Погіршення стану здоров’я населення, висока смертність, скорочення середньої тривалості життя – найбільші проблеми медичної галузі як у державі, так і в нашій області.

Тож без нагальних реформ не обійтися, вважає начальник головного управління охорони здоров’я Михайло Буртняк.

– Лише розвиток сімейної медицини дозволить суттєво вплинути на покращення демографічної ситуації, забезпечити на первинному рівні до 80% загального обсягу медичних послуг, що є економічно виправданим, – каже він. – Там, де налагоджена робота сімейних лікарів, де створені умови для їхньої діяльності, в тому числі і соціально-побутові, зменшується кількість госпіталізацій, викликів “швидкої”, виявлення запущених форм захворювань.

Особливо ефективно це спрацьовує саме у сільській місцевості, наголошує він.

– У 2010 р. ми спільно медуніверситетом напрацювали концепцію реформування охорони здоров’я області, – додає він. – Вона передбачає низку заходів. Тобто: реорганізацію ФАПів, що обслуговують більше 1200 населення, в амбулаторії загальної практики-сімейної медицини, створення центрів первинної медико-санітарної допомоги (далі – ПМСД). До речі, ФАПи та дільничні лікарні вже перевели на фінансування з райбюджетів.

Як приклад, чиновник згадав навчально-медичні центри, облаштовані на базі реконструйованих ФАПів або амбулаторій у селах Гнилиці – Підволочиського, Говилів – Теребовлянського, Зарубинці – Збаразького району. Там через систему телекомунікаційного зв’язку можна консультувати пацієнтів, надавати інші сучасні медпослуги.

Довідка

17 центрів центрів первинної медико-санітарної допомоги створили з 1 січня 2011 р.

11 відділів охорони здоров’я райадміністрацій створили за цей же час.

151 амбулаторію загальної практики-сімейної медицини (208 дільниць) розгорнули у сільській місцевості, причому:

29 дільниць – на базі дільничних лікарень,

43 – райлікарень,

131 – центральних райлікарень,

78 – у міських лікарнях.

441 підготовлений сімейний лікар працює в закладах загальної практики-сімейної медицини, а також 553 медичні сестри.

29 сімейних лікарів бракує для діючих амбулаторій.

1800 осіб припадає на одну посаду лікаря у сільській місцевості.

“20 хвилин”