Боротьба із «секретністю» місцевих бюджетів на Тернопільщині триває. Творче молодіжне об’єднання «Нівроку» регулярно проводить дослідження відкритості та прозорості використання коштів з бюджетів усіх рівнів, – каже керівник проектів Володимир Ханас. Утім, за його словами, більшість чиновників досі неохоче діляться такою інформацією.

Володимир Ханас: «І платникам податків, у першу чергу, і споживачам бюджетних коштів у доступній формі не роз’яснюється, на що саме витрачаються кошти бюджету їхньої територіальної громади, кошти державного чи обласного бюджету».

Об’єднання «Нівроку» на запити отримує лише загальну інформацію про використання коштів, де не вказується власне механізм витрат, – каже Володимир Ханас.

Депутат Тернопільської обласної ради Степан Барна стверджує, що практично кожен чиновник, який приходить до влади, вже не зацікавлений розповідати всім, як він витрачає гроші платників податків.

Степан Барна: «Під різноманітними статтями та бюрократичними формулюваннями можуть ховатися різні речі. У результаті цього ховаються серйозні гроші. І кожен із нас, переглядаючи та аналізуючи таку ситуацію, нічого не може зрозуміти. А вникаючи в її суть, випливають такі моменти, які говорять про те, що відбуваються серйозні зловживання у бюджетній сфері».

Найважче отримати інформацію про використання бюджетних було у Теребовлянській міській раді. Володимир Ханас каже, що йому надійшла відповідь про те, що така інформація є конфіденційною і може бути надана тільки на вимогу суду. Сьогодні провадження веде Львівський апеляційний суд. Розгляд справи призначений на 20 грудня.

Чимало інших місцевих рад Тернопільщини обмежуються відписками, або взагалі не надсилають відповіді.

Володимир Ханас: «Вивчивши цю проблему на рівні області, ми прийшли до такого висновку, що необхідно розробити і впровадити положення про публічне звітування розпорядників коштів обласного бюджету, яке би зобов’язувало цих розпорядників звітувати перед депутатами, в першу чергу, та місцевою громадою, визначало би порядок звітування та передбачало б обов’язкове надання суспільно важливу інформацію про видатки з бюджету для територіальних громад».

Між тим, у ефективному використанні коштів місцевих бюджетів має бути зацікавлена насамперед громада, – каже депутат облради Степан Барна. Адже саме з податків, які сплачують люди, формується казна.

Антон Бурухін, ІНТБ