Мистецький проект «Наша дума, наша пісня, не вмре, не загине…» презентували у Тернопільському обласному художньому музеї. Він присвячений пам’яті кобзарів України. До експозиції увійшли 36 картин, 27 плакатів і 1 скульптура.

– Кобзарство – унікальне явище національної культури, яке є символом української нації, – зазначила під час відкриття виставки Ольга Ваврик, заступник директора ТОХМ. – Михайло Стельмах колись сказав: «Шлях кобзарів – шлях народу». Народні співці-музиканти упродовж століть виконували дуже важливу місію по збереженню національних традицій, розкривали правду життя, закликали людей до боротьби зі злом, будили свідомість українського народу. В усі часи кобзарів переслідувала влада, проте найбільших поневірянь і гонінь вони зазнали в епоху сталінського режиму, коли кобзарів почали знищувати цілеспрямовано. Репресії були масовими і системними, оскільки тодішні керманичі тоталітарного режиму добре розуміли, що на вустах кобзарів, в їхніх думах і піснях – віковічне прагнення українців до свободи, прославлення народних борців проти поневолення народу. Даний проект не ставить за мету доводити чи спростовувати достовірність трагічної події, а саме харківського з’їзду кобзарів 1934 року, акцент цієї виставки на унікальності явища кобзарства в Українській культурі, яке є одним із чинників становлення і виживання української нації.

У вересні цей проект презентували у Львівському палаці мистецтв. Його автор та ініціатор – заслужений діяч мистецтв України, художник зі Львова Орест Скоп. Участь у ньому взяли і художники Тернопілля: народні художники України Богдан Ткачик та Роман Вільгушинський, художник Михайло Дирбавка. З Теребовлі – заслужений художник України Микола Шевчук та Іван Драган, з Бережан – заслужений художник України Олег Шупляк. А студенти Кафедри графіки ти мистецтва книги ІПМТ НУ Львівська політехніка створили серію плакатів на тему українського кобзарства.

Ця виставка у художньому музеї діятиме до 12 грудня.

Ольга Трач

Фото Марії Хвостяк