Вертепи, театралізовані сценки з Маланкою показували тернополянам на Театральному майдані. Незважаючи на мороз, люди приходили слухати колядки та щедрівки із дітьми, пише “20 хвилин”.
– Привела внука, щоб подивився на вертеп. Походити поміж ангелами та царяма цікавіше, аніж сидіти перед телевізором із тарілками, – каже тернополянка Лариса Охристюк.
Ангели, пастушки, царі, солдати, звіздарі, Смерть та Чорт заполонили Театральний майдан 14 січня. Щедрували, колядували та засівали тернополянам учасники фольклорних колективів, які приїхали з сіл Тернопільщини на свято „Нова радість стала”.
– Щороку мені все цікавіше дивитися вертеп. Пригадую, як сам ходив у селі, був Жидом. Зараз рідко зустрічається у вертепному дійстві цей персонаж. Раніше він був жадібним міняйлом, у сучасних виставах – грошовитий олігарх, – розповідає, сміючись Святослав Багрій.
Грають – родинами
Цілими родинами приїхали до Тернополя селяни із с. Ковалівка Монастириського району.
– Буде в нас Свята вечеря, молитва та прихід колядників. У нашому дійстві все, як має бути, – розповідає Марія Вільшана. – У вертепі – цілі родини. Хтось грає газду, чи царя, діти – ангелів та пастушків. Акторами вертепного дійства є родина Романовіх, Гайновських.
Чорт з цього вертепу нікому не давав проходу – чіпався до дітей і запитував, чи були вони чемні, підтанцьовував біля молодиць та піджартовував над хлопцями.
– Він у нас молодий та невгамовний. Але, бачите, ніхто від нього не втікає, а навпаки – просять знимкуватись, – продовжує пані Марія.
Шопку, велику колекцією посохів та масок для вертепу привезли хлопці із села Ренів Зборівського району.
– Посохів у нас незабагато, адже вони мають бути в пастушків та царів, а в солдат – списи, – пояснює один із учасників вертепу.
Ангели з довгим волоссям, що виплетене з ниток льону, царі з намальованими бородами у яскравих накидках та коронах, солдати у блискучих шлемах – все робили власноруч.
– Я вже давно мріяв грати у вертепі. Цього року вперше ходжу Ангелом, – радіє 12 –річний Іван Олінцях.
Хлопець розповідає, що вертеп ходив у їхньому селі завжди, навіть тоді, коли були заборонені дійства.
– І діди, і батьки ходили. І ми цього року уже відходили все село, – зауважив він.
Костюм – з Америки
Два роки поспіль грає у вертепі Жида 19-річний Віталій Кізлик із Тернопільського району. Бороду та вуса, подерті штани та шапку надіслали йому з Америки. Хлопцеві тільки довелося попрацювати над фуфайкою, яку розписав надписами.
– Я прошу людей не проганяти мене з Тернополя, адже у мене є гроші, які так бракують всім сьогодні. Мойша – негативний персонаж, жадібний та брехливий. Однак який вертеп без нього? – запитує юнак.
Залюбки фотографувався із царями та ангелами 4-річний Назарчик Возняк.
– Я дуже люблю різдвяні свята та все, що пов‘язано із ними. Привела сина, щоб він із дитинства також переймався цією святковою атмосферою та традиціями, – каже мати Іванна Возняк.
Свято фольклору „Нова радість стала” організовують в області більше двадцяти років. На нього запрошують аматорські фольклорні колективи з різних районів Тернопільщини. Цього року колядки, щедрівки та різдвяні дійства приїхали показати 12 колективів.