Великдень, який цьогоріч християни східного обряду відзначатимуть у неділю, 15 квітня, стане завершенням Великого посту. Відтак люди сядуть за святкові столи, які в українців традиційно вгинаються від наїдків. Проте, окрім задоволення, така трапеза може мати і неприємні наслідки, особливо для тих, хто тривалий час постив. Про те, як радіючи душею, не нашкодити власному здоров’ю під час свят – поради медиків і священиків.
Люди, які дотримувались посту, тривалий час обмежували себе в деяких продуктах харчування. Великдень завершує піст і несе чималу загрозу, адже зазвичай цього дня українці влаштовують застілля з традиційними м’ясними стравами, – повідомляє TV-4. Дієтологи застерігають: різка зміна режиму харчування небезпечна для здоров’я людини. Тому вихід із посту має свої правила. Перше та основне стосується їжі. Після тривалого обмеження медики радять із розумом поставитись до святкового меню. Кількість їжі та самих продуктів треба збільшувати поступово.
– За святковим столом рекомендується вживати не більше 100-150 грамів м’яса. Бажано нежирного. Одне яйце. Обмежити вживання жирних соусів. Краще надавати перевагу сирам, творогу, морським продуктам, рибі, продуктам рослинного походження і зерновим, злакам, – радить лікар-методист КУТОР “Центр здоров’я” Ірина Гричук.
Помірне вживання їжі допоможе дотриматись другого правила – не стимулювати травлення ферментними препаратами. Однак святковий стіл – це не лише страви, а й напої, в тому числі алкогольні. Медики радять обмежити вживання алкоголю і пити після їжі, а не навпаки. Особливо обережними мають бути люди похилого віку, підлітки, а також ті, хто має хронічні захворювання. Переїдання та зловживання алкоголем може зашкодити не лише фізичному, а й духовному здоров’ю людини, кажуть священики, адже це гріх. А вихід із посту не повинен вплинути на наші молитви.
– Безперечно, хочеться, бо все смачне: і яйце, і ковбаска. І все те, що прекрасно створене, – це надзвичайне добро. Ми хочемо тим самим укріпити своє тіло. Але укріпивши тіло, ми повинні не забувати і далі про молитву, це основне. Як ранішню, вечірню, ми повинні складати подяку до Господа Бога, – зазначає настоятель церкви Воздвиження Чесного Хреста у Тернополі (УАПЦ) Дмитрій Лисак.