Про найбільших хабарників області, яких вдалося притягнути цього року до кримінальної відповідальності розповів прокурор Тернопільської області Юрій Гулкевич.
Завершено досудове розслідування та скеровано до суду обвинувальний акт щодо начальника Державної інспекції з питань захисту прав споживачів в області. Він та головний спеціаліст з питань запобігання корупції цієї ж Інспекції, попередньо домовившись, неодноразово отримували від підприємців гроші за зменшення обсягу виявлених правопорушень та сум штрафних санкцій. Загалом зафіксовано 8 епізодів злочинної діяльності, у яких сума неправомірної вигоди сягає 17 тисяч гривень. Такожзавершено досудове розслідування та скеровано до суду обвинувальний акт стосовно одного із сільських голів. Він вимагав та одержав неправомірну вигоду в сумі 10000 доларів США та 17220 гривень за сприяння у позитивному вирішенні питання щодо виділення та передачі у власність двох земельних ділянок. Допомагала йому у цій справі донька.
Факти корупції виявляють також серед податківців, викривають корупціонерів і серед правоохоронців. Зокрема, до суду скеровано обвинувальний акт щодо старшого оперуповноваженого відділу боротьби з кіберзлочинністю УМВС України в Тернопільській області, який одержав неправомірну вигоду у сумі 8000 гривень від приватного підприємця за не проведення перевірки його діяльності та допомагав таким чином уникнути кримінальної відповідальності.
Притягнули до кримінальної відповідальності також слідчого одного із райвідділів міліції, начальника кінологічного центру УМВС України в Тернопільській області, інспектора ДАІ за одержання неправомірної вигоди, а загалом 5 правоохоронців. Усі вказані особи,як повідомили в обласній прокуратурі, відсторонені від посади або звільнені із органів внутрішніх справ.
Викрито також організовану групу з корумпованими зв’язками.На завершальній стадії перебуває досудове розслідування у кримінальному провадженні стосовно учасників організованої групи, які розікрали кошти на суму понад 800 тисяч гривень. До неї входили службові особи одного із лісництв області та керівник створеного ними підприємства. Підозрювані за рішенням суду були звільнені з під варти після внесення ними визначеної судом застави у загальній сумі майже 1 мільйон гривень.
До речі, Юрій Гулкевич розповів, що із 26 січня 2015 року вступає у дію «Закон про антикорупційне бюро», а у квітні – «Закон про боротьбу із корупцією». Цими документами внесені суттєві зміни щодо покарання хабарників. Зокрема, по корупційних злочинах скасовано норми статей 75 та 69 ККУ.
– Хочу донести до громадськості та до людей, які може виношують злі наміри, що у нас в державі відбувається посилення кримінальної відповідальності за злочини у сфері корупції – сказав Юрій Гулкевич. – Відповідно до статті 75 ККУ особа може бути звільнена від призначеного покарання за певних обставин, які суттєво пом’якшують ступінь її вини. Якщо за отримання неправомірної вигоди передбачено позбавлення волі від 3 до 6 років, то особа, отримавши 4 роки позбавлення волі звільнялася судовим засіданням враховуючи що є неповнолітні діти, батьки-інваліди чи інші обставини, і їй встановлювався іспитовий термін від 1 до 3 років, тобто умовне засудження. Наступного року ця норма вже не буде діяти. Людині, яка отримала хабар можна буде призначити покарання виключно у вигляді від 3 до 6 років позбавлення волі, або інше, яке передбачене законом, але ніяк не звільнити від нього. Стаття 69 ККУ передбачала, що можна призначити покарання нижче від найнижчої межі або взагалі перейти до м’якшого виду покарання. Так, за корупційні діяння можна було призначити два роки або рік, або штраф. У наступному році ця норма також не буде застосовуватися.
Ольга Трач
Фото автора