В перших числах лютого придбати таку “стратегічну крупу”, як гречану, в п’ятитисячному Шумську стало проблематично. Провівши  міні-моніторинг невеличких крамничок шумських дрібних підприємців, в цьому переконався на власні очі. Гречки майже ніде небуло.

“У прайсах нам пропонують закуповувати гречки в межах 16 гривень,- говорять торгаші, – уявляєте, якою буде  її ціна, коли ми поставимо хоч і невеличку свою торгову надбавку”.

Спілкуючись з місцевим торговим людом, не від одного чув про те, що їм рекомендують відповідні структури, покликані наглядати за “ціновою погодою”, реалізовувати  кілограм гречки за ціною 14 гривень. Само собою зрозуміло, що таким чином торгувати ніхто не буде – купив за 16, продав за 14 гривень.

– Під час гречаної цінової революції я лежала в лікарні, – говорить 54-річна Марія, власник невеличкого магазинчику на терирії міського ринку, – і категорично заборонила  своїм робити замовлення на гречку за такою ціною. А раптом ціна спаде? Що нам в такому випадку робити, щоб покрити можливі збитки?

Довелося почути і таку інформацію – на гречку існує 10 відсоткове обмеження торгової накрутки. Не знаю, чи керувався цим один заїжджий підприємець, коли продавав в минулу неділю на Шумському ринку 900-грамові пакети по 19 гривень.

При такому стані справ таки доведеться їсти кров’янку, начинену китайською гречкою. Адже наші аграрії до гречкового буму віддавала перевагу таким культурам як ріпаку, сої, зерновим. За прикладами далеко ходити не доводиться – в Шумському районі на оброблюваних 19,6 тисячах гектарах гречка займала всього 792 га, переважно господарства сіють нею 25-40-гектарні площі.

Але аграрні чиновники дивлять на проблему з тільки їм зрозумілим оптимізмом.

– Норма в нас складає 30 тонн на місто. Ми даємо 50-60 тонн гречки на місто – подвійну норму. Це для того, коли хтось приїде з інших міст її купувати, – каже Андрій Хома – начальник головного управління агропромислового розвитку Тернопільської ОДА.

в Шумську дешевої гречки не знайти. Остання ціна була три тижні назад 13 гривень, тепер лишень в магазинах лишилися такі цінники на порожніх лотках. Знайома, повернувшись з Тернополя, розповіла, що бачила в обласному центрі гречку по 13 гривень, але її продавала лише по кілограму в одні руки. Вам це нічого не нагадує? Старі, здавалось, забуті совкові часи.

Володимир Гаврилюк