Вимога Уряду про економію газу у розмірі 30%, порівняно з кількістю використаного палива у 2013 році, має бути виконана за будь-яких умов.
Про це неодноразово наголошували керівники різних департаментів Тернопільської облдержадміністрації. Інша справа, що виконати її не так-то й легко. Адже для того аби знати на чому, і яким чином можна зекономити, необхідно зробити аналіз того скільки палива використовується, де є його перевитрати. Необхідно просто навести порядок у питанні енергозабезпечення, як в кожній конкретній галузі, так і в кожному населеному пункті. Займатися цим мають енергоменеджери, а таких фахівців, на жаль, у нас майже немає.
Як вирішити цю проблему, як навчитися економити енергоресурси, керівникам міст та містечок Тернопільської області розповіли під час семінару «Угода мерів – Схід».
– Ми пропонуємо містам розробити план дій сталого енергетичного розвитку, – розповів Святослав Павлюк, керівник команди програми ЄС «Угода мерів – Схід». – Це певний алгоритм, яким місто може запровадити порядок на своїй території, зрозуміти, що у ньому відбувається, запровадивши енергоменеджмент, зрозуміти скільки палива використовується. На основі цих енерговитрат можна планувати інвестиційні програми, розуміючи де є перевитрати, і шукати інвестиції під ті проекти, котрі є очевидними. Енергоменеджерів у нас в містах практично нема, тож одним з елементів нашого проекту є допомога містам запровадити енергоменеджмент, і за рахунок цього зрозуміти, що відбувається на їхній території. Відповідно до цього вже планувати подальші кроки, базовані на реальних знаннях, і розумінні ситуації, а не просто тицяти пальці в небо. Це той реальний шлях скорочення муніципальних витрат, і доведення енергетичних послуг на місцевому рівні до того стандарту, який би ми хотіли отримати. Підписантами «Угоди мерів» є вже понад 80 міст України, в тому числі й Тернопіль. Приєднатися до неї можна на добровільних засадах. Учасники угоди мають можливість взяти участь у безкоштовних навчаннях, тренінгах, стажуваннях.
Ефективність плану дій сталого енергетичного розвитку уже довели у Львівській області, де «Угоду мерів» підписали майже всі міста. Щороку кількість закупленого газу там зменшується на 14-17%. Питання актуальне й через те, що найближчим часом, за словами Святослава Павлюка, управління місцевою енергетикою буде у компетенції виключно органів місцевого самоврядування. Тому чим швидше міста почнуть створювати структури управління місцевою енергетикою, тим більше шансів того, що населення буде менше незадоволене процесом змін, котрі нас очікують.
Ольга Трач
Фото автора