На IV Західно-туристичній виставці, яка пройде 17-19 травня, Тернопільщина «братиме» туристів духовним центром у Зарваниці, Збаразьким замком та Дністровським каньйоном.
Про це кореспонденту “Номер один” повідомила начальник управління туризму ТОДА Леся Серетна.
Ці об’єкти, на її думку, є найбільш цікавими для основного туристичного партнера Тернопільщини – Польщі. Також область зробить акцент на пропаганді відпочинку на селі. Цього року на туристичну виставку зголосилось приїхати більше десятка туроператорів з-за кордону. Чиновники сподіваються, що це допоможе місцевим туристичним фірмам налагодити тісні зв’язки та співпрацю з потенційними партнерами.
Уже вдруге туристична виставка пройде під відкритим небом – у парку Т.Шевченка. За словами Лесі Серетної, більшість областей, які почали організовувати подібні заходи у себе, перейняли досвід Тернопільщини і почали проводити виставки просто неба. Чиновників не лякають застереження синоптиків про несприятливі погодні умови, мовляв, на все воля Божа. Чиновники обіцяють для гостей насичену програму. Зокрема, у перший день виставки-фестивалю, а саме 17 травня, розпочнеться прес-тур для регіональних та всеукраїнських ЗМІ. Наступного дня відбудеться урочисте відкриття заходу. На завершення 19 травня ОДА проведе прес-тур для туроператорів з інших регіонів.
Завдання заходу не тільки привабити іноземних туристів, й пожвавити внутрішній туризм, каже заступник голови ОДА Василь Гецько. Адміністрація ставить собі за мету налагодити міжрегіональні та міжнародні зв’язки між туроператорами.
Цього року на участь у виставці зголосилося значно більше учасників, ніж торік, зазначає Леся Серетна. Наразі їх кількість досягає семи десятків. Також глядачі зможуть побачити виступи понад 60 художніх колективів та більше 60 народних умільців. Свій туристичний потенціал на виставці представлять 8 областей України. Під час фестивалю діятимуть містечка туристичної привабливості, сервісного обслуговування, народної творчості тощо.
– Цього року Тернопільщина вперше пропонуватиме відпочинок на селі, тобто деякі сільські садиби будуть представляти свої туристичні принади на нашій виставці. Зараз цей напрямок туризму є дуже актуальним. Окрім цього, новизною стане участь студентів навчальних закладів, які готують спеціалістів туристичного напрямку, а також славляться напрямками народного ремесла: різьба по дереву, кулінарне мистецтво тощо,– каже Леся Йосипівна.
На сьогодні сільський туризм знаходиться у тіні, констатують чиновники. У першу чергу це пов’язано з бюрократичною тяганиною.
– Податкова класифікує сільський туризм на рівні готельного бізнесу, а люди цього бояться. Ми хотіли підготувати каталог сільських садиб для туристів, але багато людей не хотіли подавати свої дані та афішувати свою діяльність, – каже Леся Серетна.
Камінь спотикання сільського туризму Василь Гецько бачить у зовсім іншій сфері. На його думку, людей лякає не фінансова площина, а організаційна.
– Людей відлякує невизначеність. Сьогодні не проблема зареєструватись підприємцем і сплачувати відповідно до першої групи по 20 грн. у місяць. Інша справа, що такі послуги повинні підлягати тарифікації. Мають бути витримані певні санітарні норми обслуговування клієнтів. Саме представники садиб бояться контакту та співпраці з контролюючими органами .
У рамках святкування відбудеться нагородження переможців конкурсу творчих ідей щодо створення туристичних продуктів та проектів туристично-інформаційних центрів. За словами Василя Гецька, до організаційного комітету виставки-фестивалю увійшли представники облавтодору. Наразі проводиться поточний ремонт доріг на маршрутах, які будуть запропоновані туристам та через які пролягатимуть інфо- та прес-тури.
У рамках підготовки заходу влада не тільки латала дороги, а й «відбілювала» пам’ятки культури.
– Однією з непоборних проблем збереження пам’яток культури та архітектури залишається вандалізм та хуліганство. Більшість об’єктів є відкритими для пересічного громадянина. Через вільний доступ туристи не рідко псують архітектуру різними написами тощо. Вихід з такої ситуації один – зробити доступ до об’єктів обмеженим та встановити символічну плату за їх відвідини. Такий метод змусить туристів цінувати спогади про давнину, – каже Леся Серетна.
За її словами, результати від проведення таких заходів очевидні. На Тернопільщині спостерігається тенденція до збільшення кількості туристів. Зокрема, за даними управління туризму, в 2011 році у порівнянні з попереднім роком кількість туристів у сфері готельного бізнесу та замках збільшилась на 18%. Це відбулося в основному за рахунок іноземних делегацій.