Цьогорічна зима обіцяє перевірити українців на ощадливість. Нестача газу в країні і підвищення тарифів краще за будь-які агітації спонукають людей задуматися: як зекономити теплоенергію? У Тернополі жителі масово утеплюють фасади будинків, але, виявляється, робити цього не можна. Міська рада закликає замінювати покрівлю фасадів комплексно на умовах співфінансування.
Ставити вікна і склити балкони можна без дозволу
Щоб не палити на вітер, слід подбати про утеплення свого житла, воно може бути зовнішнім та внутрішнім. Утеплитися зсередини може кожен. По-перше, це ущільнення вікон. Якщо рами старі, через них у приміщення потрапляє значна кількість холоду. Заклеїти щілини можна паперовим скотчем чи спеціальною стрічкою для вікон. Ущільнити рами допоможе поролон чи герметик.
Наступний крок – заміна старих батарей на сучасні радіатори. За підрахунками експертів, це допоможе зберегти близько десяти відсотків тепла. Якщо ж замінити батареї нема змоги, позаду них можна встановити тепловий екран, це підвищить температуру у домі на 1-2 градуси. Екран відбиватиме тепло і спрямовуватиме його у приміщення, а не на обігрів стіни. До масштабніших, але і більш ефективних методів належить утеплення підлоги та стін зсередини.
Зовні утеплити будинок можна, змінивши вікна і заскливши балкони. Робити це у багатоповерхівках можна без спеціальних дозволів, за умови, якщо не змінюються межі віконного прорізу.
– При заміні вікон слід звернути увагу, чи належно працюють витяжки. Якщо не буде мікровентиляції через вікна, пара буде конденсуватися, і в приміщенні з’явиться грибок, – зазначає завідувач сектору з питань енергозбереження управління житлово-комунального управління, благоустрою та екології Тернопільської міськради Павло Савечко.
Самостійно утеплювати фасади не можна
А от утеплювати фасади багатоквартирних будинків самостійно не можна.
– У Тернополі відбувається бум точкового утеплення фасадів, але робити це не дозволено. По-перше, спотворюється фасад і порушується авторське право архітектора, яке захищається законом. По-друге, у сусідніх квартирах на стінах з’являється сирість та грибок, адже температура повітря в «утеплених» сусідів на кілька градусів вища, – пояснює експерт.
Утеплювати фасади можна лише комплексно: або весь будинок, або принаймні суцільно торцеві стіни з північної сторони, які часто промерзають.
– За дорученням міського голови Сергія Надала ми розробляємо проект програми енергоефективності та утеплення будинків. На умовах співфінансування міська рада допомагає жителям комплексно утеплити фасади своїх будинків. Цей проект реалізовується у співпраці з об’єднаннями співвласників чи органів самоорганізації населення. Об’єднання і будинкові комітети проводять збори і подають у ЖКГ протоколи, що вони готові співпрацювати. Укладаються енергосервісні договори з інвестором або на умовах співфінансування із бюджетами всіх рівнів. Кошти з місцевого бюджету можуть виділятися першочергово на основі дефектних актів, якщо є промерзання зовнішніх стін або значна частка відпалої фасадної плитки, – інформує Павло Савечко.
ЖКГ уже має кілька звернень від мешканців будинків. Цього року, наприклад, уже змінили покриття торцевої стіни на вул. Просвіти, 6.
Крім того, ще з 2012 року в Тернополі діє програма збереження енергоефективності. Крім утеплення фасадів, вона передбачає ремонт покрівель, утеплення інженерних мереж, міжпанельних швів, заміну вікон у межах сходових кліток та інше.
Наразі комплексно утеплили в місті лише один будинок – дев’ятиповерхівку на вул. Київській, 12. Повне утеплення фасаду було здійснене за державні кошти ще у 2007 році й обійшлося в 1,2 млн. грн. Кілька років тому ОСББ за власні кошти утеплило фасади двоповерхового будинку на Збаразькій, 29.
У школах і лікарнях встановлюють твердопаливні котли
Працює ЖКГ і над збереженням тепла в об’єктах соціально-культурного призначення. Найперше, це школи, садочки і лікарні.
– За завданням міського голови ми визначили найбільш енергозатратні установи міста – 17 шкіл і 4 лікарні. Це ті об’єкти, які в 2013 році витратили на теплоенергію більш ніж 500 тисяч гривень. До речі, у школах 90 відсотків коштів йдуть на оплату тепла, 6 відсотків – на газ і 4 – на воду. Відповідно найбільше працюємо над збереженням тепла, – каже спеціаліст.
Поряд з утепленням, у місті ведеться робота по встановленню альтернативних котелень. Це твердопаливні котли на альтернативних джерелах: тріска, пелети, відходи від переробки соняшнику, солома, сміття та інші, за винятком вугілля.
– Встановлювати твердопаливні котли не так просто, адже для цього потрібні значні кошти, – зазначає Павло Савечко. – Орієнтуємося на два джерела фінансування: державний бюджет (у програми соціально-економічного розвитку вносимо конкретні об’єкти) та інвестори.
Зараз місто працює над реконструкцією котельні третьої та другої лікарні з прилеглими будинками.
Загалом же у цьому році в Тернополі на ремонт покрівель витрачено 2 млн. 785 тис. гривень, на ремонт і заміну інженерних мереж – 1 млн. 551 тис. гривень, на міжпанельні шви – 517 тис. гривень.
Олена Бойчук, «Номер один»