Сьомий «Мистецький фестиваль Ї» пройде в Тернополі 3-5 травня 2019 року. Основне місце його проведення, як і попередні роки, Тернопільський академічний обласний український драматичний театр імені Тараса Шевченка.

Це подія, яка об’єднує відомих письменників, музикантів, художників, кінорежисерів не лише зі всієї України, але й з далекого зарубіжжя. Відтак, упродовж трьох днів відвідувачі ознайомляться із багатогранністю сучасного українського мистецтва, а також з культурами інших країн. На фестивалі передбачені драйвові музичні перформанси, незвичні літературні тандеми, цікаві поетичні читання, захоплюючі презентації книг, лекторії, оригінальні виставки, мистецькі дискусії, книжкові ярмарки та безліч незабутніх емоцій у спільноті поціновувачів мистецтва. Свій внесок у розвиток фестивалю уже зробили безліч українських письменників та музикантів, митці з понад 12 країн світу та відвідувачі з різних українських міст. Саме тому «Мистецький фестиваль «Ї» зайняв чільне місце серед культурних подій національного масштабу та продовжує вдосконалюватися.

Програма фестивалю передбачає діяльність декількох сцен: літературної, музичної, лекційної, художньої та кіно-театральної. У цьогорічному «Мистецькому фестивалі «Ї» візьмуть участь відомі письменники з України, Грузії, Шотландії, Польщі та інших країн. На музичній вистпуатимуть гурти: Latexfauna, «Один в каное», «Фіра», Tik Tu, Tvorchi, «Жадан і Собаки», Cloudless, Unsleeping, «Мантри Керуака», Our Atlaantic. Літературна частина буде представлена такими авторами: Юрко Позаяк, Олександр Ірванець, Андрій Любка, Анатолій Дністровий, Макс Кідрук, Іван Байдак, Юрій Іздрик, Дмитро Лазуткін, Сергій Мартинюк, Андрій Бондар, Ростислав Семків, Раян Ван Вінкл (Шотландія), Павло Коробчук, Юрій Андрухович, Юрій Винничук, Олександр Бойченко, Мар’яна Максим’як, Ірина Мороз, Дара Корній, Анастасія Нікуліна, Олександр Фразе-Фразенко, Артем Полежака, Тамта Ґуґушвілі, Юрій Завадський, Леся Романчук, Мар’яна Савка, Паата Шамугія (Грузія), Макс Кідрук, Сергій Жадан та інші.  На кіно-театральній сцені пройде показ фільмів «Будинок слова», «Коли падають дерева» та світлодіодного шоу від театру «Метаноя». Творчість молодих, ще невідомих, представлятиме 20 авторів та один музичний гурт «LitCore».

Особливістю сьомого фестивалю «Ї» стануть лекторії на актуальні, цікаві теми. Про сьогодення та майбуття укаїнського фентезі розкажуть письменники та дослідники жанру Андрій Гулкевич, Ярини Каторож і Наталія Матолінець. Три лекції будуть присвячені темі перекладу. Це «Переклад як дистанція. Межі та позамежжя Бредберівсього письма» від Юрія Вітяка та Ірини Бондаренко; «Особливості перекладу англомовної літератури та презентація книг Раяна Ван Вінкла «Добра Темрява» та «Майбутнє для нас» за участі автора та перекладачки Наталії Семенів; «Особливості перекладу грузинської літератури та презентація книги Паати Шамуґії «Шизовірші» за участі автора та перекладачів Тамти Ґуґушвілі та Юрія Завадського. Про мистецькі лайфхаки у літературі розповість виконавчий директор Центру літературної освіти Litosvita Світлана Привалова у лекції «Humans and Heroes або Стань класиком сьогодні: 7 мистецьких лайфхаків для сучукрліту». А секретами «Reporters Talks» поділяться Олеся Яремчук та автор проекту «The Ukrainians» Тарас Прокопишин.

Ольга Трач