ZZ пропонує вашій увазі переклад інтерв’ю голови ОДА Михайла Цимбалюка, яке він дав київському журналу “Профиль”

Олена МЕЛЬНИК, «Профіль»

Губернатор Тернопільщини Михайло Цимбалюк був призначений на посаду несподівано для себе і набагато пізніше всіх інших голів облдержадміністрацій, а саме після відставки тернопільського губернатора Ярослава Сухого і його повернення на роботу до Верховної Ради. Другий прихід на посаду, яку Цимбалюк вже обіймав п’ять років тому, сприйняли по-різному, але більшість експертів відзначало, що досвід керування силовою структурою (керівництво ГУМВС Львівської та Полтавської областей) може тільки допомогти у наведенні порядку в регіоні. Власне, з цього питання «Профіль» і почав традиційне інтерв’ю.

Михайло Михайлович, ось уже сто днів ви на посаді губернатора, які проблеми вдалося вирішити?


Перш за все особливо гостро стояла проблема завершення будівництва об’єктів соціальної сфери – шкіл у Підволочиському, Борщівському та Зборівському районах, а також амбулаторії в селі Борсуки Лановецького району. Головне – вдалося зрушити з мертвої точки проблему фінансування цих об’єктів. В область вже на ці цілі надійшло 11 млн. грн. Що стосується медичної галузі, тут проблеми вимагають рішучих заходів. Вважаю, що зараз не варто вести боротьбу за ліжко-місця в медустановах. Треба скорочувати термін перебування пацієнтів у лікарнях і брати якістю надаваних послуг, розвивати діагностику. Тому ми терміново готуємо програму ефективного реформування медицини.

Біч регіону – наслідки паводків, підтоплення, що ризикують стати постійними …

Ми вже детально розробляємо комплекс заходів, що дозволяють піти від політики «штопання дірок», яку представляє собою нинішнє використання бюджетних коштів на ліквідацію наслідків надзвичайних ситуацій. Ми повинні створити механізм, що дозволяє комплексно вирішити проблеми підтоплюються територій. У першу чергу мова йде про запобіжних заходах, а також про відселення людей із зон постійного підтоплення. Держава бере на себе зобов’язання будувати житло для таких сімей. Нехай це не будуть відразу всі будинки, а два-три на рік, але ми будемо знати точно, яка саме родина вже переїхала в безпечне місце із зони ризику. До складу комплексних заходів увійде і укріплення берегів, і завершення будівництва тих інженерних споруд, зведення яких було розпочато в 2008 році, а потім так і не закінчено. Природно, проводимо інвентаризацію всіх гідроспоруд, для того щоб ми могли відновити механізм регулювання води, за рахунок ставків, відданих за копійки в оренду невідомо кому. До речі, ще одним «стихійним лихом» є ситуація у сфері земельних відносин. На кожному прийомі громадян люди скаржаться на складнощі та непорозуміння, які виникають при оформленні земельних ділянок. Нерідкі випадки, коли одна ділянка виділяли відразу кільком особам: розбираємося, знаходимо винних, підсилюємо цей напрямок роботи досвідченими кадрами.

Чи йдуть у регіон інвестори, у тому числі з-за кордону?

Австрійська фірма, яка знає проблеми нашого регіону, оскільки вже працює в сусідній Івано-Франківській області, пропонує будувати гідроелектростанції. Також інвестор бере на себе зобов’язання зробити берегоукріплення та забезпечити регулювання водного потоку на тих територіях, які, на жаль, сьогодні піддаються підтоплення повеневими водами. Ми вже домовилися про приїзд сюди фахівців з Відня. Якщо ми запустимо цей проект, то приблизно 10% енергії, споживаної областю, зможемо виробляти самі: поки ті ГЕС, які вже є у нас, виробляють близько 2% електроенергії. Крім того, австрійські інвестори пропонують нам енергозберігаючі технології – установку сонячних батарей на будинках, об’єктах вуличного освітлення, інтерес викликає і проект з вітровій енергетиці. Також прикладом інвестиційного співробітництва є прекрасний проект зі спорудження близько духовного центру села Зарваниця Теребовлянського району сучасного готельного центру та спортивного комплексу. Це питання вже обговорено на рівні президента України, і йому буде надана державна підтримка.

Головне, що інвестор приходить сам, він йде нам назустріч, не боїться, оскільки вірить, що влада здатна створити умови для його роботи і захистити.

А чого, власне, може боятися інвестор?

Інвестор боїться нестабільності влади, частою її зміни, конкуренції та конфліктності між представницькою і виконавчою гілками, а то і в середині однієї з них. Зараз же створена чітка вертикаль. Голова обласної державної адміністрації здатний гарантувати інвестору умови для ведення бізнесу. Тому ми відчуваємо вже своєрідний інвестиційний бум. Навіть з приводу утилізації сміття ми маємо більше 10 різноманітних пропозицій від потенційних зарубіжних партнерів. Проекти пропонують різні – це і сортувальна станція, і утилізація з подальшим видобутком біогазу, та складування відходів шляхом герметизації котлованів, і складування з подальшою переробкою. В основному пропозиції надходять від інвесторів Австрії та Німеччини.

І ще вкладниками повинні ставати ті наші громадяни, які знайшли себе за кордоном, – заробітчани. Влада зобов’язана сприяти, щоб саме вони створювали спільні підприємства, щоб ставали інвесторами. Важливо, щоб, повернувшись із заробітків, вони не просто купили тут квартиру або автомобіль, а й вклали б кошти у розвиток свого підприємства.

Взагалі Тернопільщина багата шанованими людьми. І деякі з них вже готові багато чого зробити для свого села чи міста, стати місцевими інвесторами. Наприклад, ми плануємо в області вже через рік урочисто відкрити двері «Шкіл майбутнього». Герої України Олег Крижовачука та Іван Гута такі заклади будують в рідних їм Скориках і Васильківці. Учні вже з сьомого класу зможуть освоювати землеробську професію. А вона зараз дуже змінилася, усучаснилася, адже сільськогосподарська техніка вже комп’ютеризована. До того ж школярі зможуть опанувати професію водія, навчитися керувати скутером. Для учнів облаштують басейн, спортивні майданчики зі штучним покриттям, спортзал. Подбають і про обладнання спеціалізованих класів хімії, фізики, природознавства, української мови, для поглибленого вивчення іноземних мов.

У Тернопільській області знаходиться третина всіх стародавніх фортифікаційних споруд, замків і палаців Україні. Чи будуть вони приймати туристів?

У нас є програма відновлення та розвитку фортифікаційних споруд, розрахована до 2015 – го. Зараз до неї увійшло 12 наших замків. І ми плануємо, що крім них туди увійде ще вісім об’єктів. Розраховуємо, що до 2015 року ми однозначно повинні ці об’єкти відновити і створити єдину карту туристичних маршрутів по нашим фортецям, замках і палацах. Фінансування буде здійснюватися за рахунок держави і місцевих ресурсів. Зокрема, вже домовлено, що для реконструкції будуть використані місцеві будматеріали, з яких, по суті, і споруджувалися тут замки, причому їх місцева влада виділить безкоштовно. А в Вишневецького замку збираємося створити музей картин одного з найвідоміших художників України, уродженця Тернопільщини – Івана Марчука.

Скоро плануємо провести в Вишневецького замку бал, для участі в якому запросимо всіх, кому небайдужа доля цього чудового палацу і хто готовий сприяти його відродженню. Звичайно, запросимо і Івана Марчука. Тоді й обговоримо всі питання: і про площі, де експонуватимуться полотна, і про апартаменти для майстра і гостей замку, і про створення класів, в яких він би міг давати бажаючим свої уроки майстерності.

Тернопільщина визнана екологічно чистим регіоном: які перспективи дає це звання?

Нам приємно, що експерти підтвердили, що наша область екологічно чиста. Зараз ми активно розвиваємо тему створення підприємств, які будуть займатися органічним землеробством, тобто не будуть вносити ніякої хімії в землю. При цьому вони повинні мати розвинений скотоводческий сегмент, оскільки специфіка ведення такого землеробства передбачає дворічне внесення перегною в землю. Це дозволяє отримати якісний, а головне – екологічно чистий продукт. Інше питання, і ми його ставимо на рівні держави, що зараз відсутні чіткі держстандарти щодо того, що саме вважається екологічно чистою продукцією.

Чи плануєте ви брати участь у місцевих виборах, і як ставитеся до того, що ваш син буде балотуватися до міської ради?

Сам я брати участь у виборах не буду. А що стосується сина, то це його вибір, і він його зробив уже давно. Я хотів би йому побажати успіху і що єдиного – не розчаруватися. Тому що політика – річ жорстока, іноді невдячна, і нею повинні займатися ті, які дозріли для цього і переконані, що чинять правильно. Знаю, що йому буде непросто, оскільки вся критика мене як керівника обласної влади стане відбиватися на ньому. Вже зараз син змушений відповідати не тільки за себе, але і за батька, а це досить складно. Хоча й кажуть у народі, що син за батька не відповідає, але в політиці цей принцип неприйнятний.