Короста – хвороба древня, відома ще 4000 років тому, однак живуча й донині. Попри древній вік це захворювання продовжує атакувати людину. На жаль, точної статистики щодо корости немає, оскільки хворі не квапляться до лікарні, а намагаються вилікуватися самі.

Короста паразитарна заразна хвороба, збудником якої є коростяний кліщ. Щороку в світі реєструється до 300 млн. випадків корости, а епідемії хвороби повторюються приблизно через кожні 30 років. За останні роки в області показники захворюваності різко зросли. Протягом І кварталу 2012 року на Тернопільщині від цієї недуги «зачесалися» понад півтори сотні людей. Найстрашніше те, що захворювання швидко передається і, як правило, часто спалахує в організованих колективах.

Короста уже давно позбулася лейбла хвороби бідноти. Раніше від неї страждали лише безхатченки та бродяги. Зараз захворюваність «облагородилась» і атакує навіть маленьких дітей та затятих чистюль, – пише “Номер один”.

– У Тернопільській області протягом останніх років реєструється велика кількість випадків корости. Причому короста спостерігається не лише у дезадаптованих верств населення, а й осіб, які матеріально забезпечені та дотримуються особистої гігієни, – розповідає завідувач паразитологічного відділення обласної СЕС Олена Авсюкевич. – Протягом останніх років захворюваність населення області на коросту зросла з 772 випадків в 2009 р. до 801 в 2011р. У 2010 році було виявлено 823 випадки, натомість в І кварталі 2012 року вже зареєстровано 160 випадків.

У 2011 році високий рівень захворюваності коростою реєструвався в Ланівецькому (59,89 вип. на 100 тис. нас.), Шумському (113,89), Бережанському (97,61) районах.

Серед дітей до 17 років було зареєстровано 297 випадків, ріст на 3,8%. Найвищі показники реєструвалися в Бережанському районі – 252 вип. на 100 тис. нас., ріст у порівнянні з 2010 роком більш як в 4 рази; в Ланівецькому – 401,4, ріст на 44%; в Шумському – 310,14; Чортківському – 232,53; Заліщицькому – 194,78, ріст в 2,3 рази; Гусятинському – 178,68, ріст на 65,8%. Найбільшу кількість випадків корости зареєстровано серед дітей віком 5-9 років (77 вип.), 15-17 років (74 вип.). Короста реєструвалася навіть у дітей до року (28 вип.).

Близько 50% випадків корости є завізними, в основному серед студентів, які прибули з інших областей на навчання та проживають в гуртожитках. До речі, цей контингент найбільш уразливий до цього захворювання. Найбільший ризик наразитися на коростяного кліща є в транспорті, де спостерігається концентрація великої кількості людей, при відвідуванні саун, басейнів, спілкування з дітьми з неблагополучних сімей, обмін одягом і покупка речей на ринках вживаного одягу, статевим шляхом, недотримання санепідрежиму в навчально-виховних закладах, гуртожитках і ін.

– Захворіти на коросту можна в усі періоди року, але найвірогідніший період найбільшого її розповсюдження – навесні і влітку, – зазначає лікар-ентомолог обласної СЕС Світлана Величко. – Перші ознаки корости – скарги на свербіж, який посилюється у вечірній та нічний час. Висип проявляється в області між пальцями, променево-зап’ястних суглобів, попереку, ребер. У дитини висипання може з’явитися на будь-якій ділянці тіла. При перших ознаках захворювання слід негайно звернутися до лікаря. Якщо це зробити несвоєчасно, то може виникнути вторинна гнійничкова інфекція, а також можуть захворіти інші члени родини.

Щоб попередити виникнення цього захворювання, слід чітко дотримуватись правил особистої гігієни, зокрема, мити руки, приходячи додому, не одягати чужого одягу, користуватися своїм милом, рушником, купатися не рідше, ніж раз на 7 днів зі зміною натільної та постільної білизни. Свербіж спостерігається не тільки на тих ділянках тіла, де заглиблюються кліщі, а й рефлекторно на інших. Він посилюється з кожним днем і може набути поширеного характеру. Свербіж іноді може посилитись у процесі лікування корости або зберігатися після закінчення лікування внаслідок подразливої дії ліків.