Моя броня

28/06/2018 3
Розмір тексту:

Зізнатися, шкода мені британців – у них немає, як у нас, єдиного документу, який можна було б назвати основним законом країни. Більше того – не існує навіть точного переліку законодавчих актів, які можна було б віднести до Конституції. І як вони з цим живуть, точніше, без цього? Мені от значно легше жити від усвідомлення того, що у мене ота Конституція є. Я за нею – як за бронею. З нею і дихається легше, і апетит кращий, і сон здоровіший.  А прокинувшись рано-вранці після отого здорового сну, так приємно і навіть радісно погортати невеличку брошурку з урочистим написом на обкладинці. І, окрім усього іншого, дізнатися, що:

“Людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю… Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком держави.” (стаття 3).

Ось як! Одного цього достатньо, щоб гордо і згори дивитися на отих самих британців. Може, щоправда, виникнути недоречне запитання: ким визнаються і ким та якою мірою забезпечуються і гарантуються? Але… ну, навіщо отакі запитання та ще й у святковий день? Можливо, тому місцеві очільники на титульних сторінках газет не стали детально ділитися з народом своєю радістю з приводу чергового вихідного дня, а обмежилися мудрими батьківськими усмішками у вишиванках і коротеньким “З Днем Конституції України!”.  Написано чорним по білому – “визнаються”, то що ще треба? І так далі, на якій статті чи положенні не зупинися – все чітко розписано і прописано, розтлумачено, пояснено. Тобі залишається лише радіти життю. Он стаття 48 запевняє, щокожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім’ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло”. А стаття 49 стверджує, що “кожен має право на охорону здоров’я, медичну допомогу та медичне страхування”. Зрозумійте: кожен має право! Справа залишається зовсім за малим: як реально  це право використати? Тут, як мовиться, кожному карти в руки.  Ну, а якщо ви вперто не хочете ним скористатися і волієте зводити кінці з кінцями, або ж просто бомжувати – то це ваш особистий вибір і ваше священне право на свободу, яке гарантується… якою там статтею? Ага, одразу двома: статті 21-22: “. Усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними… Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані”.

Якесь недобре око, звісно, може спробувати відшукати в Основному законі усілякі суперечності та антагонізми. Приміром, якийсь енергійний забудовник, керуючись гарантованим йому правом “на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім’ї”, розпочне з благословення влади будову майже під вашими вікнами, порушуючи тим самим ваше право на нормальні умови проживання, спокій, відпочинок, здорове довкілля… Як бути в такому випадку? Адже у статті 13 Конституції говориться, що “власність зобов’язує”. І що вона “не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству”. Ось тоді в нас вступає в дію наш Основний – ні, навіть НАЙГОЛОВНІШИЙ ЗАКОН: “Правий той, у кого більше прав”. У кого “волохатіша” лапа і нахабніша пика. У кого товстіший мішок з грішми. Такі речі в Конституції не прописані, але … не може ж вона усе відкрито проголошувати. Європа не зрозуміє. Ота Європа багато чого не розуміє і не хоче зрозуміти. А ота Британія взагалі живе без Конституції(???). А у мене вона є, і я  дуже з того тішуся. Я за нею – як за бронею. А щоб не лише тішитися, а й від душі посміятися, можна прочитати статтю 8 Конституції, у якій йдеться про те, що “в Україні визнається і діє (он як!-І.Д) верховенство права”.

Правда, сміх вийде якийсь силуваний…

Ігор Дуда

  • Теги:

Коментарі (3)

Сергій4736

30/07/2018

Людина написала серьозний комент. А відповідь автора якась хамовита.

Ігор Дуда

27/07/2018

Вельмиосвічений і грамотний Олексо,
Напевно, знаєш із латині – dura lex є
А як не знаєш – подивися у словник
Закон суворий і один – для всіх
От посміється не один вкраїнський бик…
А ти з повагою такою до закону
Повішай на стіну замість ікони
І кожен день по п’ять разів шануй,
Поки держава на всіх нас поклала…
А ще порядніше – хоч в нас це і марудно
Назватись іменем своїм – хоча би чесно, як немудро.

Олексій

22/07/2018

Це зовсім не так. Британська конституція у своєму роді є унікальною і складається з таких частин як Статутне право, Прецедентне право, Доктринальні джерела або труди авторитетних науковців у галузі юриспруденції та Конституційні угоди. Мають британці і особливості конституційно-правового регулювання прав і свобод людини та громадянина. Права британців регламентуються як статутним правом (Велика Хартія Вольностей 1215 p., Білль про права 1689 р., Акт про права людини 1998 р.), так і прецедентним правом і конституційними угодами. У британському конституційному праві не існує загальновизнаної класифікації прав і свобод громадян на конституційні (основні) та галузеві (похідні). Насамперед, усі права і свободи людини є індивідуальними правами, які обмежуються державою та базуються на основі принципу «кожний може робити те, що не заборонено законом». Багато ще чого цікавого вони мають. Так що немає назви “Конституція”, але в реальності вона існує. І шанують її британці і поважають. От і Україні треба брати приклад. Повага до Конституції це велика справа. І підсміхуватися з Конституції України, цитуючи окремі вирвані рядки, зовсім не треба. З цього і починається неповага до нашої держави. Мудрішим треба бути.

Додати свій коментар

Креатор буд

Опитування

  • Яка з представлених у міськраді політичних сил захищає Ваші інтереси?

    Результати

    Loading ... Loading ...