Світ

“Навіщо ми це робимо?”

Ми зараз схильні не розмежовувати вини Путіна і решти росіян, але є й серед них люди, здатні в нинішній складній ситуації говорити те, що їм диктує їхнє сумління. Зокрема, відомий російський актор Олександр Феклістов записав звернення до українців, в якому зазначив, що багато хто з його співвітчизників відчувають сором через те, що відбувається. “Знаєте, колись в моєму дитинстві в садочку була вихователька, котра, якщо ти не засинав у “тихий час”, дуже сильно тиснула тобі на очі, щоб ти заснув. Так само з 24 лютого нам намагаються закрити не лише очі, а й вуха. Попри це, ми бачимо і чуємо про ваше горе і висловлюємо свою солідарність з вами. Ми тут, в Росії, відчуваємо неймовірний сором за те, що діється. Але все це дрібниці в порівнянні з тим, що переживає зараз Україна. Я просто не розумію, навіщо ми, росіяни, все це робимо.  Це дуже гірко і боляче. Ми з вами”, – сказав у своєму зверненні Феклістов.

Єдиний “запобіжник”

Голова Об’єднаного комітету начальників штабів армії США генерал Марк Міллі вважає, що вторгненню Росії в Україну, ймовірно, не можна було запобігти, окрім як залучення американських військ. І що війна, не виключено, затягнеться на довгі роки. “Відверто кажучи, якщо не брати до уваги введення військ США у власне Україну, я не впевнений, що президента РФ Путіна можна було стримати. То була його давня мета, яку він виношував довгі роки. Я думаю, що ідея стримування Путіна від вторгнення в Україну – стримування його Сполученими Штатами – вимагала би використання збройних сил США і призвела б до ризику збройного конфлікту з Росією, чого б я не радив”. На думку Міллі, зараз Сполучені Штати мають розглянути можливість розширити свою військову присутність у Східній Європі для захисту від російської агресії. Зокрема, збільшити там кількість військових баз. Все це добре, але…чи не будуть ті ж США колись шкодувати, що не запобігли більш рішуче російському вторгненню в Україну?

Пророцтво воєнного злочинця

Такі пророцтва швидше можна було б почути від якогось симпатика України, однак висловив їх той, чиє прізвище якнайтіснішим чином пов’язане з тяжкими злочинами проти неї. Й за яким, відповідно, дуже сумує українське правосуддя. Терорист Ігор Гіркін, який брав безпосередню участь в розв’язуванні кровопролиття на Донбасі в 2014 р., висловив думку, що на Росію у війні з Україною чекає поразка. До такого висновку воєнний злочинець дійшов, аналізуючи бойові дії, що їх окупанти ведуть на нашій території з 24 лютого. За його словами, за цей час командування ЗС РФ продемонструвало свою некомпетентність, а Китай, який вважався головним союзником Москви, дав зрозуміти, що не буде підтримувати Кремль в його діях в Україні. “Без мобілізації, в тому числі й економіки, цю війну Росія виграти не зможе. Ніяк”, – констатував Гіркін, додавши, що в цій ситуації ЗСУ невдовзі взагалі можуть вторгнутися на територію РФ. 

Україна

Сталося так, як сталося

Виявляється, напад Росії на Україну не для всіх був несподіванкою. Зокрема, секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов повідомив, що українська влада знала про підготовку повномасштабної війни проти нашої країни, але очікували на початок вторгнення російських військ 22-го, а не 24-го лютого. “Ми були свідомі того, що буде відбуватися на території нашої країни. Єдине, чого ми не очікували, – це того, що буде задіяна територія Білорусі. Дискусії про це були, але ми вважали, що все буде по-іншому. Але сталося так, як сталося. І звинувачувати нас, що ми не готувалися,  абсолютно некоректно. Ми не могли вийти і публічно сказати населенню: “Друзі, 22 лютого починається війна”. Це неприпустима річ з точки зору державного управління. Але ми готувалися”, – сказав О.Данілов. Цікаво, а що було б, якби влада таки сповістила про вторгнення заздалегідь? Можливо, до нинішніх 3 млн., котрі виїхали за кордон, ще додалася б солідна кількість – і зовсім не з середовища простолюду?

Що відчувають українці?

Потрясіння, яким, без сумніву, є війна, здатне радикальним чином змінювати настрої населення. Більшість українців – 80%, відчувають нині гордість за свою країну, а емоції сорому чи байдужості до її долі майже відсутні. Такі результати показало опитування соціологічної групи “Рейтинг”. Менше ніж за рік почуття гордості за державу суттєво зросла. У серпні 2021 року лише 34% українців відчували гордість, натомість переважала емоція суму. Наразі, окрім гордості, яка є домінуючою емоцією, українці відчувають: сум – 32%, радість – 20%, страх – 16%, гнів – 11%, зацікавленість – 6%. Гордість за Україну громадяни відчувають незалежно від регіону чи місця проживання. Дещо більший цей показник серед мешканців центру України, оскільки проведення опитування збігалося з визволенням територій від окупантів. Найбільше радість відчуває молодь, а страх за державу  – жителі сходу України. Крім цього, більшість українців (82%) вірять в перемогу України у війні.

Тернопілля

Самоврядування взяло гору

Возрадуйся, тернопільський люде: твоє життя  обіцяє стати емоційно яскравішим. А все завдяки тому, що на засіданні ради оборони краю вирішили, що продавати чи не продавати спиртне – вирішують голови громад. Принцип самоврядування взяв гору, хоча, здавалося б, в умовах воєнного стану має діяти єдиноначальність і суворе підпорядкування нижчих інстанцій вищим. Але в короткий період “сухого закону” виникали запитання, зокрема, яким чином за чинної заборони продажу алкоголю збільшується число затриманих п’яних водіїв? Користуються старими запасами? Може, вже “шкребуть по дну”? Чи знаходять лазівки серед начебто суворих і однозначних владних постанов? Тепер цього робити вже не доведеться – попри застереження духовних осіб, які теж були присутні на згаданій високій раді. Загалом, продаж алкоголю дозволено в 27 громадах, а у 8 заборона на горілчаний гешефт залишається чинною –  напевно, пияцюг там аж занадто багато. Цікаво було б простежити тепер за переїздами в межах області “жаждущих і страждущих”. З’явилося також повідомлення, що за порушення комендантської години було вручено 80 повісток у військкомат. Головним принципом комплектування ЗСУ і тепер залишається “Не “бикуй”, бо попадеш у армію”?