Звичайно, засуджувати легше. Проте одна справа, коли людина насправді б’ється, мов риба об кригу, намагається і рідних підтримати, і на роботі встигати. Та зовсім інше, коли просто користується співчуттям, грає на людяності й усім навколо дурить голови.
«Оковиті» мрії вбили сім’ю
Так і 52-річна Світлана Б. зі Збаража. Не склалось у жінки особисте життя: росла у неблагополучній родині, вийшла заміж, але родинне щастя отруїла горілка, а потім ще й чоловіка поховала – «згорів» через оковиту, невдовзі потрапив на нари старший син, розповів прокурор відділу прокуратури Тернопільської області Ігор Зозуля. Жінка ніде не працювала та й, якщо говорити відверто, роботи не шукала – навіщо себе переобтяжувати, рано вставати, працювати, коли можна перебиватись випадковими заробітками, наприклад, порожні пляшки чи металобрухт здавала. Влітку та восени пенсіонерам допомагала городи обробляти. Так і жила з 17-річним сином, без клопотів і турбот, лише мрією, як одного дня прокинуться вони заможними у величезній хаті, під вікнами стоятиме червона іномарка (авто має бути обов’язково червоним). А ще матимуть світлу, залиту сонцем кухню, а в ній – величезний, набитий продуктами холодильник. І сусіди одразу почнуть їх поважати, при зустрічі вже не відвертатимуться, а кликатимуть у гості.
Аби мрії були яскравішими, матір не раз на останні гроші купувала не хліб і картоплю, а пляшку горілки та пригощалася сама і синові наливала. Коли міг, хлопець лишав її саму та тікав світ заочі, тільки б не чути п’яного базікання найріднішої у світі людини. Однак жінка користувалась, як-то кажуть, забороненим прийомом. Вмовляючи, питала хлопчину: «Хіба я алкоголічка, щоб пити сама?» Іван (з етичних міркувань ім’я неповнолітнього змінено) здавався, мовчки протягував порожню склянку, кривився, але пив гірке пійло. А потім плакав разом з матір’ю, уявляючи дивовижні картинки їхнього майбутнього, адже при цьому завжди згадували старшого сина: от відбуде він покарання, звільниться з тюрми і заживуть вони… Щоправда, не відомо, на які гроші?
П’яниця сорому не має
Не раз після подібних «пригощань» підліткові ставало зле і хтось із сердобольних перехожих викликав йому «швидку». Зрозуміло, про подібні застілля взнали і правоохоронці. Світлану неодноразово викликали у міліцію, декілька разів суворо попереджали, але карної справи не порушували, шкодували, розуміючи: якщо жінку засудять та оштрафують, гроші вона відірве від сина. Не допомагало. Зрештою на початку травня та у липні минулого року за доведення неповнолітнього сина до стану сп’яніння (ст. 166 КК – злісне невиконання обов’язків по догляду за дитиною) жінку двічі засудили. Вирок – штраф відповідно у 110 та 136 гривень.
На якийсь час горе-матір притихла, навіть хату побілила, знайшла дрібну роботу на ринку, у самісіньку спеку ходила на город боротися з бур’янами.
Звичайно, Світлана пити не кинула, перехиляла чарку-другу з кимсь із сусідів або «колегами» покійного чоловіка, але сина не чіпала. До пори – до часу. У серпні ситуація знову повторилася, щоправда, без гіркого похмілля для юнака. А потім знову пішло- поїхало.
Сина ледь не отруїла
У вівторок, 21 вересня 2010 року, після обіду «турботлива» мати запропонувала синові прогулятись парком Бурлія, що у Збаражі. По дорозі купила в магазині «Підзамче» пляшку горілки. У парку розташувались на галявині під старими деревами. Світлана відкоркувала, розлила у пластикові склянки. Іван спробував відмовитись, нагадав про «візит» до міліції, але тільки роздратував матір. «Ти що, мене вчиш? Малий ще. Твій брат у твоєму віці вже заробляв на прожиття», – дорікнула жінка, натякаючи, що заради матері старший син, її улюбленець, навіть пішов на крадіжки. У відповідь молодший лише зітхнув. Зрештою, під щебетання пташок та голодне урчання шлунка, розпили горілку. Похитуючись, Світлана пішла до вбиральні, а коли повернулась, сина на місці не застала. Повільно похитуюючись, пішла додому. Під вечір біля їхньої хати зупинилась швидка допомога, з кабіни вийшла лікарка, а за нею – дуже блідий Іван. Медик розповіла, що їх викликали перехожі. «Ще півгодини, і ваш син помер би, отруївшись алкоголем». Жінка| стиснула плечима. За даним фактом (ч. 2 ст. 304 КК – втягнення неповнолітнього у пияцтво) порушили карну справу. Збаразький райсуд засудив горе-матір до 4 років та 2 місяців тюрми. Апеляційний суд Тернопільської області лишив вирок у силі.
Олена Густенко, “Номер один”