“Дивися – казала мені в далекому дитинстві моя бабця, – вон той вчений пішов. Видиш, він з книжками ходит, читає багато, через то такий мудрий. Ти шоб так само читав багато, будеш багато знав …”.

Отой мудрий з книжками був студентом університету, що для маленького села на Гусятинщині в ті часи було не дуже звичною справою. Не розлучався він з книжками і на канікулах, коли пас на вигоні корову. А ще він носив окуляри, і відтоді вони в моїй свідомості тісно пов’язані з  вченістю і мудрістю. Воно й зрозуміло – для багатьох окуляри є ознакою інтелігентності, майже неодмінним атрибутом людини  розумової праці, наукового пошуку. В окулярах, щоправда ходили і “головний інквізитор” третього рейху Генріх Гіммлер, і небезвідомий Андрій Чикатило, і… Але це – радше винятки з правила, стереотипу, який підказує, що за окулярами здебільшого побачиш розумні й добрі очі.

Отаких очей, які, світячись великим розумом, дивляться крізь елегантні та, мабуть, зовсім не дешеві окуляри, останніми днями довелося бачити в різних місцях не раз. Дивляться вони з величеньких  білбордів у різних куточках міста, і читаються в них і уже згадана мудрість, і бачення перспективи, і душевне тепло, і… і кожен може додати щось своє, що викликають у нього очі за окулярами. Он статечний чоловік з поглядом, спрямованим у далечінь, обіцяє, що гарантує повагу кожному – не інакше як передбачаючи звернене до нього запитання когось із його краян (“Ты меня, блин, уважаешь?!”). А зовсім неподалік  одразу з двох солідних за розмірами білбордів все тим же розумним поглядом дивиться відомий політик середнього покоління з високим чолом, доглянутою борідкою (new image) і – в незмінних окулярах. На одному він ніби окреслює пріоритети (свої власні та його політсили) – “Українська мова, кіно, пісня”.  Першою намагаюся розмовляти, причому правильно; третю під настрій люблю послухати, а от друге, як на мене, перебуває у стані глибокого анабіозу. Але щоб обивателі раптом не звинуватили серйозного політика в надмірній увазі до гуманітарної сфери, навпроти, через дорогу в’їзд під залізничний міст прикрашає білборд, який сповіщає, що у 2014 р. той самий політик (разом зі своєю політсилою) врятували Україну від дефолту. Окрилений цією новиною, проходиш через тунель під мостом; світ ніби розвиднюється, тим більше що за якихось 100-150 метрів бачиш новий білборд з новим обличчям. Спільне з двома попередніми – окуляри і мудрий, з легенькою (зовсім легесенькою) усмішкою погляд, який може належати лише чесній людині. Це відчуття підсилює і напис, який стверджує, що чесних людей більше (приємне відкриття) і принагідно  запрошує приєднатися до отих найчесніших, котрі, без сумніву, гуртуються навколо уже згаданого добродія.

Окуляри  кожного із трьох діячів, які підкреслюють їхню мудрість, досвід і бачення осяйного майбуття, здатні викликати довіру і повагу (недаремно найстарший з них стверджує, що гарантує її). Кожен з них хотів би, щоб саме йому повірили найбільше. Навіщо це їм – цілком зрозуміло. А от… навіщо це мені?

Ігор Дуда