Вейн Грецкі — прославлений канадський хокеїст українського походження, котрий встановив 61 рекорд і став людиною, яка змусила увесь світ закохатись у хокей. Про це пише Телеканал новин “24”.

Уейн Грецьки, ПідгайціЙого портрет з’являвся на обкладинці журналу Тime, а газетні заголовки рясніли епітетами на його честь.

Рід Грецкі походить з Білорусі, звідки емігрував його дід по батькові Терентій Лаврентійович Грецький. Бабуся Вейна Марія — українка і походить з Підгайців (нині Тернопільська область); з дідом вони між собою розмовляли українською. Його батьки — Волтер і Філіс Грецкі; своєю рідною мовою батько вважав українську. У сім’ї Грецкі було ще четверо дітей: Кім, Кейт, Брент і Ґлен.

Про бабусю Грецкі розповів у вересні 2014-му році на гала-вечері у Торонто. Тоді наша діаспора збирала кошти для відправлення 25 лікарів в Україну для лікування солдатів, поранених в АТО. А далі разом із прем’єр-міністром Канади Стівеном Харпером він засудив політику Путіна і заявив про повну підтримку України в боротьбі проти російської агресії.

Те, що в сім’ї росте майбутня зірка НХЛ, було зрозуміло одразу. Ключка з’явилась у руках хлопця ще у дворічному віці — він грав із бабусею посеред кімнати.

Помітивши успіхи сина, батько залив ковзанку одразу на своєму подвір’ї. Вейн згадував, коли десятирічним хлопцем змагався з сусідами, то за його плечима був уже 8-річний досвід. У моменти, коли батьки кликали вечеряти, Вейн навіть не знімав ковзани, бо потім знову біг тренуватись

Звідси й такі досягнення. У 18-річному віці Грецкі був наймолодшим хокеїстом Ліги, його запросили виступити у матчі всіх Зірок. Він 10 разів ставав кращим бомбардиром НХЛ, загалом забивши майже 900 голів. За свою кар’єру Вейн набрав 2857 очок, і це при тому, що в найближчого переслідувача було на тисячу менше.

За математичну довершеність пасів його називали Енштейном хокею. А головне: саме Вейн став символом нового хокею. На зміну кремезним спортсменам на прізвисько “Бугай”, “Кувалда”, “Цементна Голова”, прийшов він – майстер гольових передач, невловимий і технічний.

Там, де треба було проявити силу, завжди був інший українець Дэйв Семенко — вихованець найбільшого притулку української діаспори у Канаді. Роль тілоохоронця Вейна він виконував бездоганно, за що й відсиджував на лаві запасних.

Зараз портрет Вейна можна побачити в Залі хокейної слави Торонто. Зазвичай його вішають через три роки після завершення спортсменом кар’єри. Але ж це “великий Грецкі”, тому стільки чекати не стали.

Щоправда, на цьому портреті могла й висіти табличка з прізвищем Грицько. Дідусь хокеїста розповідав, що коли він приїхав до Канади, його прізвище недочули й написали на свій розсуд.