Сьогодні під стінами обласної державної адміністрації відбувся велелюдний пікет. За словами депутата обласної ради Степана Барни, це була лише попереджувальна акція громадськості, яку тут представляли члени Комітету опору диктатурі (а це понад десять політичних партій і низка громадських організацій), котрі підтримали вимоги всієї Тернопільщини.
.
– Зокрема, термінова виплата заборгованості, яка стоїть сьогодні перед громадянами цієї держави по соціальних статтях в частині чорнобильців, військовослужбовців, освітян. Далі – припинити торгівлю українськими святинями. Зокрема, зняти з реєстрації законопроект Шенцева-Бута про спробу приватизації Почаївської Лаври. Ми вимагаємо припинити ревізію української історії в частині того, що сьогоднішня політика уряду Азарова і Табачника як міністра, спричинила до того, що з підручників історії України викинули ту частину, яка стосується історії України і яка є близькою для нас, галичан. Зокрема, історію УПА і українського січового стрілецтва. В Тернопільській області такого ще не було, бо ми сьогодні успішно поєднали всі вимоги, котрі стосуються гуманітарної і економічної сфери, – сказав Степан Барна.
Також, за його словами, було прийнято рішення, що сьогодні на мітингу не будуть виступати представники політичних партій, а лише громадськості. Преференції надали тільки голові облради Олексію Кайді. Останній словесно ганьбив нині діючу владу, пригадав харківські угоди, податковий кодекс, соціальні гарантії, і наголосив на байдужості українців. Оскільки на такі мітинги виходять сотні, тисячі українців, але не мільйони.
– Колись в тридцятих роках в одній європейській країні ходила така притча: «Коли прийшли забирати комуністів чи демократів, я мовчав, бо я не комуніст і не демократ, коли прийшли забирали католиків, я мовчав, бо я протестант, коли забирали людей інших національностей, я мовчав, бо я німець, а коли прийшли забирати мене, вже не було кому кричати». Оце є поняття байдужості. І до того часу, допоки українці будуть байдужими і допоки не згадають, яка кров тече в їхніх жилах, допоки українці не згадають, що при найменшому ущемленні соціальних прав наші предки брали вила і викидали ту гнилу владу з тих крісел, доти у нас будуть творитися безчинства, – вважає Олексій Кайда.
Люди, які приїхали на пікет, скаржилися не лише на дії центральної влади, а й місцевої, яка, на їхнє переконання, навпаки мала б горою стояти за них.
– Сьогодні у Тернопіль ми мали їхати автобусом, який спеціально замовили. Автобус не поїхав, бо міліція сказала, якщо поїде автобус, то навіть під Тернополем доженуть і знімуть з нього ліцензію. Ми добиралися, хто чим міг. Казали навіть, що будуть рейсові автобуси завертати, – розповіла Надія Анцібор із Заліщиків.
Добиралися люди до обласного центру у різний спосіб.
– Ми добиралися, хто поїздом, хто чим міг. У другій годині ночі вісімдесятирічні люди пішли на поїзд і їхали цілу ніч до Тернополя. В пів восьмої ранку вони приїхали сюди і до сих пір на цьому вітрі, на цьому холоді, ці жіночки стоять. Совість у них є? Немає і не буде. Вони набили свої кишені грішми, вони покупували вілли за границею, вони їздять на крутих джипах, а вдень проїдають наших 5-6 наших пенсій. А за що ми маємо жити? Як далі жити? – запитував представник страйкового комітету із Заліщиків Володимир Джумага.
Загалом із Заліщиків на пікет у Тернопіль добралося 35 чоловік. Не меншим було і представництво мешканців Чортківщини. Представниця страйкового комітету Галина Грицків у своєму виступі розійшлася у похвалах на адресу голови облради і висловила подяку не лише йому, а й усім, хто прийшов під стіни обласної адміністрації.
– Бо є ті, які не хочуть вийти до народу. А це страх. Пане Кайда, там де трудно народу, там ви. Це істинний патріот і всім треба брати з нього приклад. Пане Вихрущ, ви теж вболіваєте, як ваш батько вболівав в поезії і без поезії, за долю України. А сьогодні вболіває оця громада, яка прийшла справді сказати, як сказав ведучий пан Барна, своє «фе» тій владі, яка сіла і знущається над нами уже 20 років. Ви дивіться, що робить Верховна Рада. Я виключаю телевізор, коли я бачу Чечетова диригентом. Я готова той телевізор, який дорого коштує, розбити, коли я бачу, як грають на головному, негативному, ганьбливому інструменті, на системі «Рада», як на фортепіано, – сказала жінка.
Підтримати громадськість під «білий дім» прийшли представники політичних партій «Наша Україна», ВО Батьківщина, «Народна самооборона», «За Україну», ВО «Свобода», Українська народна партія, «Громадянська позиція», «Фронт змін», Народний рух України, Українська народна рада, «Українська платформа», Українська партія.
Проведення подібного роду акцій підтримали і профспілки. Єдине, що перед початком мітингу викликало занепокоєння у голови обласної ради профспілок Андрія Присяжного, це розмаїття партійних прапорів.
– Головне, щоб цю акцію не використали партійні структури для того, щоб пропарити свої якісь політичні наміри. Але, в цілому, ми бачимо, що зараз відбувається в Україні. Спочатку парламент прийняв пенсійну реформу, згідно з якою люди будуть отримувати нижчий розмір пенсії. Сьогодні є намір позбавити соціального захисту афганців, ветеранів, учасників Чорнобильської катастрофи. Завтра нас очікує прийняття Трудового кодексу, де найманих працівників зроблять новітніми безправними наймитами, а потім на черзі і Житловий кодекс. Але рано чи пізно це має припинитися. Я розумію, що у тих людей, які це все приймають, є гроші, є влада, а ми можемо протиставити їхній силі грошей і владі, тільки силу громади. І якщо громада буде сильною, якщо вона не буде розпорошуватися по цих партійних квартирах, тому що партійність, на жаль, людей роз’єднує, а буде єдиною, спільною, солідарною, тоді можна чогось досягти, – вважає Андрій Присяжний.
Завершенням пікету стало прийняття спільного звернення із низкою вимог до Президента, Верховної Ради і Кабінету Міністрів. У разі його ігнорування учасники протестної акції у Тернополі обіцяють розпочати Всеукраїнський страйк.