Цієї неділі у християн східного обряду – Провідна неділя, яку ще називають Фоминою, на згадку про апостола Фому Невіруючого, який спочатку не повірив у воскресіння Ісуса Христа. До віри навернувся, лише коли на власні очі переконався у диві.
Першу неділю після Великодня ще називають Фоминою або Провідною неділею, – повідомляє TV-4. Вона завершує Світлий тиждень, а богослужіння в цей день звеличує подію явлення Ісуса Христа святим апостолам на восьмий день після Його воскресіння та утвердження у вірі святого апостола Фоми.
– Коли в Сіонській горниці явився вдруге Ісус Христос і був там серед них Фома, коли Фома побачив Ісуса, він сказав: “Господь мій і Бог мій”. Ось він його називає Господом, на переконання апостолам, учням і нам всім, що Господь дійсно воскрес із мертвих, – розповів настоятель церкви Воздвиження Чесного Хреста у Тернополі УАПЦ отець Дмитро Лисак.
У Провідну неділю на кладовище приходять всією родиною. За поминальним обідом родичі повинні згадувати добрі справи рідної людини. Голова родини зазвичай промовляє: “Дай нам, Боже, довго на цім світі проживати, в добрім щасті панувати, а померлим – щастя Божого діждати!”
– Я зичу Вам всім щастя, здоров’я. Я бажаю Вам успіху у Вашому житті. Науки як нашим дітям, так і правнукам. Хай Господь нас благословить миром, достатком. Бо Господь воскрес із мертвих і дав нам життя вічне. І ми повинні тому радіти і радості цій немає бути меж. Щастя вам і всіх земних благ. Христос воскрес! Воістину воскрес! І воскресає наша Україна! – каже отець Дмитро.
Провідну неділю ще називають неділею Оновлення, Новою, Білою, Дарною неділею. На Поділлі й Волині цей день називається “Гробки”, “Могилки”, на Лівобережжі – “Бабський Великдень”, на Херсонщині – “Поминки”. Та церковна назва цієї неділі, найпоширеніша в Україні – Провідна. У кожному регіоні з цим святом пов’язані свої звичаї. Але єднає усіх в цей час віра у воскресіння та життя вічне.