60 саджанців рожевих каштанів «Бріотті» висадять на дамбі та на початку вулиці Руської шостого листопада. Молоді деревця садитимуть працівники «Зеленого господарства» та міської ради. Така висадка стане першим етапом заміни у місті хворих каштанів. Придбали рожеві каштани у Польщі. З міської казни витратили на це 60 тисяч гривень.

Тернопіль, як зазначають в управлінні ЖКГ, благоустрою та екології міськради, здавна асоціюється з численними квітучими каштанами на його вулицях. На жаль, усі вони заражені шкідником, який називається мінуюча міль. Через хворобу у дерев дуже рано починає сохнути та опадати листя, вони втрачають привабливий вигляд, змінюється їхній біологічний цикл. І для того, щоб зберегти квітучий символ нашого міста, у відділі благоустрою та екології вирішили поетапно замінювати існуючі кінські каштани на стійкі до ураження каштановою мінуючою міллю рожеві каштани «Бріотті».

– Проблема мінуючої молі поширена на всій території України та далеко за її межами, – каже Людмила Гринчишина, головний спеціаліст відділу благоустрою та екології управління житлово-комунального господарства та екології ТМР. – Тому поступово ми замінимо один вид каштанів на інший, адже вони є природним фільтром для забрудненого різними хімічними, токсичними, газоподібними викидами середовища. Одне доросле дерево каштана очищує від токсичних викидів повітряний простір до 10 метрів у висоту, 20 метрів у ширину і 100 метрів у довжину. Один каштан може очистити від автомобільних газів і зробити придатним для дихання 20 тисяч кубометрів повітря, поглинаючи з повітря у вегетаційний період до 16 кілограмів пилу.

Спеціалісти-екологи уже визначили черговість заміни дерев відповідно до того, наскільки сильно вони уражені згаданим шкідником. У відділі благоустрою та екології також пояснили, що вирішуватимуть проблему не тільки зрізуванням хворих дерев, коли виростуть молоді. Навесні 2015 року фахівці проведуть експериментальне лікування окремих уражених каштанів шляхом введення ін’єкцій у стовбур рослин.

Ольга Трач

Фото автора