Комітет ВРУ з питань культури і духовності не погодив законопроект про внесення змін до деяких законів України щодо повернення культових споруд релігійним громадам, яким з переліку об’єктів, що не підлягають приватизації, мали виключити споруди Почаївської лаври.

Про це УНН повідомив народний депутат України (фракція “Батьківщина”), голова підкомітету з питань охорони та популяризації культурної спадщини Олександр Бригинець.

Комітет пропонує не включати до проекту порядку денного сесії ВРУ цей проект, як такий, що грубо порушує один із найважливіших принципів відносин церкви і держави – принцип рівності релігійних організацій перед законом, а також може спровокувати гостре громадське протистояння на релігійному ґрунті в Україні.

“Такі унікальні та цінні з точки зору культурної спадщини об’єкти, як Києво-Печерська лавра, Софія Київська, підмурки Десятинної церкви і, звичайно, Почаївська лавра повинні залишатися загальнодержавною власністю, адже не всі користувачі об’єктами культурної спадщини дотримуються повною мірою пам’яткоохоронного законодавства», – заявив О. Бригинець.

Крім цього, відповідно до проекту з переліку пам’яток, що не підлягають приватизації автори законпроекту планували виключити шість об’єктів пам’ятки XVIII – XX сторіччя Почаївської лаври (охор. №672/0) в м. Почаїв, вул. Возз′єднання, 8: собор Успіння Пресвятої Богородиці (1771 – 1784 рр..) охор. № 672/1, собор Святої Трійці (1912р.) охор. № 672/2, келії монастирські (1771 – 1780 рр..) охор. №672/3, будинок архієрейський (1820 – 1825рр..) охор. № 672/4, дзвіниця (1861 – 1871рр..) №672/5 та корпус надбрамний (1835р.) охор.

“На щастя, в нашому комітеті є здорове ядро відповідальних депутатів, які ні в якому разі не підтримають те рішення, яке суперечить інтересам культурної та історичної спадщини”, – запевнив О. Бригинець.

Нагадаємо, що минулого року подібний законопроект (Про Перелік пам’яток культурної спадщини, що не підлягають приватизації (щодо виключення з “Переліку” будівель Почаївської лаври) вже пропонувався на розгляд Верховної РадитУкраїни, однак через масовий спротив тернополян, так і не був внесений в порядок денний. Тоді документ містив ще інші об’єкти культурної спадщини, зокрема, приміщення церков у Криму, храмів Києво-Печерської лаври та Софії Київської.