Урочистості з нагоди 100-ліття боїв за гору Лисоня за участю Легіону Українських Січових Стрільців триватимуть 4 вересня упродовж дня. На горі, проходять різноманітні заходи, також презентують перший Меморіальний комплекс УСС.  До цього комплексу увійшли пам’ятки та важливі історико-краєзнавчі елементи та місця бойової слави Бережанського і Теребовлянського районів Тернопільської області.

гора Лисона, БережаниВзяти участь у відзначенні ювілейної дати та побачити оновлений меморіал на Лисоні можуть усі бажаючі. 4 вересня з Тернополя до станції Посухів, що біля гори, безкоштовно вирушив «Потяг українських звитяг». З обласного центру він відправився о 8.30 ранку. Оголошення про збір та відправку повідомлятиметься через гучномовець. До місця призначення потяг орієнтовно прибув об 11.00. З Посухова на Лисоню також передбачений довіз — курсуватиме автобус. У Посухові відбудеться освячення стрілецького цвинтаря. О 12.00 — урочисте сходження на Лисоню. У зворотньому напрямку до Тернополя потяг вирушить о 19.00 год.

Різноманітні святкові заходи розпочнуться на горі з 13.00: Молебень за Україну, освячення Стрілецької каплиці Покрови Пресвятої Богородиці, вітання влади й духовенства. О 14.00 – погашення спеціальним штемпелем конверта з оригінальною маркою «100 років від часу боїв за гору Лисоня. Пам’яті Українських Січових Стрільців» за участі високих гостей. Також буде презентовано пам’ятну монету “100-річчя боїв Легіону Українських Січових Стрільців на горі Лисоня”. О 14.30 гостям покажуть історичну реконструкцію бою за гору Лисоня, а після цього розпочнеться концерт гуртів «Рутенія», «Kozak System», «Тарута», «Тінь Сонця», «Новимний Кудень».

На горі також діятимуть різноманітні локації: молодіжний військово-патріотичний табір «Лисоня-2016», літературний майданчик, де виступатимуть брати Капранови, Василь Шкляр, Микола Лазарович, Оксана Кузьменко, книжково-ілюстративна виставка,  експозиція стрілецьких світлин «Героям Лисоні – вдячна Батьківщина!»,фотовиставка пам’яток Тернопільщини «А ми тую стрілецькую славу збережемо…», польова кухня.

Ольга Трач