молодіжне будівництво ТернопільНа Тернопільщині на власне житло чекають понад 11 тис. осіб. У чергах на квартири їхні прізвища припадають пилом по кілька років, аж поки у 36-ий день народження одного з членів сім’ї комп’ютер не викидає родину з переліку претендентів.

.

Зараз держчиновники обіцяють кардинально змінити ситуацію і видавати кредити на житло на умовах, які не в змозі запропонувати жоден з банків. Також молодим сім’я пропонуватимуть програму «Доступне житло», згідно з якою частину вартості квартири сплачуватиме держава. Однак такі ідеї чиновників вищих ешелонів влади більше схожі на утопію, ніж на реальність.

В СРСР квартири давали за важку працю

Років 30 рому питання молодіжного будівництва було вирішено завдяки Молодіжним житловим кооперативам. На теренах Тернопільщини їх створення розпочалося за часів Радянського Союзу. Перший молодіжний житловий кооператив у місті був створений у 1986 році. Як зазначив директор товариства індивідуальних забудовників «Добробуд» Віталій Смакоуз, принцип був доволі простий: молоді люди, кращі працівники за направленням потрапляли в МЖК і за 2-3 роки мали можливість отримати житло.

– Те, що ці люди принесли дуже багато користі місту –зрозуміло. Тому що їх направляли на такі низькооплачувані роботи, як мощення тротуарів, ремонт готелю «Тернопіль», роботи на бетонних заводах. Вони не отримували великих грошей, а працювали за квартиру. Що було намічено, те й було виконано. 454 квартири «емжековці» отримали на вулиці Злуки, – розповів Віталій Смакоуз.

У 1998 році в нашій області було створено Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву. Тоді стартувала програма пільговий державний довготерміновий кредит молодим сім’ям та одиноким молодим громадянам на будівництво, придбання житла. Сьогодні таких програм побільшало.

– Щоб стати учасником програм фонду, треба виконати декілька основних вимог. Вік молодої сім’ї, тобто вік чоловіка та дружини, має перевищувати 35 років включно. Друга обов’язкова вимога – сім’я, яка хоче скористатися будь-якою програмою державної підтримки кредитування чи субсидіювання на житло, повинна перебувати на квартирному обліку за місцем проживання. Третє – це підтвердження платоспроможності. Сума доходу рахується індивідуально – це залежить від площі квартири, величини першого внеску, вартості квадратного метра. Тобто сума повернення кредиту плюс прожитковий мінімальний рівень на кожного члена сім’ї не повинні бути меншими за дохід сім’ї. Якщо доходу не вистачає, то фонд має право дати дозвіл позичальнику чи кандидату у позичальники скористатися допомогою поручителя. Але коли доходів взагалі немає, то отримати шанс на допомогу від держави нереально, – пояснив керівник Тернопільського регіонального управління Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву Андрій Козак.

Кредитуватимуть за 10,75% річних

На сьогодні у державній черзі на квартиру стоїть 3948 чоловік, на кооперативній – 7106, а на позачерговій – 490. Натомість у реєстрі черговиків фонду перебуває майже 300 молодих сімей.

– Минулого року фонд став державною спеціалізованою установою. Він має свій статутний фонд, який Кабмін місяць тому збільшив на 30 мільйонів. Фонд, маючи свій ресурс, готовий кредитувати молоді сім’ї під 10,75% річних у гривнях на термін до 30 років. Це дуже вигідні умови у порівнянні з комерційними банками чи кредитними спілками. Якщо говорити про програму пільгового довготермінового кредитування, то перший внесок повинен становити не менше 6% нормативної площі та вартості. Щодо програм кредитування за власні кошти, то тут перший внесок – 10%. У програмні «Доступне житло», яку планують запустити влітку цього року, 30% вартості квартир сплачує держава, 70% – молода сім’я, – пояснює Андрій Козак.

На кого вкаже машина?

Реєстр претендентів на житло проводить квартирний відділ міської ради. Загалом показник по Україні не відслідковується, а ведеться локально. Зараз Фонд відслідковуватиме цей процес і формуватиме єдиний реєстр. Таким чином одна сім’я може стати на чергу тільки в одному місті. Якщо говорити про державний пільговий кредит, то з 2005 року працює рейтингова комп’ютерна програма. Кожна сім’я, яка реєструється у фонді, може побачити свою позицію на сайті. Зміна позиції у рейтингу залежить від того, скільки часу сім’я перебуває на черзі, від кількості дітей у сім’ї, платоспроможності. У день надходження коштів комп’ютер видає прізвища людей, для яких будуватиметься житло. При настанні 36-річчя одного з членів сім’ї програма автоматично виключає претендентів з рейтингу.

За 13 років роботи Фонд співпрацював практично з усіма будівельними фірмами Тернополя. Кожного року при розподілі коштів проводиться акредитація забудовників, тому делікатні ситуації, незважаючи на репутацію деяких фірм, фонд оминали. За весь час роботи структура жодного разу не вклала грошей, які б не повернулися квадратними метрами.

Декому з черговиків фонду пощастить стати власником житла ще цього року. На вулиці 15 Квітня в обласному центрі буде здано будинок. 16 квартир у ньому фонд профінансує за державним пільговим кредитом. Загалом щасливими власниками нових квартир стануть 36 сімей. Однак під знаком питання стоїть здача багатоповерхівки у Борщові, в яку цього року також запланували заселити молоді сім’ї.

Молодим у нас дорога… в Козовій

Цього року в державному бюджеті на молодіжне житлове будівництво закладено 1,3 млн. грн., у той час як у 2010 році фінансування не здійснювалось взагалі. В бюджеті Тернопільської області на допомогу молодим сім’ям в отриманні житла передбачено 122 тисячі гривень. У місцевих бюджетах – 94 тис. грн. В бюджеті Тернополя – 100 тисяч гривень.

– Загалом область демонструє непогані соціально-економічні показники, які за 1-й квартал значно підросли. Серед областей України, за підсумками минулого року, з останніх місць Тернопільщина піднялась майже всередину списку, – розповідає заступник голови-керівник апарату ОДА Юрій Желіховський. – Надходження до бюджету у 2-3 рази перевищують минулорічні показники. У нас сьогодні в області реалізується 5 проектів. Цьогоріч будівництво молодіжних житлових будинків є у Тернополі, Борщові та Козовій. Найкращим за показниками молодіжного будівництва є Козівський район. Там минулого року здали 32-квартрнй будинок. З міського бюджету під ці програми було виділено 350 тис. грн. У серпні до здачі у районному центрі готують ще один будинок.

Незважаючи на непогані показники, відновити МЖК у первісному стані не можливо. Будівельні компанії Тернополя, беручи під забудову земельні ділянки, раніше віддавали місту 6 відсотків квартир. Наразі такі компенсації проводять грішми. На думку будівельника Віталія Смакоуза, забудовники зацікавлені, щоб місто знову брало квартири та віддавало їх потребуючим молодим сім’ям. Однак якщо раніше кількарічна робота у комунальному підприємстві дорівнювала вартості квартири, то при сьогоднішніх цінах на квадратні метри працювати потрібно все життя, причому всій родині.

Зоряна Гарасимів, “Номер один”