Провели ніч у колишній в’язниці, а сьогодні Тернопільському історико-меморіальному музеї політичних в’язнів, учасники акції “Доба в УПА”.

.

Майже два десятка молодих людей, активістів громадських організацій вирішили спробувати на собі долю політв’язнів та репресованих. В рамках акції провели екскурсію камерами в’язниці, зустріч з ветеранами УПА та показ фільмів про повстанців. Акцію приурочили річниці відначення голодомору в Україні, а також в пам’ять усіх загиблих від репресій комуністичного режиму.
Іван Джоджик – ветеран Української повстанської армії. Пана Івана в УПА мобілізували на підстаршинські курси в Рогатинський район у 1944 році. Вишкіл довго не тривав, насувався фронт і довелося брати в руки зброю. Іван Григорович потрапив у сотню під командування співпрацівника Романа Шухевича під псевдо “Овоч”. В середині 45-го тереновий провід дав наказ легалізовуватися. Та після численних переслідувань пану Івану не вдалося скритись від радяської влади. 1948 році його розкрили. Більше восьми років Іван Григорович відсидів у тюрмі на Лонцького у Львові. Сьогодні Іван Джоджик – учасник акції. Він розповів молоді про УПА.

Іван ДЖОДЖИК ветеран УПА

Треба частіше збиратися чи збирати їх, інформувати їх. Бо люди, що туди приходять, то вони вже психологічно віддані справі, державній справі. Вже не будемо казати, що віддані боротьбі. Бо зараз треба будувати, а не нищити.

Але їх треба до того привести.

В програмі ації “Доба в УПА” не лише екскурсії, знайомство з ветеранами та ночівля у колишній в’зниці. Організатори підготували для учасників вишкіл фізичний, і психологічний. Розпочався він о дев’ятнадцятій годині, а завершився о десятій ранку наступного дня. На подвір’ї музею розгорнули польову кухню. За всю ніч учасники спали не більше півгодини.

Василь МУДЛО комендант акції “Доба в УПА”

Вишкіл буде не тільки фізичний, не тільки повіджиматися, стройова підготовка, а й буде психологічний. Тобто люди будуть жити в наближених до екстремальних умов. Буде психологічно дуже важко, ми все зімітуємо, щоб вони розкривали свої таланти саме в таких моментах, коли ти не знаєш що з тобою роблять, не знаєш що зараз буде відбуватися, не знаєш що тебе чекає через 5 хвилин. Коли ти такий стурбований.

Взяти участь в акції зголосилися представники молодіжних організації: “Просвіти”, “Спілки української молоді”, товариства “Обереги”, “Молодіжного Націоналістичного Конгресу”. Схожі акції у музеїв політв’язнів організовували і раніше. Серед учасників були і ті, що взяли участь в акції вперше.

Олександр САРАНЧА учасник акції “Доба в УПА”

Я вперше взяв участь у цій акції. Мене повідомили мої друзі, колеги, що тут є можливість взяти участь у реконструкції криївки і я зразу зголосився, бо це для мене було досить цікаво.

Акція “Доба в УПА” покликана не тільки пропагувати українські ідеї, а й популяризувати Тернопільський музей політв’язнів.