Будинок на вулиці Олени Кульчицької, 1 належить до пам’яток архітектури місцевого значення. Цей будинок, як і вся вуличка загалом, вціліли після значних руйнувань Тернополя підчас Другої світової війни. Це та історична частина міста, яка є наглядним прикладом того, яким наше місто було колись. Дво- та триповерхові кам’яниці кінця XIX століття з оригінальною ліпниною на фасадах, кованими балконами, великими вікнами були тоді і залишаються зараз окрасою Тернополя. На жаль, сьогодні історичні пам’ятки не те що не бережуть, а свідомо руйнують.
Вуличку цю колись забудував у 1880-х років успішний підприємець і купець, депутат міської ради Ігнатій Адлєр. А нинішні підприємці і чиновники – руйнують її.
У будинку №1 один із підприємців, щоб зробити вхід до свого закладу, зруйнував частину стіни під підвіконням з тією самою оригінальною ліпниною, яка прикрашала фасад. Тернополян, які мешкають у цьому домі це просто обурило, і вони звернулися зі скаргами до міської ради. Чиновники дали запити у відповідні інстанції щодо правомірності дій підприємця, але відповідь буде тільки протягом місяця.
– Ми звернулися за роз’ясненням до Інспекції архдержбудконтролю, департаменту культури, які мають надати свої обґрунтування правомірно він це робить чи ні, – повідомив Василь Бесага, начальник управління містобудування, архітектури та кадастру. – Протягом місяця маємо отримати від них інформацію. Відповідь щодо ситуації ми донесемо, і жильцям, і пресі.
В той же час Василь Бесага зазначає, що підприємець, який отримав дозвіл на реконструкцію у цьому будинку, має усі необхідні дозволи. Причому отримав він їх ще у 2008-2009 роках, коли у містобудівній документації не було чітко прописано чого не можна робити на спорудах, що є пам’ятками архітектури. Тому все, що він зараз робить – усе законно.
– Підприємець ще до нашої каденції, у 2009 році мав усі відповідні документи, – каже Василь Бесага. – Мав від управління містобудування ТОДА дозвіл на реставраційні роботи, мав дозвільні документи від інспекції ще 2008 року. На даному етапі всі законні підстави для реконструкції приміщення він має. Ми розібралися, і в даному випадку він проводить правомірні дії. На ті часи була просто певна межа історичного ареалу, яка була обмежена і була узгоджена, і не було чітко прописано певних речей щодо його використання. Наприклад, на фасадній частині щось міняти. Але весь контроль за пам’ятками архітектури в місті здійснювало управління містобудування облдержадміністрації. Ми, як завжди тільки моніторили ці речі, слідкували за тим, щоб по закону виконувалися ті чи інші роботи. А в 2011 році від нас взагалі забрали контролюючі функції, навіть, той же моніторинг. Але в даному випадку нічого страшного він там не зробив – забрав нижню частину підвіконника.Але коментувати ситуацію тяжко, бо всі дозвільні документи він має, і людина проводила роботи відповідно до законодавства.
Ольга Трач
Фото автора