітами наші танки, які тут можуть з’явитися – і отримаєте в нагороду за це  паспорти з двоголовим орлом. В.Путін обрав для цієї провокаційної акції дуже зручний, на його думку, момент: у Києві відбувається передача влади від попереднього президента наступному, держава в цей час ослаблена, а це – саме зручна нагода для того, щоб піддати її черговому випробуванню. І якщо раніше, як зазначив В.Портников, правитель Росії кидався захищати “русскоговорящих”, чиї права начебто порушуються, то можна лише уявити, яких масштабів може досягти “захист” Росією уже своїх начебто повноправних громадян …

Тернопіль

“Пітримка” від найближчих

Що в житті найголовніше? Відчувати підтримку найближчих людей: родичів, сусідів. Дякувати долі, Тернопілля не обділене такими проявами уваги – як з боку географічних сусідів, так і в плані міжособистісних стосунків між  близькими людьми. Он львів’яни не поскупилися і щедро поділилися з нами одразу двома вантажівками сміття. Причому провели цю благодійну акцію скромно, не афішуючи її й не здіймаючи зайвого галасу – вночі. А один турботливий онук вирішив звільнити свого діда від зайвих клопотів з транспортом: спершу поцупив одну автівку, а, пошкодивши її, повернувся на дідове обійстя по другу. З нею теж вийшла халепа, і тепер дружна родина, можливо, за посередництва представників середнього покоління визначає, хто, кому і скільки винен. А інший 55-річний краянин, який виявив турботу про 80-річну матір лайкою і погрозами, завбачливо вирішив не обмежуватися лише протоколом про домашнє насильство і припас для патрульних ще й декілька банок з речовиною, вельми схожою на наркотичну…

Ігор Дуда