Заслуховування другого питання порядку денного засідання колегії Тернопільської обласної державної адміністрації відбулося за зачиненими дверима без «зайвих» вух. Чиновники обговорювали хід проведення комплексу осінньо-польових робіт в області та формування регіональних ресурсів продовольчого зерна.

Іншими словами, голова ОДА Валентин Хоптян хотів заслухати ситуацію зі збором пізніх культур і посів озимини. Та ще до початку обговорення керманич області попросив вийти всіх, у тому числі і представників засобів масової інформації, окрім голів райдержадміністрацій та керівників профільного управління агропромислового комплексу. Неофіційно агарарії говорять, що ситуація дуже критична. Все пов’язано з жахливими погодними умовами. Площі збору та посіву, як на цю пору, занадто малі.

Перше питання порядку денного про стан взаємодії обласної державної адміністрації з органами внутрішніх справ обласного рівня у сфері забезпечення дотримання норм Конституції і законів України, забезпечення правопорядку, захисту прав і свобод громадян, яке Валентин Хоптян назвав головним, обговорювалося у дуже розширеному товаристві. Оскільки колегія відбувалася у приміщенні УМВС України, то пів залу займали правоохоронці. Ще пів – чиновники.

«Про стан взаємодії обласної державної адміністрації з органами внутрішніх справ обласного рівня у сфері забезпечення дотримання норм Конституції і законів України, забезпечення правопорядку, захисту прав і свобод громадян поговоримо у повному складі. Друге питання ми розглянемо у дуже звуженому колі за у часті голів райдержадміністрацій і голів», – сказав Валентин Хоптян.

Така засекреченість є зовсім не дивною. Аграрії говорять, що на сьогодні озимих культур засіяли всього 10-20% від минулорічного показника. А пізні культури, такі як кукурудза, буряки чи ріпак, у деяких господарствах взагалі не почили збирати. Всьому причиною – жахливі погодні умови.

Підтвердженням цього є і повідомлення народного депутата України, колишнього керівника агропідприємства Михайла Апостола: «Надзвичайно складна ситуація на селі. Аграрники Тернопільщини отримали подвійний удар. Це надзвичайно низькі ціни на с/г продукцію -практично наполовину нижчі ніж в минулому році, і несприятливі погодні умови. Практично кожен день вересня – дощовий. Посівна озимих не розпочалася. Не розпочалося збирання пізніх культур. Правда, не обійшлося без позитиву. Керівники всіх рівнів перестали співати собі оди про великі врожаї під їх безпосереднім керівництвом».

В офіційному повідомленні ОДА мова йде про трохи більші показники, ніж говорять аграрії: на даний час сільгосппідприємства області проводять  збирання пізніх культур, зокрема гречки якої обмолочено на 29%, кукурудзи на зерно обмолочено на 3%, цукрових буряків викопано на 3%. Господарства області приступили до збирання сої, якої обмолочено на площі 0,3 тис. га (1%). Посіяно озимого ріпаку  на площі  46,5 тис. га  або 90% до прогнозу. На 23 вересня 2014 року сільгосппідприємствами озимі зернові культури посіяно всього на площі 43 тис. га або 28%, в тому числі пшениця – 38,2 тис. га (27%), жито – 0,2 тис. га (20%) та ячмінь – 4,6 тис. га (41%).