Спостерігаючи, як запекло нині учасники президентських перегонів поборюють один одного, з якою “гадючою” іронією коментують кожен хибний, на їх погляд, вчинок чи висловлювання опонента, мимоволі починаєш схилятися до трохи несподіваного, але можливо, Соломонового рішення: може, дати їм змогу “рулити” почергово, змінюючи один одного через певні проміжки часу. Чому б ні? 1 квітня ще не так далеко відійшло в минуле… І тим більше, що така система правління, означена латинським терміном “дуумвірат”, відома ще віддавна, з часів отого самого Стародавнього Риму. Там почергово керували й навіть вели війни з варварами на периферії імперії та придушували повстання рабів два обрані в Римі консули. В часи Середньовіччя ця традиція була перейнята західноєвропейськими монархами, котрі, задля уникнення загрози війни, укладали договори зі своїми родичами чи іншими особами. Та що там Західна Європа – ми ж йдемо своїм українським шляхом. І в нашій історії нерідкими є приклади дуумвірату, зокрема, братів Андрія і Лева, які правили Галицько-Волинським князівством. Також дуумвіратом вважається  спільне управління Ярослава і Мстислава Володимировичів Руссю. Отож, як бачимо, нашим національним традиціям це аж ніяк не суперечить.

Постає запитання, як це в наших умовах здійснити суто технічно. За великого бажання процедуру можна розробити до дрібниць. Почати, приміром, з нашумілого останніми днями медогляду: аналізів, вимірювання тиску і т. д. У кого виявляться ознаки бурхливо проведених останніх днів чи ночей – все, друже, ставай у чергу, проводь відновлювальні процедури, набувай робочої форми, а твій партнер (або, як їх називали в давнину, дуумвір) тим часом займається внутрішніми і зовнішніми справами  країни.  “Порулить” він місяці, скажімо, три, а далі – нова медкомісія – із забором зразків, крові, нігтів, волосся (цікаво, як здавав би зразки останнього, приміром, Ілля Кива?). І, якщо другий учасник дуумвірату в належному моральному та фізичному стані – влада переходить до нього. Ця схема не є догмою, її можна видозмінювати в залежності від подій в країні чи світі. Наближається, приміром, економічний форум у Давосі, де треба буде робити солідне обличчя і вільно “спікати” по-англійськи – повноваження надаються одному дуумвіру. Ну, а коли на носі серія культурних заходів, приміром фестиваль гумору чи якихось кінофорум, тоді керування переймає на себе другий.

Не можу поручитися, що все буде ідеально, але, можливо, вдасться уникнути нинішньої передвиборчої баталії, що більше скидається на гризню і щедре взаємне обливання помиями. Втім, це – теж наш український шлях.

Ігор Дуда