17 січня в усі офіси фермера-мільярдера з Тернопільщини Івана Гути несподівано нагрянула податкова служба. Податківці мали за мету провести обшуки та здійснити виїмку документів, які б свідчили про ухиляння компанії від сплати податків. За словами очевидців, наполегливість перевіряючих та відверте небажання працівників агрохолдингу впустити “гостей” нагадувало рейдерську атаку. Розповідають, що податківці силоміць забирали документи, які потрапляли під руки, описували вилучене, до замкнених сейфів застосовували болгарку, опломбовували… Детально про цю ситуацію пише “Нова Тернопільска газета”.

Такий податковий рейвах панував не лише в центральному офісі в Тернополі, а й на усіх підприємствах компанії в нашій області. А інцидент набув скандальної пікантності, коли в ситуацію втрутився народний депутат України від ВО “Свобода” Михайло Головко. “Новоспечений” нардеп терміново прибув у Васильківці Гусятинського району, де виступив на захист компанії Івана Гути, використавши депутатські повноваження і, як подейкують, застосувавши навіть силову складову. До речі, стосовно останнього, то в Михайла Головка вже є певний досвід — свої “доблесті” він нещодавно продемонстрував усій країні у стінах парламенту.

Ані голова наглядової ради компанії “Мрія Агрохолдинг” Іван Гута, ані його дружина Клавдія Гута — член наглядової ради групи компаній “Мрія”, яка координує фінансовий та аграрний напрямки, не дають коментарів з приводу перевірки податковою службою. Лише кількома реченнями обмежилась координатор з комунікацій компанії Ірина Соляр. Зокрема, вона зазначила, що “Мрія Агрохолдинг” надає звітність та сплачує податки вчасно й у повному обсязі, як того вимагає законодавство України, а податкові перевірки відбуваються на плановій основі. Інцидент також не прокоментувала.

Щодо Михайла Головка, то, судячи з усього, він не випадково опинився в епіцентрі податкового скандалу і так завзято боронив бізнес аграрного олігарха. Багато хто вбачає у цьому “відпрацювання” нардепа за підтримку власної виборчої кампанії від сина мільярдера, з яким у свій час разом вчився у вузі. Сам же він пояснив “НОВІЙ…” ситуацію і свою участь у ній так:

— Я відкриваю громадські приймальні в усіх районах нашої області, в тому числі і в Гусятинському. 17 січня на звернення ТОВ “Мрія Центр” я приїхав в село Васильківці, аби зустрітися з громадянами. Однак моїй депутатській діяльності нахабно перешкоджали працівники ДПС, адже, згідно зі ст. 17 Закону України “Про статус народного депутата України”, я маю право безперешкодного доступу на всі підприємства, установи та організації, розташовані на території України, незалежно від їх підпорядкування, форм власності, режиму секретності. У Васильківцях розташована моя громадська приймальня, є мої особисті речі, звернення громадян та інші документи. Працівники ДПС намагалися не впустити мене до приймальні, але я все-таки пройшов через двері до свого кабінету і взяв звернення громадян та потрібні мені документи для депутатської роботи. Там же, на місці, до мене звернулися працівники ТОВ “Мрія Центр” про неправомірні дії працівників ДПС, на що я відреагую депутатським зверненням.

У зв’язку із цим є інформація, що Михайло Головко забрав не тільки “свої папери”, а й виніс печатку та установчі документи фірми, за якими, власне, й “полювали” податківці. Проте дана інформація недостеменна. Офіційного коментаря щодо нагальної перевірки компанії “Мрія Агрохолдинг” в Державній податковій службі в Тернопільській області поки що не дають — на сайті установи є лише повідомлення про перевірку “одного агрохолдингу” без уточнення назви. Згадується у повідомленні і про Михайла Головка. За твердженням податківців, депутат просто почепив табличку “Громадська приймальня” на дверях одного із кабінетів офісу агрохолдингу і “перешкоджав проводити слідчі дії”.

— За результатами перевірки суб’єктів господарювання агрохолдингу було встановлено ухилення від сплати ПДВ, податку на прибуток та штрафів на загальну суму понад 15 млн. грн., — повідомив начальник підрозділу із взаємодії зі ЗМІ податкової міліції ДПС у Тернопільській області Михайло Монастирський. — Порушення податкового законодавства підтверджені у ході документальних перевірок. У зв’язку із цим слідчим відділом ДПС у Тернопільській області внесені відомості про вчинення кримінальних правопорушень до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочаті кримінальні провадження за попередньою правовою кваліфікацією за ст. 212 Кримінального кодексу України (умисне ухилення від сплати податків, зборів та інших обов’язкових платежів).

Михайло Монастирський не підтвердив “НОВІЙ…”, що мова йде саме про компанію “Мрія Агрохолдинг”, однак видання Forbes пише, що неофіційно співробітник центрального апарату податкової підтвердив, що перевірки проводились в агрохолдингу “Мрія”.

За його словами, для “Мрії” це вже не перший обшук. “Відвідувати” підприємства Івана Гути податківці почали в четвертому кварталі минулого року і провели вже сім перевірок, дві з яких були позапланові.

До речі – Компанія “Мрія Агрохолдинг” — одне з найефективніших сільгосппідприємств України. Агрохолдинг оперує четвертим за розміром земельним банком в країні, що розташований в Західній Україні і складає 298 000 га. Активно бере участь в операціях на Лондонській біржі. У 2011 році EBITDA (аналітичний показник, що дорівнює обсягу прибутку до вирахування витрат за відсотками, сплати податків та амортизаційних відрахувань) компанії на 1 га склала $ 785, чистий прибуток — $ 149 980 млн., за січень-вересень 2012 року — $ 137,290 млн.