Уже півтора місяця перебуває в СІЗО колишній начальник УДАІ Тернопільщини полковник міліції Віктор Пак. Саме він є головним фігурантом справи щодо резонансного ДТП на Хмельниччині.
Як неодноразово повідомлялося, тоді престижний джип, яким часто послуговувався «губернатор» Тернопільщини Валентин Хоптян, не розминувся з таксі. Один пасажир «Жигулів» загинув, а водій та інша пасажирка отримали травми.
Про те, як просувається розслідування цієї резонансної справи, пише Україна Молода.
Джерела видання в МВС зазначають, що полковник мав відконвоювати джип «губернатора» до Тернополя і їхав слідом за службовим авто тодішнього начальника Тернопільської міліції. Сам генерал не бачив ДТП, але, дізнавшись від підлеглого, що той відстав через аварію зі смертельним наслідком, намагався всіляко допомогти полковнику приховати злочин.
Джип таки був «губернаторський»
Звісно, офіційно цю інформацію не підтверджують, але й не спростовують ні в МВС, ні в прокуратурі Вінницької області, яка проводить досудове слідство у справі. Генпрокуратура передала справу вінницьким слідчим, оскільки ДТП сталася на Хмельниччині, але місцеві правоохоронці розслідували її недбало, до того ж слідчі МВС з’ясували, що «заплутати слідство» намагалися не останні міліцейські керівники Тернопільщини.
Нагадаємо, що на початку року глава МВС Віталій Захарченко тимчасово відсторонив від посад керівників облуправлінь міліції Тернопільщини та Хмельниччини — Федора Бортняка та Сергія Шутяка. «Після службової перевірки генерала Шутяка було поновлено на посаді, а от генерал Бортняк подав міністру рапорт і позбувся посади», — зазначає «УМ» речник МВС Володимир Поліщук.
Як саме підлеглий генерала Бортняка — полковник Пак — опинився за кермом службового позашляховика «губернатора», слідчі також не кажуть. Мовляв, невдовзі справу передадуть до суду, там і з’ясують усі «білі плями».
В облпрокуратурі Вінниччини лише зазначають, що саме їхні слідчі проводять усі експертизи та відтворюють обставини i обстановку вчиненої ДТП (виїжджаючи до сусідньої області), допитують свідків та потерпілих, проводять очні ставки тощо. Так, заступник прокурора Вінниччини Володимир Сичук повідомив «УМ», що ДТП сталася саме за участю службового автомобіля Тернопільської ОДА марки «Тойота Ленд Крузер», державний номерний знак ВО 5555 АР (раніше «губернатор» Хоптян стверджував, що за кілька днів до ДТП повернув власникам орендоване авто, хоча саме 31 грудня 2011 року багато людей бачили його саме на ньому. — Авт.).
«У ході досудового слідства встановлено причетність до вчинення вказаної ДТП начальника УДАІ УМВС у Тернопільській області, який перебував за кермом цього автомобіля, та після дорожньо–транспортної пригоди залишив місце події», — зазначає пан Сичук. І додає, що справу проти керманича обласного ДАІ прокурор Вінниччини порушив ще 16 січня. Того ж дня підозрюваному було обрано запобіжний захід — утримання під вартою. А вже 19 січня «даішнику» пред’явили обвинувачення у вчинені злочину, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК.
Заступник прокурора області, відтак, констатує, що проведене досудове слідство причетність «губернатора» Тернопільщини до цієї ДТП спростувало. Наразі кримінальна справа на стадії завершення досудового слідства, але навіть приблизну дату її передачі до суду в прокуратурі області назвати не беруться. Так само не повідомляють, у якому саме СІЗО утримують обвинуваченого полковника міліції з огляду на його безпеку.
Генерале, у мене проблеми!
Прізвище колишнього очільника облуправління ДАІ також не повідомляють, оскільки суд ще не визнав його вини. Хоча громадськості добре відомо, що 40–річний полковник Віктор Пак ще донедавна більше року керував УДАІ Тернопільщини. Щойно напередодні Різдва за справу про ДТП за участі службового джипу ОДА взялися слідчі–«важняки» з МВС, як полковник уже 8 січня ліг до лікарні.
Як повідомили «УМ» джерела в МВС, колишній начальник полковника Пака теж був неподалік місця ДТП у Чемеровецькому районі. «Розумієте, напередодні Нового року керівники Тернопільщини відпочивали на кордоні двох областей, може, десь там випивали. Цей полковник мав відконвоювати джип «губернатора» назад до Тернополя. Начальник обласної міліції їхав попереду, коли генерал побачив, що джип із начальником УДАІ зник із поля зору, то передзвонив полковнику і дізнався про ДТП, але приховав цей факт, не доповів керівництву МВС! — зазначає джерело. — Потім уже полковник ховав номерні знаки, хоча й викликав «швидку», а на момент приїзду міліції на місце події він утік. Саме полковник знайшов людину, яка взяла на себе всю провину за здійснення ДТП. Але цю фальсифікацію дуже швидко виявили слідчі відомства, у тому числі й за допомогою технічних засобів, відстеження шляху джипу тощо».
Звісно, останню крапку в цій справі має поставити Феміда. Чекати лишилося недовго. Водночас, якщо цю інформацію підтвердить досудове слідство, а згодом і суд, незрозуміло, чому генерал відбувся лише легким переляком та більш ніж достойною пенсією на додачу? Адже за приховування злочину в Кримінальному кодексі також є відповідна стаття.
А тим часом, позавчора глава МВС Віталій Захарченко представив особовому складу УМВС Тернопільщини нового керівника. Ним став Віктор Сак, який пройшов шлях від патрульного міліціонера до заступника начальника Департаменту міліції громадської безпеки МВС.
Довідка
31 грудня 2011 року неподалік с. Вільхівці Чемеровецького району Хмельницької області автомобіль «Тойота Ленд Крузер» зіткнувся з автомобілем ВАЗ. У результаті 52–річний пасажир таксі загинув, 27–річний водій та 54–річна пасажирка були травмовані. Водій джипа з місця події зник. За фактом ДТП порушено кримінальну справу.
1 січня 2012 року в тернопільських ЗМІ з’явилася інформація, що в тому джипі нібито перебував голова Тернопільської ОДА Валентин Хоптян, який разом iз дружиною їхав на новорічні свята у рідний Чемеровецький район Хмельниччини.
2 січня 2012 року прес–служба облдержадміністрації спростувала цю інформацію і наголосила, що «губернатор» разом із дружиною з 31 грудня перебував у родичів на Київщині.
3 січня 2012 року УМВС Хмельницької області повідомило, що особу підозрюваного водія встановлено, а престижний джип дійсно перебував у користуванні в Тернопільській ОДА, але за кілька днів до ДТП договір оренди було розірвано й автомобіль повернуто власникам iз комерційної структури. В унісон із міліцією Хмельниччини власну прес–конференцію у Тернополі провів «губернатор» Хоптян, на якій особисто заперечив свою причетність до ДТП. Глава МВС Віталій Захарченко повідомив, що з метою перевірки можливої причетності «губернатора» до смертельного ДТП на Тернопільщину виїхала група слідчих відомства.
5 січня 2012 року Президент Віктор Янукович доручив міністру внутрішніх справ Віталію Захарченку вжити вичерпних заходів щодо повного, об’єктивного i неупередженого розслідування кримінальної справи, порушеної за фактом резонансної ДТП у Чемеровецькому районі. Генпрокурору Віктору Пшонці доручено забезпечити належний нагляд за розслідуванням. Цього ж дня Головне слідче управління МВС забрало у власне провадження резонансну кримінальну справу, порушену за фактом ДТП за ч. 2 ст. 286 КК (порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керують транспортними засобами).
6 січня 2012 року глава МВС Захарченко повідомив, що від виконання своїх службових обов’язків на період розслідування обставин ДТП тимчасово відсторонені начальники облуправлінь міліції Хмельниччини і Тернопільщини, чиї підлеглі мали безпосереднє відношення до первинного розслідування справи.
8 січня 2012 року начальника УДАІ Тернопільщини Віктора Пака госпіталізували в інсультне відділення обласної психоневрологічної лікарні.
12 січня 2012 року справу щодо ДТП МВС передало до Генпрокуратури, яка, у свою чергу, доручила проведення досудового слідства прокуратурі Вінницької області. Як повідомив речник МВС Володимир Поліщук, це пов’язано з тим, що у причетності до ДТП підозрюється один iз керівників УДАІ Тернопільщини. Начальник Тернопільської обласної міліції Федір Бортняк подає міністру рапорт про відставку.
16 січня 2012 року прокурор Вінницької області Олександр Мрихин порушив кримінальну справу стосовно начальника УДАІ Тернопільщини, йому обрано запобіжний захід у вигляді утримання під вартою.