.

Три дні на Тернопільщині перебували представники Автономного краю Воєводина з Республіки Сербія. І сьогодні вперше за всю історію України, за ствердженням голови Тернопільської обласної ради Олексія Кайди, було підписано меморандум про майбутнє співробітництво між трьома галицькими областями – Тернопільською, Львівською та Івано-Франківською  і Автономним краєм. Документ підписали у стінах Збаразького замку.

.

Сподіваюся і впевнений, що Автономний край Воєводина буде мати дуже серйозну співпрацю через спорт, культуру та інші галузі. Але найважливішою є співпраця в галузі економіки через обмін фахівцями. І також хочу сказати, що ці три області, які тепер офіційно входять у співпрацю з нашим Автономним краєм, щоб використали наші знання і наш досвід для євроінтеграції, зауважив заступник голови Скупщини Автономного краю Воєводина Республіки Сербія Бранімір Мітровіч.

За час перебування на Тернопільщини сербські гости, окрім Збаразького замку, відвідали також Зарваницю і побували в одному із агропідприємств області, де вирощують сербську сою. Голова Тернопільської облради Олексій Кайда вважає це одним із перших кроків у налагодженні бізнес-контактів.

Одним із наступних кроків вже буде спілкування наших бізнесменів не через посередників, а напряму з підприємствами Сербії. Тому що, як завжди у нас, дуже часто посередники бувають або нечисті на руку, або дуже багато беруть. Відповідно, від цього є негативні результати. Тому вже попередньо ми домовилися, що в жовтні ми відвідуємо Сербію, Воєводину з нашими бізнесменами, яких напряму сконтактуємо з нашими сербськими друзями, сказав Олексій Кайда.

На сьогоднішній день у Сербії проживає біля 5,5-6 тисяч українців. На думку голови Івано-Франківської облради Олександра Сича, підписаний сьогодні меморандум дозволить налагодити тісний зв’язок задля збереження ідентичності тих українців, які там проживають.

Від мені Івано-Франківської обласної ради кажу, що ми зацікавлені у співпраці. Ми би хотіли пізнавати один одного глибше. До цього часу, поки тривала Холодна війна, ми мали мало інформації один про одного. Ми зацікавлені в тому, щоб розбудовувати спільний комфортний європейський дім дім вільних націй і вільних держав. І чим більше ми будемо зберігати нашу ідентичність, тим світ буде кращий, бо кожен з нас є інакший і ми, як ті квіти на полонині: чим їх більше, тим полонина красивіша. Вважаємо страшенно великим злочином, коли хоч одна квітка-нація зникає, поетично зазначив Олександр Сич.

Про всебічну зацікавленість у співпраці з Воєводиною заявив і голова Львівської облради Олег Панькевич.

Такі контакти є надзвичайно важливими, тому віримо в те, що сьогоднішня наша зустріч не буде просто формальною. Ми не просто підпишемо документ, а він буде наповнений змістом. Що насправді після підписання цього документу будуть конкретні кроки, конкретні результати, покращаться наші культурні і економічні зв’язки. Але ці зв’язки не можливі без особистих контактів між нашими двома народами і, звичайно, між Україною та тими українцями, які є сьогодні в Сербії. З цього контакту, я вважаю, почнеться наша взаємовигідна співпраця, яка буде корисною для всіх, сказав Олег Панькевич.

До речі, голови сусідніх Львівської і Івано-Франківської областей, виявляється, у Збаразькому замку побували вперше. Як і сербська делегація. Після Тернопільщини іноземні гості вирушили на Львівщину, а після неї відвідають і Івано-Франківщину.