Природні копалини – одне з небагатьох багатств, яке має Україна. Сьогодні близько 25% надходжень до державного бюджету дають природні ресурси (надра в тому числі), але державницького підходу до них і на 20-й річниці незалежності України немає. Тернопільщина в цьому не виняток. Пісок, глину, камінь десятками, а то й сотнями тонн вивозять за межі області, а до бюджету від цих розробок потрапляє мізер, а то й зовсім нічого. Хто ж «кришує» цей дуже прибутковий вид бізнесу, журналісти “Номер один” спробували розібратися на прикладі Бережанського району. А допоміг нам у цьому секретар постійної комісії з питань агропромислового розвитку, земельних відносин, екології та раціонального використання природних ресурсів Бережанської районної ради Степан Кленик

.

Губернатор поки не називає імен

На останньому засіданні колегії ТОДА обласний губернатор Валентин Хоптян гостро розкритикував роботу кар’єрів, мовляв, у більшості з них відсутні необхідні дозволи, а працюють вони тому, що їх хтось «кришує». Валентин Антонович обіцяв поіменно назвати осіб, які це роблять. Одна справа – говорити, інша – оприлюднити прізвища. На жаль, голова ОДА поки цього не зробив. А між тим, з усіх підприємств чи фізичних осіб, які займаються на Тернопіллі розробкою надр, не більше двох десятків мають увесь дозвільний пакет документів, решта – хто не має землі, хто не має гірничого відводу або взагалі без ліцензій тощо. Скажімо, у тому ж Тернопільському районі з працюючих семи підприємств жодне не має виділеної землі. Питається, а як тоді вони працюють роками, не маючи відведеної землі? Для прикладу, «Тернопільський кар’єр» – один з найбільших підприємств у цій галузі, який має родовища по 80-100 млн. куб. м (Старий Збараж, Чистилів, Чернихівці, Максимівка, Галущинці, Скала-Подільська), та ніде немає виділеної землі. Всі закривають на це очі, хоча держава має свої контролюючі органи, які мали б навести в цьому господарстві порядок, але цього не робиться. Значить, це комусь вигідно… А між тим, у державі створено чимало органів, до компетенції яких саме входить боротися з самовільним чи незаконним видобутком корисних копалин. Це екологічна інспекція, держгірпромнагляд, земельна та геологічна інспекція. Але чи справно вони виконують свої функції?

Депутат Бережанської райради назвав усі «криші»

Підняти цю проблему на якісно вищий рівень, при цьому з конкретними прізвищами «криш» спробував депутат Бережанської районної ради Степан Кленик, котрий розповів про три проблемні об’єкти на території Бережанського району.

– Жителі с. Волиця неодноразово перекривали дорогу та не пускали техніку ПП «Кремінь-Аква» на місце забору піску (родовище піску «Волицьке-2»), проте на це ніхто не зважав. І це у той час, коли в результаті незаконної діяльності ПП «Кремінь-Аква» (відсутні документи, що засвідчують право користування земельною ділянкою під розробку родовища піску «Волицьке-2» та акт введення в експлуатацію нового гірничо-видобувного підприємства) над селом Волиця почалися величезні зсуви землі, які тільки за 2010 рік досягли села. 20-25-метрові валуни із загрозливою швидкістю рухаються на село. Вгорі, де розробляється кар’єр, є водоносні джерела, які виходять назовні. З тих джерел до села Волиця прокладено водогін. Є загроза, що село залишиться без води. І не тільки. Якщо за один рік земля рухається зі швидкістю від 25 до 50 м, то є загроза руйнації житлових будівель. Водночас на акції протесту людей ніхто не зважав, більше того, приходив дільничий і заявив, що якщо люди не розблокують дороги, то на них накладуть адмінштраф за простій техніки.

Крім того, запевняє пан Степан, у спеціальному дозволі на користування надрами, наданому «Кремінь-Аква», чітко зазначено географічні координати місця розташування родовища «Волицьке-2», проте розробляється площа зовсім інша (різниця складає близько 100 м).

– Внаслідок такої незаконної розробки ПП «Кремінь-Аква» родовища піску «Волицьке-2» завдано величезних збитків не тільки екосистемі Бережанського району, а й прямих фінансових збитків району, області та державі в цілому, оскільки жодної копійки податку до державної казни не сплачено. Просто обурює ставлення органів прокуратури та природоохоронних органів, які за нагле грабування держави дають винуватцям адміністративні штрафи у 170 грн. Скільки разів не звертався в різні інстанції, жодна не реагує на невідповідність території кар’єру. Діяння ПП «Кремінь-Аква» з незаконної розробки кар’єру «кришується» як прокуратурою Бережанського району, так і керівниками даного району. Так, у засновниках ПП «Кремінь-Аква» є теща голови Бережанської районної ради В. Німка (Л. Куромонова), теща попереднього голови Бережанської районної ради В. Зінчука (М. Дика), – заявив Степан Кленик.

Має претензії депутат райради і до Мечищівського родовище (ділянка «Піскувата»).

– 5 років приватний підприємець Богдан Бернатович, маючи ліцензію на право вивчення промислової розробки, розробляв кар’єр, кварцовий пісок вагонами відправляв зі станції Потутори для виробництва пляшок у Немирів, натомість за це платив усього по 200 грн. податку на місяць. Сьогодні він, вже створивши приватне підприємство, хоче продовжити ліцензію, натомість вже на постійній основі. Для цього звернувся у районну раду. Я як член постійної комісії з раціонального використання природних ресурсів запитав його представника, скільки вони перерахували коштів у районний і сільський бюджет. Той знизив плечима. Вже сьогодні в нього на руках є дозвіл сільської ради , але він був отриманий без проведення громадський слухань. Та якби цей об’єкт пішов на аукціон, то значно поповнились би і так невеликі районний і сільський бюджети, – наголошує Степан Кленик.

Розповів депутат і про незаконну розробку кар’єра в урочищі Лисоня на землях Шибалинської сільскої ради.

– На горі Лисоня, що біля Шибалина, той же Бернатович розробив кар’єр, при допомозі техніки завантажив великий камінь на автівки і доставив до себе, на територію приміщення колишньої макаронної фабрики. Там же брили товчуть на куски. Коли мені стало відомо про ці незаконні дії, я звернувся у прокуратуру, міліцію і РДА, де повідомив про це. Жодним чином ніхто не відреагував, заявляючи, що не можуть знайти того каміння. Хоча я їм кажу, що на тому й тому подвір’ї той камінь б’ють. У відповідь – мовчання. А все тому, що Бернатовича «кришує» перший заступник голови районної ради Висоцький і, звичайно, районна прокуратура. А між тим, брили згодом відправляють на Київ, де їх і ріжуть на потрібні частини, – розповідає Степан Теофільович.

Загалом, за інформацією Степана Кленики, у Бережанському районі серед восьми кар’єрів тільки два працює на законних підставах – глиняний «Кераміка» і піщаний «Підвисоке».

Контролюючі органи щось не договорюють

Що розібратися що й до чого, журналісти «Номер один» звернулися до фахівців, компетентних у цих питаннях.

Перший заступник головного державного інспектора з охорони навколишнього середовища у Тернопільській області Юрій Рослий розповів, що справа по родовищу «Волиці-2» фактично вже вичерпана, хоча вона з трьох, що були озвучені депутатом, була найрезонанснішою і тягнулася кілька років.

– Було створено комісію ОДА з надзвичайних ситуацій, до участі в якій підключені геологи, вчені, проектанти, водгосп, управління охорони навколишнього природного середовища. Перевірялося, чи дійсно є загроза для села через зсувні процеси. Комісія встановила, що порода і справді зсовується. А ще там є підземні води, які виходять наверх. Комісія, вивчивши та дослідивши все, запропонувала у майбутньому розробні роботи виконувати ув протилежній стороні від села, зробити водовідведення з ділянок, де на поверхню виходять ґрунтові води, і закріпити берег, посадивши ліс і кущі. Ці заходи були зроблені як умова для того, щоб у подальшому звертатися за відповідними рішеннями обласної ради й ОДА.

При цьому варто повідомити, що саме Юрій Рослий своїм рішення від січня ц.р. тимчасово призупинив роботу на цьому родовищі.

Що ж до Мечищівського родовища піску на ділянці «Піскувата» (СПД Бернатович Б. М.), то, як зазначив Юрій Рослий, у підприємця були всі необхідні дозволи, в тому числі і на дослідно-промислову розробку. На час проведення останньої перевірки (2010 р.) порушень у частині користування надрами не виявлено. Натомість на сьогодні термін дії ліцензії закінчився, і що там відбувається сьогодні (продовжується видобуток піску чи ні), пан Рослий обіцяв повідомити «Номер один» у найближчий тиждень-два, коли інспектор з перевіркою буде об’їжджати Бережанський район.

А щодо гори Лисоня (Шибалинська сільська рада), то там і справді виявлено сліди гірничої техніки та складування видобутих корисних копалин. Інспекторами на місці не виявлено осіб, які це здійснювали, тому наразі рекомендовано сільському голові вжити заходів для недопущення незаконної розробки.

Провідний геолог Геоінформ України Василь Кітура підтвердив, що ПП «Кремінь-Аква» на родовище «Волицьке-2» має документи, залишилося лише отримати землю в оренду.

– Керівники підприємства виконали всі приписи надзвичайної комісії і рішенням обласної ради одержали гірничий відвід. Натомість поки що йому не затверджено проект землеустрою, бо не підписано розпорядження голови ОДА. Буде розпорядження, і тоді вони зможуть оформляти оренду землі, – зазначив пан Кітура.

– По Мечищевському родовищі Б. Бернатовичу була надана ліцензія на геологічне вивчення з дослідно-промисловою розробкою. Термін дії її на сьогоднішній день закінчився (у жовтні ц.р.) і він не має права з листопада на розробку. При цьому він зібрав увесь пакет документів, затвердив запаси родовища і чекає з Державної служби геології та надр на отримання ліцензії на експлуатацію. Однак це процес довготривалий, процедура може тривати навіть до трьох років. Усе залежить від того, чи всі документи правильно підготовлені. Що ж до кар’єру в урочищі Лисоня на землях Шибалинської сільської ради, то там запаси розвідані, але немає ліцензії (зверталися шибалинське КП «Людське» і колишнє МШБ ПМК з Бережан, але далі слів справа не пішла – авт.), відповідно йде самовільний, а значить незаконний видобуток вапняку. Між тим, там доволі серйозні запаси вапняку (до 4 млн. т), відповідно, якби цей кар’єр запрацював, то люди мали б роботу на десятки років.

Тернопільський міжрайонний природоохоронний прокурор Володимир Соколишин по згаданих нами об’єктах обіцяв призначити перевірку та про її результати пообіцяв «Номер один» детальніше розповісти. При цьому прокурор зазначив, що, за його інформацією, родовище «Волицьке-2» станом на 01.01.2011 р. не розробляється, як і кар’єр на території Шибалинської сільської ради, натомість СПД Б. Бернатович, маючи на руках усі дозвільні документи, цілком законно працює і сплачує податки.

На грудневій сесії облради може бути вибух

У грудні на сесії обласної ради (якщо облрада таки запрацює) буде заслуховуватися звіт про використання надр. Цілком імовірно, що там прозвучить багато цікавих речей. Звіт готує ОДА. Всі розуміють, що адміністрації обласні депутати «відвантажать» по серйозному. Натомість палка має два кінці, адже як може ОДА доповідати, якщо вона у своїй структурі не має ні відділу, ні управління, яке займається надрами. Один заступник голови ОДА М. Головач і його помічник курують ці питання, оце й усе… Якщо в державі хочуть навести порядок з надрами, то потрібно мати свою структуру в державних адміністраціях, наразі всі інші підпорядковуються напряму Києву. А якщо в державі такі підрозділи на місцях не створюються, відповідно вони не вигідні або вигідні в іншому ракурсі, адже всі фінансові потоки пливуть до столиці…

Читайте на цю тему:

В Бережанах влаштували цензуру для свободівських журналістів

На Тернопільщині депутат-свободівець “нокаутував” підприємця колодою

Свободівцю брутально спалили “Жигуля”