.

З початку цього року на Тернопільщині співробітниками прокуратури порушено 46 кримінальних справ за злочини у бюджетній сфері. Притягнуто до відповідальності більше 170 посадових осіб, у тому числі 35 – контролюючих органів. За прокурорського втручання відшкодовано до бюджету понад 2 млн. грн.

.

Про це повідомив прокурор Тернопільської області Іван Мельничук сьогодні під час засідання колегії прокуратури області.

Прокурор зауважив, що порушення у бюджетній сфері набули поширеного характеру. Практично у кожному районі та обласному центрі порушується порядок використання коштів, призначених на виплату заробітної плати працівникам установ та закладів, які фінансуються з бюджету. Істотних збитків бюджету завдають факти розкрадання коштів шляхом завищення обсягів виконаних ремонтно-будівельних робіт, часто фактично невиконаних. Не повною мірою реалізуються органами державного контролю надані їм законом повноваження у цій сфері.

– Питання виконання бюджету нерозривно пов’язані з його наповненням, основним джерелом якого є податкові платежі, – відзначив Іван Мельничук. – Припинити, чи хоча б призупинити зростання податкового боргу у нашому регіоні так і не вдалося. Навпаки, борг перед бюджетом має стійку тенденцію до зростання та на початок травня перевищив 125 млн. грн. Половину цієї суми заборгували платники, які перебувають у стадії банкрутства. Органи податкової служби практично припинили роботу зі злісними неплатниками, щодо погашення прострочених податкових зобов’язань. Натомість виконання планових надходжень забезпечується переважно за рахунок сумлінних платників.

З початку цього року за результатами прокурорських перевірок додержання законодавства у сфері оподаткування порушено 6 кримінальних справ, розглянуто понад сто приписів і подань, задоволено 30 протестів, притягнуто до відповідальності більш як 110 посадових осіб, з них майже половина – податківці, відшкодовано до бюджету 6,8 млн. грн. податків та інших обов’язкових платежів.

Бюджет також недоотримує кошти у вигляді фінансових санкцій за порушення законів. Через відсутність належної взаємодії органів внутрішніх справ та податкової служби порушники уникають сплати до бюджету санкцій за незаконний продаж дітям тютюну та алкоголю, за незаконну діяльність у сфері грального бізнесу. Суб’єкти господарювання ліцензій не позбавляються.

Подібна ситуація і зі сплатою штрафів за адміністративними справами. Понад 200 тисяч гривень не надійшло до бюджету через не звернення працівниками ДАІ до примусового виконання постанов про накладення адміністративних стягнень. Більше того, працівники виконавчої служби спрямували свою роботу не на реальне стягнення до бюджету відповідних коштів, а вдалися до фальсифікації документів. Як наслідок, такі рішення взагалі не виконані. А загалом, тільки органами ДАІ минулого року звернуто до виконання постанов на суму більше 32 млн. гривень, з яких реально стягнуті лише 9 млн.

За перший квартал 2011 року з питань захисту інтересів держави у бюджетній сфері пред’явлено позови на загальну суму 1588 тис. грн. , за якими судом стягнуто 878 тис. гривень. Впродовж квітня-травня поточного року пред’явлено позови зазначеної категорії на загальну суму понад 800 тис. гривень.