Старих звичок позбуватися буває важкувато – особливо в доволі поважному віці. Тому й нині подеколи з пам’яті вирине не Валова вулиця, а Музейна; не Замкова, а Суворова; не Барвінських, а 8 Березня; не Клима Савура, а маршала Жукова…

Це наука на майбутнє: краще вже одразу давати якісь географічно вмотивовані назви (Над Ставом, За Рудкою, Підгірна, Спадиста), або ж планетарно визнаних постатей (Шевченка, Коперніка, Корольова). Тоді буде менше шансів, що з плином часу і зі зміною політичних вітрів знову прийде кампанія з перейменувань і нових назв, які знову важкувато буде запам’ятовувати.

Зрозуміло, що без цього процесу не обійтися, і зникнення з наших міст, містечок і сіл незліченних свердлових, кірових, луначарських, не кажучи вже про леніних (вкупі з пам’ятниками останньому), можна лише вітати. Тим же  з наших співгромадян, які нарікають нині на зміни радянських назв населених пунктів і вулиць в рамках декомунізації варто нагадати один не позбавлений інтересу історичний приклад. Рівно 101 рік тому, 19 червня 1917 р., під час Першої світової війни король Великобританії Георг V видав указ про вилучення усіх німецьких титулів з імен членів королівської сім’ї. Королівська династія, яка раніше йменувалася Саксен-Кобург-Готською, стала називатися Віндзорською. Монарх воюючої країни не взяв до уваги, що з Німеччиною його пов’язують родинні зв’язки (в усіх цих британсько-бельгійсько-португальсько-болгарсько-німецьких династійних переплетіннях легко можна заплутатися) і виходив з того, що в умовах війни, коли на полях битв під ураганним вогнем німецьких кулеметів гинуть тисячі його співвітчизників, а німецькі підводні човни топлять британські судна, слухати вельми милозвучні німецькі титули членів своєї родини буде вже занадто. Цим правитель великої на той час імперії подав своїм підданим переконливий моральний приклад, не вдаючись до патетики на кшталт “куля в лоб”. Цікаво, в якому стані був тоді товарообіг між Британією і Німеччиною, якщо такий існував взагалі? І чи, бува, не продавали у Берліні на Unter den Linden цукерки чи інші ласощі, назва фірми яких дивовижно перегукувалася б з іменем короля Великобританії?

Не знаю точно, але припускаю, що ні. Інші були часи. Інші звичаї. Інша еліта.

Ігор Дуда