ЄС офіційно повідомив Україну про призупинення безоплатної бюджетної допомоги органам державної влади. Досі європейці підтримували наш бюджет і проведення реформ.

Однак прийняті Верховною Радою у січні зміни в процедурі держзакупівель, які дозволяють робити закупівлі без проведення тендерів, викликали обурення європейської сторони.

Воно й не дивно: проведення держзакупівель у конкретного постачальника, якого визначать можновладці, залишає можливості для різних маніпуляцій. Євросоюз не хоче спонсорувати корумповану систему.

Нагадаємо, що в січні український парламент включив енергетичні товари, а також послуги водопостачання та водовідведення до числа тих, які можна закуповувати, минаючи тендерні процедури. Це рішення й викликало негативну реакцію Брюсселя. Посол Євросоюзу в Україні Жозе Мануел Пінту Тейшейра заявив, що ЄС заморозив надання Києву бюджетної підтримки. Санкції вже призвели до того, що Україна не отримала запланований транш у 31 млн євро на програми підвищення енергоефективності.

«Євросоюз офіційно проінформував нас про призупинення надання бюджетної допомоги», – розповіла прес-секретар Нацагентства з питань забезпечення ефективного використання енергоресурсів Тетяна Коврига. За її словами, в листі ЄС мова йде про заморожування бюджетної підтримки в цілому, а не тільки одного траншу. Зокрема, не виділені гроші як на нові програми (наприклад, для реалізації транспортної стратегії, 65 млн євро), так і на ті, що раніше фінансувалися (допомога у сфері енергетики, 42 млн євро). У разі продовження конфлікту втрати Україною тільки в 2011 році перевищать 100 млн євро і надалі будуть рости.

– У кризові часи багато міжнародних організацій створювали інструменти підтримки економіки нестабільних країн. Налагоджувалися програми співпраці з МВФ, – розповів «ВВ» директор Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський. – Гроші ці давалися під певні політичні вимоги і реформи, або для компенсації дефіцитів бюджету різних рівнів.

За словами пана Бураковського, під пильну увагу ЄС потрапили саме витрати державних коштів.

– Згадайте хоча б вимоги МВФ стабілізувати або скоротити витрати держбюджету, – говорить експерт. – Природно, увагу привернув ринок держзакупівель. Адже в Україні це десятки мільйонів доларів. Варто визнати, що єдиної прозорої і некорумпованої схеми в нас, на жаль, немає. Самий побитий механізм – закупівля в одного постачальника, або коли в тендері приймає участь лише один постачальник послуг … Якщо ми розраховуємо на міжнародну підтримку, то варто переглянути всю державну систему.