Як ми повідомляли, нещодавно в УПЦ КП на Тернопільщині розгорівся скандал, у якому фігурували єпископ Іов та настоятель Свято-Троїцького духовного центру Анатолій Зінкевич. Усі крапки над “і” в цій історії розставив Синод Церкви, засідання кого відбулося 13 травня у Києві.

Як ідеться у журналі засідання Синоду, на було заслухано скаргу преосвященного Іова, архієпископа Тернопільського і Кременецького, на незаконне звершення у Тернопільсько-Кременецькій єпархії преосвященним Симеоном, єпископом Дніпропетровським і Криворізьким, хіротонії та нагородження духовенства.

“Преосвященний Іов, архієпископ Тернопільський і Кременецький, подав рапорт на ім’я Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета зі скаргою на порушення преосвященним Симеоном, єпископом Дніпропетровським і Криворізьким, 35 правила Святих Апостолів та архієрейської присяги, яке виявилося у звершенні преосвященним єпископом Симеоном 26 вересня 2011 р. у Свято-Троїцькому соборі м. Тернополя, що належить до Тернопільсько-Кременецької єпархії, хіротонії диякона Ігоря Процюка на священика, а також нагородженні в тому ж храмі того ж дня священика Андрія Петришина наперсним хрестом і священика Ігоря Процюка камилавкою – без належного дозволу на це керуючого єпархією преосвященного архієпископа Іова”, – сказано в документі.

Відтак, Синод ухвалив рішення:

1. За порушення … заборонити преосвященного Симеона (сина отця Анатолія Зінкевича – прим ред.), єпископа Дніпропетровського і Криворізького, у священнослужінні до покаяння і виправлення.

Місцем перебування на покаянні преосвященному єпископу Симеону (Зінкевичу) визначити Видубицький монастир м. Києва.

2. На час перебування преосвященного єпископа Симеона на покаянні керівництво Дніпропетровською єпархією доручити Патріарху Київському і всієї Руси-України Філарету.

3. Звернути увагу єпископату УПЦ Київського Патріархату на категоричну неприпустимість звершення священнодій у межах чужої єпархії без належного дозволу місцевого єпархіального архієрея, адже це є порушенням канонів і даної кожним архієреєм перед рукоположенням урочистої присяги.

4. Звернути увагу настоятеля Свято-Троїцького собору м. Тернополя протоієрея Анатолія Зінкевича на канонічні порушення, які були вчинені у парафії, що є під його керівництвом, та закликати його не допускати в майбутньому здійснення таких порушень.

5. Визначити, що Свято-Троїцький собор м. Тернополя є парафією у складі Тернопільсько-Кременецькій єпархії УПЦ Київського Патріархату з усіма витікаючими з цього канонічними і статутними наслідками та обмеженнями.

Заборонити парафії Свято-Троїцького собору м. Тернополя іменуватися «Духовним центром».

Також на засіданні Синоду було заслухано Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета про стан справ у Тернопільсько-Кременецькій єпархії.

Як ідуться у довідці до рішення Синоду, до Патріарха Київського і всієї Руси-України надходять скарги на недостойну поведінку преосвященного Іова, архієпископа Тернопільського і Кременецького.

Також у Тернопільсько-Кременецькій єпархії в останні місяці розгорівся конфлікт між керуючим єпархією преосвященним Іовом, архієпископом Тернопільським і Кременецьким, з одного боку, і частиною духовенства єпархії – з іншого боку. Обидві сторони конфлікту звинувачують одна одну в порушеннях церковних канонів і недостойній поведінці.

Для розв’язання конфлікту на прохання духовенства Указом Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета Збаразьке благочиння Тернопільсько-Кременецької єпархії було передане до складу Тернопільсько-Бучацької єпархії.

Проте, конфлікт не був розв’язаний, свідченням чого стали рішення єпархіальних зборів Тернопільсько-Кременецької єпархії, проведених під головуванням преосвященного Іова, архієпископа Тернопільського і Кременецького, 24 квітня 2012 р., які за його підписом були надіслані на адресу Патріарха Київського і всієї Руси-України та Священного Синоду УПЦ Київського Патріархату.

Цими рішеннями пропонується чотирьох священиків, які на вказаний час згідно Указу Патріарха Київського і всієї Руси-України належать до Тернопільсько-Бучацької єпархії, позбавити священного сану. Також єпархіальні збори пропонують вивести зі кладу єпархії Свято-Троїцький собор м. Тернополя і духовенство, яке звершує в ньому служіння.

Для розгляду справи на засідання Священного Синоду був викликаний преосвященний Іов, архієпископ Тернопільській і Кременецький, який дав пояснення.

Під час засідання було з’ясовано, що преосвященний архієпископ Іов потребує лікування, проведення якого не дозволяє йому керувати єпархією.

Відтак, було прийнято рішення:

1. Для належного покаяння і надання можливості повноцінного лікування та з метою розв’язання конфліктної ситуації звільнити преосвященного Іова, архієпископа Тернопільського і Кременецького, від керівництва Тернопільсько-Кременецькою єпархією та почислити його на спокій.

Після повного вилікування та принесення преосвященним архієпископом Іовом (Павлишиним) належного покаяння мати судження про його призначення на кафедру.

Місцем перебування на спокої преосвященного архієпископа Іова (Павлишина) визначити Свято-Михайлівський Золотоверхий монастир м. Києва.

2. Призначити преосвященного Нестора, архієпископа Тернопільського і Бучацького, керуючим Тернопільсько-Кременецькою єпархією (за сумісництвом).

3. Підтвердити рішення Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета про переведення Збаразького благочиння Тернопільсько-Кременецької єпархії до складу Тернопільсько-Бучацької єпархії – якщо інше не буде вирішене за згодою між духовенством благочиння і преосвященним Нестором, архієпископом Тернопільським і Бучацьким.

4. Кліриків Тернопільсько-Бучацької єпархії священиків Святослава Швеця, Олега Кухарука, Андрія Гумена і Петра Кота попередити, що у разі продовження ними недостойного способу життя, вони будуть піддані канонічному покаранню.

Читайте на цю тему: